موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دادگاه نظامی

دادگاه نظامی به موجب قانون تشکیل شده و وظیفه رسیدگی به جرایم خاص مربوط به نظامیان و نیروهای انتظامی را دارد. نیروهای نظامی و انتظامی شامل کلیه نیروهای مسلح می شود. پرونده قبل از ارسال به دادگاه نظامی در دادسرا مورد رسیدگی قرار می گیرد و پس از صدور قرار مقتضی به دادگاه نظامی ارسال می شود.

مواردی ممکن است پرونده قبل از ارسال به دادگاه نظامی جهت رسیدگی نهایی بنا به دلایل متفاوتی به این مرجع ارسال گردد که عبارت است از:

  1. حل اختلاف بین بازپرس و دادستان
  2. رسیدگی به اعتراض منع یا موقوفی تعقیب
  3. رسیدگی به قرار عدم دسترسی

در این مطلب سعی داریم به صورت مختصر به موضوع دادگاه نظامی اعم از دادگاه نظامی دو، دادگاه نظامی یک و دادگاه تجدیدنظر نظامی بپردازیم.

مواردی که در خصوص دادگاه نظامی می بایست مورد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟
  • نمونه دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟
  • نمونه دفاع در دادگاه نظامی دو چگونه است؟
  • نمونه دفاع در دادگاه نظامی یک چگونه است؟
  • نمونه لایحه تجدیدنظر خواهی دادگاه نظامی چگونه است؟

در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در خصوص دادسرا و دادگاه نظامی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص دادگاه نظامی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن های اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

صلاحیت دادگاه نظامی چیست؟

دادگاه نظامی فقط به جرایم مربوط به وظایف خاص نیروهای نظامی و انتظامی، نیروهای مسلح رسیدگی می نماید و چنانچه جرم واقع شده در مقام ضابط دادگستری باشد در دادسرا و دادگاه عمومی رسیدگی می شود.

برای روشن شدن موضوع در قالب یک مثال موضوع را تبیین می نماییم. تصور نمایید که به موجب حکم قضایی مامور نیروی انتظامی مکلف به جلب شخصی می باشد حال در حین جریان جلب اقدام به فحاشی، توهین و افترا و... نیز می نماید در این مورد موضوع قابل طرح در دادسرا و دادگاه نظامی نمی باشد چرا که جرم حادث شده توسط مامور نیروی انتظامی در مقام ضابط دادگستری بودن است و شاکی می بایست به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم برای طرح شکایت مراجعه نماید.

حال تصور نمایید در حال رانندگی می باشید و مامور نیروی انتظامی اقدام به متوقف نمودن خودرو شما بدون دلیل می نماید یعنی جرم مشهودی واقع نشده است و... و شما را ساعاتی در خودرو و یا در کلانتری توقیف می نماید در این خصوص موضوع می بایست در دادسرا و دادگاه نظامی مورد رسیدگی قرار گیرد و شکایتی با عنوان توقیف غیرقانونی، سوء استفاده از موقعیت شغلی، ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح و... مطرح نمایید.

رسیدگی در دادگاه نظامی چگونه است؟

پس از طرح پرونده در دادسرای نظامی و صدور قرار و همچنین صدور کیفرخواست پرونده جهت رسیدگی به دادگاه نظامی ارسال می شود. دادگاه نظامی دو معمولاً به موجب کیفرخواست اقدام به رسیدگی می نماید ولیکن در مواردی نیز می تواند بدون وجود کیفرخواست شروع به رسیدگی نماید. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به کلیه جرایم را دارد مگر آنچه به موجب قانون در صلاحیت مرجع دیگری قرار داده است.

دادگاه نظامی یک فقط به موجب کیفرخواست اقدام به رسیدگی می نماید لیکن مواردی که تحقیق با این مرجع است نیاز به کیفرخواست نمی باشد. این دادگاه صلاحیت محدودتری نسبت به دادگاه نظامی دو دارد و به موارد مهمتری رسیدگی می نماید که از جمله حبس بالا 10 سال، قتل و... می باشد با این وصف مواردی که در صلاحیت این مرجع قرار دارد نمی تواند توسط دادگاه نظامی دو مورد رسیدگی قرار گیرد ولی دادگاه نظامی یک می تواند به دلیل تراکم پرونده به پرونده های دادگاه نظامی دو رسیدگی نماید.

نحوه رسیدگی در دادگاه نظامی دو چگونه است؟

جلسه دادگاه نظامی دو با حضور رئیس یا دادرس علی البدل تشکیل می گردد و پس از تشکیل جلسه و اعلام رسمیت به اشخاصی که در دادرسی حضور دارند می کند که بر خلاف ادب و نزاکت، حقیقت و وجدان و... سخنی نگویند و سپس رسیدگی شروع می گردد. رسیدگی در دادگاه با حضور طرفین و یا وکلای آنان می باشد. سپس کیفرخواست قرائت می گردد.

اظهارات شاکی و یا وکیل ایشان اخذ می گردد و متعاقباً پرسش از متهم که اتهام انتسابی را قبول دارد و یا خیر؟ سپس دفاعیات متهم و یا وکیل ایشان اخذ می گردد و در نهایت با اخذ آخرین دفاع و اعلام ختم رسیدگی، اقدام به صدور رای می نماید. رای در همان جلسه و یا نهایتاً ظرف یک هفته صادر می شود. در دادگاه نظامی دو طرفین می توانند حداکثر دو وکیل به دادگاه معرفی نمایند.

رسیدگی در دادگاه نظامی یک چگونه است؟

جلسه دادگاه نظامی یک با حضور رئیس و دو مستشار تشکیل می گردد و با حضور دو نفر از آنان رسمیت دارد و فقط در صورت صدور کیفر خواست اقدام به رسیدگی می نماید. پس از تشکیل جلسه و اعلام رسمیت به متهم اخطار می شود مواظب گفتار خود باشد و پس از آن به اشخاصی که در دادرسی حضور دارند اخطار می گردد که بر خلاف ادب و نزاکت، حقیقت و وجدان و... سخنی نگویند و رئیس دادگاه موضوع اتهام و تمام ادله آن را به متهم تفهیم و سپس شروع  به رسیدگی می نماید. در دادگاه کیفری یک طرفین می توانند حداکثر سه وکیل به دادگاه معرفی نمایند.

رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر نظامی چگونه است؟

مرجع تجدیدنظر از آراء صادره از دادگاه تجدیدنظر نظامی دو، دادگاه تجدیدنظر نظامی است. مرجع تجدیدنظر از آراء دادگاه نظامی یک دیوان عالی کشور است مگر آنکه دادگاه نظامی یک به دلیل تراکم اقدام به رسیدگی و صدور رای نموده باشد که در این صورت مرجع تجدیدنظر می شود دادگاه تجدیدنظر نظامی یک، که البته این تقسیم بندی درون سازمانی است و در قانون پیش بینی نشده است و فقط وکلایی که به صورت تخصصی در این حیطه فعالیت دارند از آن مطلع می باشند.

دفاع در دادگاه نظامی چگونه است؟

با توجه بدین موضوع که دادگاه نظامی مرجعی تخصصی می باشد و نیازمند افرادی است که در این حیطه تخصص دارند بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در این حوزه مشاوره اخذ نمایید لیکن برای دفاع در دادگاه نظامی بهتر است قبل از ارجاع پرونده به دادگاه دفاعیات خود را در مرحله داسرا انجام دهید و سعی داشته باشید که در همین مرحله پرونده با قرار متناسب مختومه و یا به دادگاه ارسال گردد.

در هر صورت برای دفاع عنوان اتهامی و مواد قانونی مرتبط در کنار ادله و مدارک پرونده راهگشایی برای تنظیم لایحه ای منظم و دقیق خواهد بود. برای دفاع تسلط کافی باید به پرونده وجود داشته باشد.

logo-samandehi