موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

رانندگی حین مستی

با سلام و درود بر شما بزرگواران

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوق کیفری با عنوان رانندگی حین مستی خواهیم پرداخت. امیدواریم، مطلب پیش رو مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

در این مطلب قصد داریم، به بررسی پیرامون ابعاد حقوقی رانندگی در حین مستی بپردازیم.

قبل از هر چیز باید گفت، فعل رانندگی در حین مستی به عنوان عملی غیر قابل پذیرش و مذموم در سیستم قضایی و پلیسی جوامع مترقی دنیا به حساب می آید. در واقع، فعل رانندگی در حین مستی می تواند تبعات مالی و جانی جبران ناپذیری برای شخص راننده و اشخاص ثالث به وجود آورد. چرا که در برخی از مواقع اشخاص مست توانایی کنترل افعال و اقدامات خود را  دارا نیستند، از این بابت مرتکب اعمالی می شوند که در حالت عادی مرتکب آن نخواهند شد. حال فرض نمایید، شخص مستی که کنترلی بر اعمال ارادی خود ندارد سوار بر خودرو در سطح شهر به گشت و گذار بپردارد! به طور قطع حوادث تلخ و غیر قابل جبرانی پیش می آید. از این روتقریباً در قانون تمامی کشورهای دنیا با رانندگان مست برخوردهای  سخت و سنگینی می شود، در کشور ما نیز روال همین گونه می باشد، که در ادامه بیشتر در خصوص آن توضیح خواهیم داد‌.

با توجه به توضیحات داده شده سعی می شود، در ادامه به صورت کوتاه و خلاصه به برخی از زوایای حقوقی فعل رانندگی در حین مستی بپردازیم.

مواردی که در خصوص رانندگی حین مستی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات رانندگی در حین مستی وجود دارد؟
  • شیوه پلیس برای تشخیص مصرف الکل چیست؟
  • در صورت وقوع تصادف در حین مستی آیا شرکت بیمه خسارات وارده به اشخاص ثالث را پرداخت خواهد نمود؟
  • در صورت وقوع تصادفات رانندگی در حین مستی، مست بودن راننده چه تاثیری در میزان مجازات وی دارد؟
  • دفاع در رانندگی حین مستی چگونه است؟

در وهله  نخست خوب است بدانید، در نظام حقوقی  ایران بزه خاصی تحت عنوان رانندگی در حین مستی وجود ندارد. در واقع خود فعل رانندگی در حین مستی عنوان مجرمانه ای خاص و مستقل محسوب نمی شود. اما، در قانون ایران شرب خمر جرم مستقلی به حساب آمده و راننده مست از حیث شرب خمر قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. توضیح اینکه، شخصی که حین مستی اقدام به فعل رانندگی می کند از حیث شرب خمر قابل تعقیب و مجارات کیفری خواهد بود و از حیث  تخلفات مربوط به رانندگی نیز مکلف به پرداخت جریمه وجه نقد و ممنوعیت از رانندگی برای مدت زمان محدودی می شود.

اگر رانندگی شخص مست منجر به حوادث رانندگی شود تکلیف چیست؟

در پاسخ باید گفت، اگر حادثه منجر به فوت یا صدمات بدنی شود مست بودن راننده مقصر حادثه از جهات تشدید مجازات محسوب می گردد. البته مجازات شرب خمر نیز به قوت خود باقی است. خوب است در اینجا ذکر کنیم، بر خلاف ایران در برخی از کشورهای دنیا رانندگی در حین مستی جرمی خاص و مستقل محسوب می شود، زیرا در آن کشورها بر خلاف ایران شرب خمر فاقد عنوان کیفری می باشد.

شیوه پلیس به منظور تشخیص مصرف الکل چیست؟

از جمله شیوه های مرسوم در دنیا عبارتند از: استفاده از دستگاه سنجش الکل  به صورت دهانی، آزمایش خون و آزمایش ادرار. البته در حیطه عمل به کارگیری از دستگاه سنجش الکل از دو شیوه دیگر رایج تر می باشد. این که، دادگاه های ما تا چه میزان برای نتیجه دستگاه سنجش الکل ارزش و اعتبار اثباتی قائل می باشند آمار دقیقی نمی توان ارائه داد. برخی از محاکم چنین مواردی را فاقد ارزش اثباتی دانسته و بر اساس آن حکم به مجازات شرب خمر نمی دهند.

بحث دیگری که خوب است به آن بپردازیم اینکه

در صورت وقوع تصادف در حین مستی آیا شرکت بیمه خسارات وارده به اشخاص ثالث را پرداخت خواهد نمود؟

شرکت بیمه مکلف به جبران و پرداخت خسارات وارده به اشخاص ثالث بوده و نمی تواند به بهانه مست بودن راننده مقصر حادثه از پرداخت خسارت شانه خالی نماید. البته؛ با توجه به قوانین و مقررات، شرکت بیمه پس از جبران خسارت وارده  می تواند به راننده مست مراجعه نماید. پس دانستیم، شرکت بیمه نمی تواند به بهانه مست بودن راننده از پرداخت خسارات وارده به اشخاص ثالث امتناع نماید.

مست بودن راننده چه تاثیری در مجازات وی دارد؟

اجازه دهید با ذکر مثالی موضوع را روشن نماییم. فرض کنید؛ رانندگی در حین مستی منجر به صدمات جانی شود. آیا در این صورت مست بودن راننده در میزان مجازاتش موثر خواهد بود؟ پاسخ این سوال مثبت است. در ابتدا ی این مطلب گفتیم مستی در حین راننگی جرم مستقل و خاصی به حساب نمی آید؛ بلکه راننده مست از حیث ارتکاب شرب خمر قابل تعقیب کیفری خواهد بود، و از سوی دیگر به لحاظ تخلف رانندگی مشمول جرائم قانون راهنمایی و رانندگی خواهد شد. اما در اینجا فرض را بر این می گذرایم، رانندگی در حین مستی منتج به سانحه و خسارات جانی شود، در اینجا جرم ناشی از تخلف  رانندگی واقع گردیده است. در شرایط پیش گفته مست بودن راننده می تواند از جهات تشدید مجازات وی محسوب گردد.  این مهم در ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات تصریح گردیده است.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده با موضوع مستی حین رانندگی به شرح آتی خواهد بود:

  • بررسی دقیق موضوع و ارائه مشاوره تخصصی.
  • تنظیم شکوائیه یا لایحه توسط وکیل متخصص.
  • قبول وکالت و دفاع از حقوق شما در مرجع رسیدگی کننده.

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi