موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت

بر اساس قانون روحانی شخصی است که ملبس به لباس روحانیت باشد یا در حوزه مشغول تحصیل باشد یا اگر به کار دیگری مشغول است عرفاً روحانی محسوب گردد.

تعریف محاکم روحانیت در ماده 1 آیین نامه دادسراها و دادگاه های ویژه روحانیت آمده اس بدین شرح که به منظور پیشگیری از نفوذ افراد منحرف و تبهکار در حوزه های علمیه، حفظ حیثیت روحانیت و به کیفر رساندن روحانیون متخلف، دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت تحت نظارت عالیه مقام معظم رهبری با وظایف و تشکیلات و اختیارات زیر ایجاد می گردد.

وظایف این دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت به شرحی که در ذیل عنوان می گردد تعیین گردیده است

  • کلیه اقدامات لازم جهت پیشگیری از وقوع تخلفات و جرائم در محدوده مسائل قضائی
  • ارشاد در امور خلاف شأن، خلاف شان می تواند به موجب قانون و یا عرف باشد.
  • رسیدگی به جرائم روحانیون و پرونده هائی که به نحو مؤثری با اهداف این دادسرا مرتبط است

بنابراین دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت مرجعی است که وظیفه رسیدگی به جرائم و تخلفات روحانیون را بر عهده دارد و امور حقوقی علیه ایشان در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت پذیرفته نشده است و امور خانوادگی تنها در محدوده دعاوی کیفری پذیرفته می گردد.

لکن در امور حقوقی نیز چنانچه دادستان منصوب اصلح بداند دادگاه ها موظفند پرونده را دادگاه روحانیت جهت رسیدگی ارسال کنند.

با این اوصاف برای مطالبه چک از فرد روحانی بایستی به دادگاه حقوقی مراجعه نمایید.

تشکیلات دادگاه ویژه روحانیت

دادسرای ویژه روحانیت، در معیت دادگاه ویژه روحانیت انجام وظیفه می کند.

جالب است بدانید که دادستان ویژه روحانیت توسط مقام معظم رهبری منصوب می شود و مسئولیت، ریاست و نظارت بر همه امور دادسرا به عهده دادستان دادسرای ویژه روحانیت می باشد. و این دادسرا فاقد شعبه بازپرسی می باشد.

تشکیلات هر دادسرا بر اساس این آیین نامه عبارت است از: دادستان، معاون ارشاد، معاون تحقیقات و امور اجرائی، مدیراداری و مالی و به تعداد کافی دادیار و کادر اداری.

مقررات استخدامی کارمندان غیر قضایی توسط دادستان تصویب می گردد.

همچنین عزل و نصب دادستان ها و دادیاران دادسراهای ویژه شهرستان با اخذ تمایل از آنان به عهده دادستان منصوب است.

علاوه بر این، در صورت ضرورت جابجائی قضات محاکم ویژه روحانیت، این موضوع پیشتر در جلسه تشکیل شده از دادستان منصوب و معاون قضائی او و رئیس شعبه اول دادگاه های ویژه روحانیت بررسی شده و به تصویب خواهد رسید.

محاکم ویژه روحانیت در شهرهای خاصی وجود دارند که به شرح زیر است:

دادسرای ویژه روحانیت در شهرها و یا حوزه های قضایی که در ذیل بدان اشاره می گردد

استان های تهران- سمنان- قم- استان مرکزی- مشهد- خراسان رضوی- خراسان شمالی- خراسان جنوبی- سیستان و بلوچستان- اصفهان- یزد- چهارمحال و بختیاری- شیراز- فارس- بوشهر- کهکیلویه و بویراحمد- تبریز- آذربایجان شرقی- آذربایجان غربی- اردبیل- زنجان- ساری- گلستان- مازندران- اهواز- خوزستان- لرستان- کرمان- هرمزگان- همدان- کرمانشاه- کردستان- همدان- ایلام- رشت- گیلان- قزوین و شهرستان کاشان تشکیل شده است

لازم به ذکر است که به تمام اتهامات اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، وزراء و معاونین آنها ، معاونان و مشاوران رؤسای سه قوه، سفرا، دادستان و رئیس دیوان محاسبات، دارندگان پایه قضائی، استانداران و فرمانداران و جرائم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر، و مدیران کل اطلاعات استان ها که به لحاظ روحانی بودن نامبردگان مرتکب جرم شوند پرونده آنان در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت مطرح می ‌گردد و نیز کلیه اتهامات نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و ائمه جمعه در دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت تهران رسیدگی می شود.

صلاحیت محاکم ویژه روحانیت به این شرح است: کلیه جرائم روحانیون، کلیه اعمال خلاف شأن روحانیون، کلیه اختلافات محلی مخل به امنیت عمومی در صورتی که طرف اختلاف روحانی باشد.

همچنین کلیه اموری که از سوی مقام معظم رهبری برای رسیدگی مأموریت داده می شود.

به اتهامات شرکا و معاونین روحانی در محاکم ویژه روحانیت رسیدگی شده و نیابت نیز در این محاکم وجود داشته و ممکن است پرونده برای تحقیقات در اختیار دادسراهای عمومی و انقلاب قرارخواهد گرفت. در این دادسرا قرارهای کیفری وجود دارد و متهم با شرایطی حتی می تواند بازداشت گردد.

پس از صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال شده و دادگاه به موارد کیفرخواست رسیدگی می کند اما اگر در خلال رسیدگی در پرونده از جرم جدیدی آگاه گردد، می تواند راساً رسیدگی کند.

پس از صدور حکم نیز محکوم می تواند از حکم صادره تجدید نظرخواهی نماید.

دادگاه تجدید نظر ویژه روحانیت تنها در تهران وجود دارد.

آنچه مشخص است و محرز است دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت دارای شرایط بسیار ویژه و منحصر به فردی است فلذا در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و یا وجود هر نوع سوال با مجموعه موسسه حقوقی دادآوران نستوه وکلای نستوه تماس بگیرید.
logo-samandehi