موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دریافت دیه شخصی که از کرونا فوت شده

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی ابعاد حقوقی یکی از موضوعات روز جامعه تحت عنوان دریافت دیه شخص فوت شده از کرونا خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز میزان دیه سال 1398 را اعلام می نماییم که بدین شرح است:

میزان دیه سال 98

متاسفانه این روزها بیماری مسری کرونا همه فعالیت های روزمره ما را تحت تاثیر خود قردر داده است. ظاهراً این بیماری از کشور چین شروع و خیلی سریع به سایر کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است. کشور ما نیز از پس لرزه های عواقب و آثار منفی این بیماری واگیردار در امان نبوده و مدتی است که زندگی مردم تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است.

در این ایام قصد داریم، به بررسی برخی از ابعاد فوت در اثر بیماری کرونا و مطالبه دیه در آن بپردازیم. ضمن آرزوی سلامتی برای شما امیدواریم، این بیماری هر چه سریع تر ریشه کن شود، تا بازگشت به روال عادی زندگی در جامعه ایران و سایر جوامع دنیا میسر گردد. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص نحوه دریافت دیه شخصی که از کرونا فوت شده است می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از فوت در اثر بیماری کرونا یا سایر بیماری های واگیردار چیست؟
  • منظور از دیه چیست؟
  • آیا فوت بر اثر بیماری هایی نظیر کرونا، آنفولانزا، ابولا و سایر بیماری های واگیردار وراث متوفی را مشمول دریافت دیه خواهد نمود؟
  • در پرونده های دیه مربوط به فوت بر اثر بیماری های واگیردار وکیل خود را چگونه انتتخاب کنیم؟
  • اگر کسی ما را مبتلا به کرونا کرد باید خسارت بپردازد؟
  • نحوه مطالبه دیه شخص فوت شده از کرونا چگونه است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه ضمن آرزوی سلامتی برای شما عزیزان در این روزهای سخت به صورت تلفنی پاسخگوی مشکلات و سوالات حقوقی شما عزیزان توسط تیم زبده خود می باشد.

بیشتر بدانید: تغلیظ دیه چیست؟

منظور از فوت بر اثر بیماری های واگیر دار نظیر کروانا ابولا، آنفولانزا و سایر بیماری های مسری چیست؟

فوت پایان حیات  دنیوی و زندگی زیستی یک موجود زنده می باشد. از منظر علوم پزشکی فوت از بین رفتن علائم حیاتی به صورت غیرقابل بازگشت است. خوب می دانیم، فوت یک انسان می تواند در اثر مرگ طبیعی باشد یا عوامل مختلفی نظیر: جنگ، حوادث طبیعی و غیر مترقبه مانند سیل و زلزله، سوانح رانندگی، بیماری  باشد. با پیشرفت های علوم پزشکی در سده های اخیر و رعایت مسائل بهداشتی مرگ و میر انسان ها بر اثر بیماری های مختلف کاهش چشم گیری داشته است.

امروزه بسیاری از بیماری هایی که در گذشته کشنده و غیرقابل درمان محسوب می شد به راحتی قابل درمان بوده و با تجویز ساده چند دارو فرد مبتلی به سادگی درمان می شود. امروزه پیشرفت های علوم پزشکی  کمک بسیاری به نجات جان انسان ها می نماید، اما علی رقم همه این پیشرفت ها و دست آوردها هنوزهم انسان های بسیاری در نقاط مختلف جهان جان خود را بر اثر بیماری های مسری یا واگیردار از دست می دهند. متاسفانه بیماری هایی نظیر آنفولانزا، ابولا و اخیراً کرونا قربانی های بسیاری در نقاط مختلف جهان گرفته است. در طی ماه های اخیر شاهد ورود ویروس کرونا به مرزهای کشورمان هستیم، این ویروس هموطنان زیادی را بیمار کرده و در عین ناخرسندی جان تعدادی را نیز گرفته است. در پاسخ به سوال ابتدای این بخش باید بگوییم: از منظر حقوقی فوت بر اثر ویروس کرونا یا سایر بیماریهای مسری بدین معنی است که، علت تامه و اصلی مرگ آثار و عواقب بیماری باشد. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا با برخی از ابعاد حقوقی ب در اثر کرونا و دیه مربوط به آن آشنا شوید.

بیشتر بدانید: تفاضل دیه چیست؟

در ابتدای این بحث با مفهوم فوت بر اثر بیماری کرونا یا سایر بیماری های واگیردار آشنا شدیم. حالا باید دید:

منظور از دیه چیست؟

بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی دیه نوعی از مجازات است. این مجازات مالی است که در اثر صدمات جسمانی یا فوت به فرد قربانی جرم یا وراث وی پرداخت می شود. تعیین میزان دیه بر اساس صدمات و جراحات وارده (درغیر از موارد فوت) از سوی پزشک با درنظر گرفتن مواد قانونی تعیین و برآورد می گردد. در خصوص فوت نیز نرخ دیه همه ساله از سوی نهادهای رسمی اعلام و اجرایی می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه نمود اینکه، مجازات دیه حق خصوصی زیان دیده از جرم یا وراث وی محسوب می شود و در صورت گذشت شاکی خصوصی محکوم به دیه از پرداخت آن معاف خواهد بود.

بیشتر بدانید: وکیل مطالبه دیه خیابان پاسداران

آیا فوت بر اثر بیماری هایی نظیر کرونا، آنفولانزا و ابولا وراث متوفی را مستحق دریافت دیه می نماید؟

به منظور پاسخ به این سوال باید، موارد مختلف را از هم تفکیک نمود. در ادامه بحث با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، تا به پاسخ پرسش فوق دست یابید.

الف . در صورتی که فرد بیمار بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، ابولا یا سایر بیماری های مسری فوت نماید بدون آنکه در این بین مقصری معرفی شود؛ مانند موردی که شخص الف بدون رعایت مسائل بهداشتی مبتلا و سپس فوت می شود‌ مطالبه دیه از اشخاص حقیقی یا حقوقی ممکن نخواهد بود.

ب . مورد بعدی فرضی است که شخص مبتلی به ویروس کرونا، ابولا یا سایر بیماری های مسری کشنده با علم و عمد اقدام به آلوده کردن دیگران می کند. با فرض اینکه افراد آلوده به ویروس بر اثر بیماری فوت نمایند، عمل مرتکب مشمول قصاص خواهد بود. البته اولیای دم می توانند، با صرف نظر از حق قصاص خود به دریافت دیه مصالحه نمایند.

ج . مورد بعدی فرضی است که شخص مبتلی به ویروس کرونا، آنفولانزا و سایر بیماری های مسری نه از روی عمد بلکه از سر بی مبالاتی و عدم رعایت نکات بهداشتی موجبات آلوده شدن دیگران را باعث می شود. در صورتی که افراد آلوده به ویروس فوت شوند، وراث آنان می توان شکایت کیفری به منظور مطالبه دیه طرح کنند. البته در این موارد اثبات اینکه، چه کسی موجبات آلوده شدن بیماران را فراهم نموده است کار بسیار دشوار و تقریبا بعیدی است.  

د . مورد دیگری که می تواند وراث متوفی در اثر بیماری های مسری را مستحق دریافت دیه نماید قصور یا تقصیر پزشک یا پزشکان معالج است. در صورتی که پزشک در علم و عمل مرتکب قصور یا تقصیر شود، و این قصور یا تقصیر موجب فوت بیمار گردد در صورت اثبات این مطلب می توان از پزشک شکایت نمود.

بیشتر بدانید: دیه قتل نفس

در پرونده های مطالبه دیه فوت بیماران کرونا، آنفولانزا و ابولا وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در حوزه پرونده های مربوط به مطالبه دیه فوت بیماران واگیردار می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در راستای قانون از هیچ کوششی به منظور پیشبرد پرونده های شما دریغ نخواهند کرد.

ضمن آرزوی سلامتی برای شما  امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi