موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادگاه ارشاد

دادگاه ارشاد که به مجتمع قضایی ارشاد معروف است، به موجب قانون دادگاه کیفری دو محسوب می شود که صلاحیت رسیدگی به جرایمی همچون منافی عفت و اخلاقی را عهده دار است. به موجب قانون بعضی از جرایم مستقیماً در دادگاه مطرح می شود که عبارت است از جرایم اخلاقی و منافی عفت و... رسیدگی به این دعاوی به صورت مستقیم در دادگاه کیفری دو انجام می شود. با این وصف مسلماً تعجبی ندارد که این قبیل پرونده ها به صورت مستقیم و قبل از طرح در دادسرا در دادگاه ارشاد برای رسیدگی ارسال گردد.

علیرغم آنکه به موجب قانون فقط تعداد محدودی از پرونده ها مستقیم در دادگاه طرح می شوند، بسیاری از پرونده ها از دادسرا به دادگاه ارجاع می شود. پرونده های دادگاه ارشاد از دادسرای امنیت اخلاقی یا دادسرای ناحیه 38 که به جرایم منافی عفت و اخلاقی،‌ شرب خمر، رابطه نامشروع مادون زنا و... رسیدگی و اقدام به انجام تحقیقات می نماید، سپس از پایان تحقیقات برای صدور رای به دادگاه ارسال می گردد.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم گردیده است به معرفی دادگاه ارشاد و بررسی صلاحیت های آن خواهیم پرداخت. در صورت عدم دریافت پاسخ خود پس از مطالعه و همچنین در صورت نیاز به مشاوره تخصصی می توانید با وکیل دادگاه ارشاد در دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص دادگاه ارشاد می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دادگاه ارشاد کجاست؟
  • وکیل دادگاه ارشاد چه کسی است؟
  • رسیدگی در دادگاه ارشاد چگونه است؟
  • بهترین وکیل دادگاه ارشاد چه کسی است؟
  • هزینه وکیل در دادگاه ارشاد چقدر است؟

مجتمع قضایی ارشاد دارای شعب 1091، 1092، 1088 و... دادگاه کیفری دو می باشد که در حدود صلاحیت قانونی خود پس از ارجاع پرونده از دادسرا با صدور کیفرخواست و یا بدون کیفرخواست اقدام به رسیدگی و صدور رای می نمایند.

لازم به ذکر است همانگونه که پیشتر نیز عنوان گردید جرایمی وجود دارد که می باست وفق قانون مستقیماً در یکی از شعب دادگاه ارشاد برای تحقیق و رسیدگی ارجاع گردد. به بیانی ساده در اینگونه موارد پرونده به هیچ عنوان در دادسرا مطرح نخواهد شد و دادسرا عهده دار تحقیق و تعقیب متهم و یا متهمان نخواهد بود. با این توصیف مشخص می گردد که حتی دادسرای ویژه امنیت اخلاقی نیز حق تحقیق و بررسی اینگونه موارد را نخواهد داشت. در این موارد پرونده پس از ثبت شکایت به یکی از شعب دادگاه ارجاع می گردد.

چگونه در دادگاه ارشاد تهران شکایت کنیم؟

برای شکایت در دادگاه ارشاد می بایست در وهله نخست اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا که سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه می باشد با حضور در یکی از دفاتر خدمات قضایی اقدام نمایید و در صورت دار بودن این سیستم و یا ثبت نام با حضور در دفتر خدمات قضایی اقدام به ثبت شکایت با ارائه اطلاعات کامل خود به عنوان شاکی و همچنین اطلاعات کامل طرف دعوی به عنوان مشتکی عنه اقدام نمایید.

امکان ثبت شکایت توسط وکیل دادگستری در صورت داشتن وکیل نیز میسر است و با حضور وکیل دیگر نیاز به حضور شما نخواهد بود. در هر صورت برای تاثیرگذاری هرچه بهتر شکایت بایستی مدارک و مستندات مورد ادعا به پیوست پرونده با شرح کامل آن ضمیمه شکایت گردد.

برای ثبت شکایت نیاز به:

  • کارت شناسایی اعم از کارت ملی یا شناسنامه و...
  • کارت بانکی جهت پرداخت هزینه دادرسی
  • تنظیم شکواییه
  • سایر مستندات و مدارک می باشد.

برای شکایت در دادگاه ارشاد چه ادله ای نیاز است؟

برای نتیجه بخش بودن شکایت بهتر است کلیه ادله قانونی ارائه گردد از جمله این ادله می توان به تقاضای دریافت پرینت تلفن، دوربین مدار بسته، تحقیق محلی، کارشناسی و... اشاره کرد. همچنین یکی از ادله اثبات دعوی که به بیان ساده یکی از راه های اثبات حقانیت شما به موجب قانون است معرفی شهود و شهادت شهود می باشد.

شهود می بایست با علم و آگاهی کامل نسبت به ارتکاب جرم از سوی متهم با شرایط مقرر زمانی و مکانی شهادت دهند و نمی توانند به موضوعاتی که تصور می کنند و یا شنیده اند شهادت دهند. معمولاً دادگاه اقدام به احضار شهود می نماید و این امکان وجود دارد که مواجهه حضوری به درخواست هریک از اصحاب دعوی و یا به نظر مرجع صالح برقرار گردد.

وکیل تضمینی دادگاه ارشاد کیست؟

مطابق قانون تضمین وکیل تضمین به وسیله است و نمی تواند تضمین به نتیجه کند. با این مقدمه مشخص می شود اشخاصی که تعهد به تضمین انجام عملی را می دهند و یا مدعی نفوذ در دستگاه قضایی کشور می باشند ضمن انجام جرم مرتکب تخلف نیز شده و قابل رسیدگی در مراجع صالح می باشد.

تعهد به وسیله بدین معنی است که وکیل انجام کلیه پیگیری های پرونده به طور قانونی را با ابزار حقوقی و قانونی در حد توان خود در دستور کار قرار می دهد. تعهد به نتیجه بدین معنی است که وکیل تعهد می نماید در پرونده برائت گرفته ویا نتیجه ای دلخواه موکل را بگیرد و... که این نوع تضمین با توجه به خلاف قانون بودن معمولاً در قرارداد ذکر نمی شود و امکان طرح دعوی و پیگیری حقوق از دست رفته برای مراجعه کنندگان از بین می رود.

تحصیل وکالت با فریب و وعده هایی همچون وجود امتیازات و روابط با صاحب منصبان قضایی می تواند علیرغم شکایت در دادسرای نظارتی وکلا برای وکیل جنبه مجرمانه اعمال نفوذ و یا کلاهبرداری را نیز به همراه داشته باشد. با وجود این اوصاف توصیه می گردد مراقب تبلیغات افراد کارچاق کن و دلال که اقدام به تاراج اموال شما نموده و در مواردی پرونده را با مشکلات جدی تری مواجه می نمایند باشید.

logo-samandehi