موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دیه قتل نفس

دیه به موجب شرع بابت آسیب و جراحت مشخص شده است و میزان آن را با توجه به شرایط مقرر قانونی در ابتدای هر سال بر مبنای نرخ تورم محاسبه و اعلام می گردد. برای پرداخت دیه مبلغ سال پرداخت ملاک می باشد یعنی اگر شخصی در سال 93 محکوم به پرداخت دیه شده باشد لیکن آن را پرداخت نکرده باشد می بایست به نرخ روز یعنی در حال حاضر بر مبنای دیه سال 98 پرداخت نماید.

یکی از سوالات بسیار زیاد در خصوص اعسار از پرداخت دیه می باشد که با توجه به شرایط قانونی و رویه موجود در دادگاه ها، اعسار از پرداخت دیه پذیرفته نمی شود با این استدلال که به موجب قانون پرداخت دیه با مواعد 1 تا 3 ساله مشخص شده است و متهم می تواند در این مواعد نسبت به پرداخت دیه اقدام نماید.

مواردی که در خصوص پرداخت دیه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • محاسبه دیه چگونه است؟
  • پرداخت دیه چگونه است؟
  • میزان دیه چگونه محاسبه می شود؟
  • اعتراض به دیه چگونه است؟

می توانید هم اکنون جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره های اعلامی در ارتباط باشید.

دیه چیست؟

در خصوص مبحث دیه ابتدا باید اصطلاح دیه را توضیح دهیم. به موجب ماده 448 قانون مجازات اسلامی دیه مقدر مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایت عمدی در مواردی که به هرجهتی قصاص ندارد، مقرر شده است.

به زبان ساده دیه مقدار مالی است که در شرع و قانون مقدار آن مشخص گردیده است و باید به شخص بزهدیده یعنی کسی که جنایتی علیه او رخ داده است پرداخت شود.

دیه به نفس، عضو یا منفعت تعلق می گیرد بحث مورد نظر ما دیه قتل نفس در مواردی است که امکان قصاص بنا به شرایطی وجود ندارد یا اولیای دم تراضی به گرفتن دیه کرده اند.

تفاوت دیه زن و مرد چقدر است؟

مقدار دیه به طور سالانه توسط رییس قوه قضاییه در ابتدای هر سال تعیین می گردد. در سال 98 دیه یک مرد یعنی یک دیه کامل 270 میلیون تومان اعلام گردیده است. طبق قانون ایران و به موجب ماده 550 قانون یاد شده دیه قتل زن نصف دیه مرد است.

با توجه به تفاوت مقدار دیه زن و مرد به جز موارد تصادفات، باید توجه داشت که تفاوت جنسیت قاتل و مقتول در پرداخت دیه موثر واقع می گردد. در خصوص قتل نفس با توجه به تفاوت دیه در دو جنس در صورتی که قاتل مرد و مقتول زن باشد، اولیا دم مقتول (زن) باید نصف دیه قاتل (مرد) را بپردازند تا بتوانند حکم قصاص را اجرا نمایند. البته در مواردی نیز نیازی به پرداخت این مابه التفاوت نمی باشد.

برابری دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی چگونه است؟

همانطور که گفته شد در دیه تصادفات شخص ثالث دیه برابر است.

در ماده 10 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب 1395 بیمه گر را مکلف کرده است که در ایفا تعهدات مندرج در این قانون خسارت وارده به زیان دیدگان را بدون لحاظ جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت کند. برابری پرداخت دیه صرفاً در خسارت های وارد بر شخص ثالث در رانندگی می باشد و در بقیه موارد دیه زن نصف دیه مرد است.

مقدار دیه در ماه های حرام چقدر است؟

دیه در استثنائات زمانی و مکانی افزایش می یابد، بر خلاف باور عموم دیه در ماه های حرام دو برابر نمی شود بلکه تا سقف یک سوم افزایش می یابد، ماده 555 قانون مجازات اسلامی به این موضوع اشاره نموده است که هرگاه رفتار مرتکب و فوت مجنی علیه هر دو در ماه های حرام یعنی ماه محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه و یا در محدوده ی حرم مکه، واقع شود خواه جنایت عمدی خواه غیر عمدی باشد، علاوه بر دیه نفس یک سوم دیه نیز افزوده می گردد. سایر مکان ها و زمان های مقدس و متبرک مشمول حکم تلغیظ دیه نیست.

مطالبه دیه چگونه است؟

مطالبه دیه بایستی با شکایت شاکی مبنای مطالبه قرار گیرد و با طرح پرونده در دادسرا و ارجاع آن به دادگاه حکم به پرداخت دیه صادر می گردد و در صورت استنکاف از پرداخت دیه توسط محکوم علیه، حکم توسط اجرای احکام دادگستری اجرا می شود که در این مرحله در تصادفات رانندگی در صورت وجود بیمه نامه، دیه از بیمه و در غیر این صورت از اموال محکوم علیه وصول می گردد.

logo-samandehi