موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

درباره جرم خیانت در امانتت

یکی از بیشترین شکایت ها در دادسرای عمومی و انقلاب، شکایت خیانت در امانت است به همین موازات یکی از بیشترین پرونده ها در دادگاه موضوع خیانت در امانت می باشد. البته لازم به ذکر است بسیاری از شکایت های با موضوع خیانت در امانت در دادسرا منجر به قرار منع تعقیب یا موقوفی تعقیب می گردد. یکی از دلایل مختومه شدن شکایت های خیانت در امانت عدم اطلاع کافی از این جرم می باشد. لازم به ذکر است چنانچه دعوی خیانت در امانت مطابق قوانین و مقررات طرح نگردد می تواند منجر به شکست گردد.

نحوه طرح شکایت خیانت در امانت چگونه است؟

مدارک شکایت خیانت در امانت چیست؟ دفاع در جرم خیانت در امانت چگونه است؟ شرایط دعوی خیانت در امانت چگونه است؟ وکیل متخصص در دعوی خیانت در امانت کیست؟ بهترین وکیل دعاوی کیفری در تهران کیست؟ دادگاه صالح برای دعوی خیانت در امانت کجاست؟ نمونه شکایت خیانت در امانت چگونه است؟ برای اطلاع از تمام این سوالات می توانید مقاله تهیه شده در خصوص خیانت در امانت را که توسط تیم وکلای (گروه وکلای نستوه) در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تهیه و تنظیم شده است را مطالعه نمایید.

جرم خیانت در امانت به عنوان یکی از محرمات شرعی در زمره جرایم تعزیری قرارداد و به لحاظ ماهیتی دارای جنبه عمومی و غیرقابل گذشت می باشد. زیرا علاوه بر رای وحدت رویه که جرایم قابل قابل گذشت را احصاء نموده است حتی در ماده 104 قانون مجازات اسلامی که به صراحت جرایم قابل گذشت را از غیر قابل گذشت تفکیک نموده است، سخنی از جرم خیانت در امانت به میان نیامده است.

عنصر قانونی جرم خیانت در امانت :

با توجه به ماده 674 در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات جرم خیانت در امانت را می توان چنین تعریف کرد استعمال، تلف، مفقود کردن و تصاحب مال امانی که قرار بر استرداد آن یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده به ضرر مالک یا متصرف قانونی آن می باشد. قبل از ورود به عنصر مادی این جرم، شرایط متشکله یا شرط وقوع این جرم را بررسی میکنیم. بدین توضیح که برخی از جرایم برای تحقق یافتن نیاز به شرایطی دارند و مقام قضایی مکلف است که قبل از ورود به ارکان آن جرم، آن شرایط را احراز کند چرا که در صورت عدم وجود آن شرایط آن جرم محقق نمی شود.

به طور مثال: در جرم ترک انفاق ابتدا وجود شرط رابطه زوجیت ضروری است اگر رابطه زوجیت احراز نشود جرم ترک انفاق محقق نمی شود. پس در اینجا شرط وقوع جرم واقعه ازدواج است. اما در جرم خیانت در امانت شرط تحقق آن است که مال از قبل به امین سپرده شده باشد. پس سپردن از ارکان جرم نیست بلکه شرط آن است فی الواقع سپردن مال به امین بستری را فراهم میکند که پس از سپردن مال شرایط خیانت نسبت به آن مال را فراهم شود.

رکن مادی جرم خیانت در امانت :

الف- رفتار مجرمانه خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت دارای 4 مصداق می باشد که در قانون به عناوین استعمال، تلف، تصاحب و مفقود کردن پیش بینی شده است .

1- استعمال در جرم خیانت در امانت

منظور از استعمال در جرم خیانت در امانت مورد استفاده قراردادن مال امانی است که به 2 صورت محقق می شود، یکی آنکه گاهی مالی را جهت حفاظت و نگهداری به شخصی می سپارند در اینجا هرگونه استفاده از مال مصداق خیانت در امانت است و گاهی مال را برای انجام امری به شخص می سپارد مثلاً برای رساندن مال به شخص الف به دیگری می سپارد.

2- تصاحب در جرم خیانت در امانت

یعنی برخورد مالکانه کردن با مال امانی به عبارتی دیگر یعنی مال امانی را مال خود دانستن است. یعنی امین اندیشه مجرمانه ذهنی خویش را به یک فعل خارجی تبدیل می کند.

سوال: اگر صاحب مال از امین مال مورد امانت را مطالبه کند اما امین از استرداد آن استنکاف ورزد صرف عدم استرداد جرم خیانت در امانت نمی شود. چرا که گاهی امین بنا بر عذری مانند دریافت اجرت نگهداری یا دریافت طلبی که در گذشته از امانت گذار داشته تقاص نموده و مال مورد امانی را مسترد نمیکند، در اینجا امین برخورد مالکانه با مال مورد امانی نکرده است زیرا زمانی عمل او مصداق خیانت در امانت محسوب می شود که مالکیت صاحب مال را نفی و انکار کند.

3- تلف کردن در جرم خیانت در امانت

تلف در خیانت در امانت یعنی از بین بردن مال امانی که به 3 صورت : 1- تلف کل  2- تلف جزء  3- تلف وصف صورت می پذیرد.

تلف معمولاً در قالب فعل صورت می گیرد. اما از طریق ترک فعل هم تلف محقق می شود مانند آنکه به گلها آب ندهد تا خشک شوند یا درب اصطبل را نبندد تا آنکه آن حیوان طعمه جانور شود.

4- مفقود کردن جرم خیانت در امانت

برخی موارد با حال مورد امانی امین کار میکند که دسترسی به آن را غیر ممکن و دشوار میسازد مال مورد امانی وجود دارد اما دسترسی به آن غیر ممکن است.

ب- موضوع جرم خیانت در امانت

به صراحت ماده 674 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات موضوع این جرم را مال منقول یا غیر منقول و نوشته هایی از قبیل سفته، چک، قبض و نظایر آن را شامل می شود. بنابراین، موضوع جرم خیانت در امانت شی می باشد. خواه جنبه مالی آن به طور مادی وجود داشته باشد یا وجود نداشته باشد.

پ- نتیجه مجرمانه جرم خیانت در امانت

این جرم (خیانت در امانت) جزء جرایم مقید به نتیجه می باشد، در نتیجه همان ضرر مالک یا متصرف قانونی است. دقیقاً ضرر بدان معنا است که امین بر خلاف اراده امانت گذار رفتار کند پس ممکن است در ظاهر ضرر مادی به مفهوم آنچه در عرف شناخته میشود، ظاهر نشود اما همین که ضرر در مفهوم حقوقی وجود داشته باشد کفایت می کند. بنابراین در مواردی که ضرر مادی حاصل می شود به طریق اولی نتیجه مجرمانه نیز حاصل شده است.

بیشتر بدانیم : شرایط سپردن مال در جرم خیانت در امانت

رکن روانی جرم خیانت در امانت

چون عمد در جرم خیانت در امانت قابل مجازات است پس اولاً مرتکب باید علم به موضوع داشته باشد یعنی بداند آنچه در تصرف اوست مال امانی است و ثانیاً عمد در ارتکاب یکی از رفتارهای مجرمانه استعمال تصاحب، تلف و مفقود کردن را داشته باشد. یعنی سوء نیت خاص داشته باشد که ورود ضرر به مالکیت متصرف قانونی همان سوء نیت خاص می باشد.

پس اگر در حال اجبار، اکراه، بیهوشی، خواب و مستی عمل مجرمانه ای را انجام دهد یا مال امانی را به قصد دریافت اجرت نگهداری مال، مال امانی را پس ندهد، در اینجا رکن روانی مخدوش می شود و جرم محقق نمی شود. اما انگیزه در وقوع این جرم بی تاثیر است.

صور خاص جرم خیانت در امانت :

برخی از جرایم به عنوان جرایم هم خانواده خیانت در امانت محسوب می شود و این جرایم وجه تشابهی در برخی از عناصر جرم با خیانت در امانت را دارا می باشد. از این منظر 3 جرم اختلاس، سو استفاده از سفید مهر یا سفید امضا، و تصرف غیر قانونی در اموال عمومی یا دولتی دارای وجوه تشابهی با جرم خیانت در امانت می باشد که به عنوان صور خاص این جرم محسوب می شود.

بیشتر بدانیم : جرم اختلاس چیست

مراجعه به وکیل دادگستری در امور حقوقی می تواند موجبات آسایش و آرامش را فراهم نماید، وکیل دادگستری دارای تخصص و علم در موضوع حقوقی می باشد. وکیل دادگستری متخصص در امور حقوقی به حساب می آید فلذا برای مشاوره از بهترین و زبده ترین وکلای دادگستری می توانید به موسسه حقوقی دادآوران نستوه که موسسه حقوقی معتبر می باشد مراجعه نمایید.

logo-samandehi