موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

رابطه با زن شوهردار

بر اساس شریعت اسلام و قوانین کیفری ایران، تنها رابطه به رسمیت شناخته شده میان زن و مرد (غیر از روابط نسبی) رابطه زناشویی می باشد.

رابطه زناشویی چگونه ایجاد می گردد؟

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، رابطه زناشویی با عقد نکاح ایجاد می گردد که همان ازدواج است. ازدواج بر دو نوع دائم و موقت است که گرچه در برخی قواعد با نکاح دائم متفاوت است اما در ماهیت که همان ایجاد محرمیت و زوجیت است، تفاوتی ندارد. بنابراین مواردی مانند «دوستی»، «آشنایی برای ازدواج» یا حتی نامزدی بدون وجود نکاح از منظر قانون گذار ایران،غیر شرعی و غیر قانونی تلقی می شود. رابطه با زن شوهردار می تواند در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی صورت گیرد مثل رابطه با زن شوهر دار از طریق چت اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و... و یا از طریق تلفن و اس ام اس باشد. رابطه با زن شوهردار در هر مورد می تواند فارغ از نوع رابطه با محکومیت کیفری همراه باشد.

مواردی که در خصوص رابطه با زن شوهردار می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • مجازات رابطه با زن شوهردار چیست؟
  • نمونه شکایت رابطه با زن شوهردار چگونه است؟
  • دفاع در پرونده رابطه با زن شوهردار چگونه است؟
  • نحوه رسیدگی به پرونده رابطه با زن شوهردار چگونه است؟
  • مجازات رابطه با زن شوهردار از طریق چت چگونه است؟

ضمن مطالعه مقاله پیش رو می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در خصوص موضوع رابطه با زن شوهردار و یا دادسرای ارشاد و همچنین دادگاه ارشاد با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

رابطه نامشروع چیست؟

بر اساس ماده 637 هرگاه زن و مردی بدون وجود علقه زوجیت، مرتکب روابط نامشروع مانند تقبیل (بوسیدن) و مضاجعه (در آغوش کشیدن) شوند، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف یا اکراه باشد، فقط اکراه کننده محکوم می شود.

به موجب این ماده و بر اساس نظر گروهی از حقوقدانان فعل ارتکابی برای تحقق جرم  رابطه نامشروع، بایستی فعلی شبیه افعال نام برده شده که در بر گیرنده تماس فیزیکی است واقع شود. بنابراین نظر گروهی از حقودانان تماس و پیامک و ارتباط مجازی را مشمول عنوان رابطه نامشروع نمی دانند. در مقابل گروهی دیگر، روابط دیگر نظیر ارتباط اینترنتی یا پیامکی و یا زیر یک سقف تنها ماندن را نیز جز مصادیق رابطه نامشروع می دانند.

مجازات رابطه نامشروع با زن شوهردار چیست؟

در مجازات جرم رابطه نامشروع، میان زن یا مرد متاهل با افراد مجرد، تفاوتی وجود ندارد. هر دو دسته مشمول ماده 637 می شوند، لکن قاضی در تعیین مجازات برای افراد متاهل مخصوصاً زنان سختگیری بیشتری داشته و معمولاً اشد مجازات را اعمال می کند.

همچنین در مورد تعیین مصادیق رابطه نامشروع زنان شوهردار نیز سختگیری بیشتری می شود. به طور مثال رابطه عاشقانه مجازی یک دختر مجرد با یک پسر احتمالاً از نظر بسیاری قضات رابطه نامشروع تلقی نمی شود، لکن رابطه پیامکی یک زن متاهل با یک مرد یا پسر به احتمال خیلی زیاد رابطه نامشروع تلقی می گردد.

زنا چیست؟

زنا یکی از جرائم حدی منافی عفت می باشد. در تعریف جرم زنا آمده است: جماع (نزدیکی) مرد و زنی که که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد. به طور خلاصه، وطی به شبهه عبارت است از نزدیک نامشروع زن و مردی که به نامشروع بودن ارتباط خود آگاهی ندارند. برای مثال می توان به رابطه جنسی زن و شوهری اشاره کرد که بطلان ازدواج آنها بعد تر به هر وسیله ای کشف گردد. مطابق قانون مجازات اسلامی، برای تحقق زنا لازم است که رابطه جنسی کاملی به اندازه ورود اندام تناسلی مرد تا ختنه گاه به اندام جنسی یا دبر (رابطه جنسی معقدی)  زن.

لازم به ذکر است که اگر فرد نابالغی مرتکب زنا شود به حد زنا محکوم نمی شود و مجازات او از اقدامات تامینی و تربیتی قانون مجازات اسلامی خواهد بود. حد زنا برای افراد مجرد صد ضربه شلاق می باشد.

مجازات زنای با زن شوهردار چیست؟

گرچه در جرم رابطه نامشروع، تفاوتی میان حداکثر مجازات وجود ندارد، این مقرره در خصوص زنای زن شوهردار کاملاً متفاوت است.

بر اساس ماده 225 قانون مجازات اسلامی، حد زنا برای مرد یا زن متاهل رجم یا سنگسار است که در قانون جدید دادگاه می تواند با موافقت رییس قوه قضاییه به اعدام تبدیل می شود . شرایط احصان برای زن عبارت است از آنکه دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که عاقل و بالغ بوده است با او نزدیکی جنسی داشته و هر زمان بخواهد امکان رابطه جنسی با شوهر را داشته باشد.

علیهذا چنانچه زن شرایط احصان را داشته باشد اما همسرش در مسافرت طولانی باشد یا بیماری غیر قابل علاج مقاربتی مانند سفلیس و ایدز داشته باشد، دیگه محصن محسوب نشده و مجازات زنای محصنه بر وی تحمیل نمی گردد.

مرجع رسیدگی به جرم رابطه نامشروع زن شوهر دار کجاست؟

بر اساس قانون، رسیدگی به جرائم منافی عفت به طور مستقیم و از ابتدا با دادگاه است. اما در مورد روابط نامشروع مجازی و پیامکی معمولاً رسیدگی به آنها با دادسرای ارشاد و سپس دادگاه ارشاد است.

مرجع رسیدگی به جرم زنای زن شوهر دار یا زنا با زن شوهر دار کجاست؟

رسیدگی به جرم زنای زن شوهردار یا زنا با زن شوهردار، از ابتدا با دادگاه کیفری یک می باشد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین متخصصین جرائم کیفری در حوزهای مختلف آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به هموطنان گرامی می باشد، جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi