موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

سواستفاده از کارت بانکی

ممکن است برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که کارت بانکی خود را گم کنیم، معمولاً اقدام به سوزاندن کارت مزبور کرده و کارت جدید دریافت میکنیم. اما در مواردی این امکان وجود دارد که به هر دلیل کارت خود را نسوزانیم و رمز آن کارت همراهش باشد و یا کارت ما توسط شخصی که رمز آن را دارد ربوده شود و ما کارت را مسدود نکرده باشیم. در این حالت اولین فرض خالی شدن حساب توسط دارنده کارت است، اما مورد دیگری که بسیار مهم بوده و ممکن است دردسرهای بیشماری را برای صاحب کارت ایجاد کند، حالتی است که دارنده کارت با شماره کارت و اطلاعات حساب ما، اقدام به ارتکاب فعالیت های مجرمانه نماید.

البته در مواردی نیز اشخاص اقدام به اجاره کارت بانکی خود می نمایند که این موضوع نیز می تواند با توجه به پرونده های موجود شرایط خیلی وخیمی برای اجاره دهنده اعم از پرداخت مالیات، تعقیب کیفری و... به همراه داشته باشد.

مواردی که در خصوص سوء استفاده از کارت بانکی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • سوء استفاده از کارت بانکی چگونه است؟
  • مجازات اجاره کارت بانکی چیست؟
  • دفاع در سوء استفاده از کارت بانکی چیست؟
  • وکیل پرونده های کیفری در تهران کیست؟

در هر زمان برای دسترسی به وکیل متخصص می توانید اقدام به شماره گیری تلفن های اعلامی در سایت نمایید و همچنین جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت وقت مشاوره دریافت نمایید.

چگونه با کارت مفقودی کلاهبرداری ارتکاب می یابد؟

یکی از متداولترین راه های کلاهبرداری، استفاده از مشخصات دیگران است. در حال حاضر و با رواج گسترده خرید و فروشهای اینترنتی، افراد ابتدا وجه را پرداخت نموده و سپس کالا را درب منز یا محل کار خود یا هر جای دیگری تحویل می گیرند. این شیوه خرید و فروش شیوه ای بسیار متدوال است و همه ما روزانه از پلتفرمهای مانند اینستاگرام و تلگرام یا سایت ها اینگونه خرید می کنیم. همچنین در حال حاضر سایت های واسطه اشیاء و لوازم دست دوم فعالیت می کنند که در این سایت ها اشیا و لوازم و حتی املاک معامله می شوند.

در برخی آگهی ها، صاحب جنس برای فروش جنس فقط ارسال اینترنتی داشته و یا بیعانه ای میگیرد. در اغلب موارد، خرید و فروش ها به صورت صحیح واقع می شود، اما گاهی برخی افراد از همین طریق اقدام به کاهبرداری می نمایند، آنها به شما یک شماره حساب داده و شما به گمان واقعی بودن آگهی اقدام به خرید کرده و جنسی تحویل نمی گیرند.

در واقع مجرم با درج یک آگهی دروغین و با ارائه مشخصات کارت شخص دیگری از شما کلاهبرداری نموده و تمامی مسئولیت ها متوجه صاحب حساب خواهد بود. بنابراین خریدار زیاندیده علیه صاحب شماره حساب اقدام به طرح شکایت کرده و باید بدانید که ارائه دلایل و مستندات دال بر بیگناهی بر عهده خودتان می باشد و امری مشکل و زمان بر می باشد.

نوع دیگری از کلاهبرداری اینترنتی چگونه است؟

فرض کنید که گوشی موبایل آیفون خود را به قیمت 4 میلیون تومان برای فروش گذاشته اید. شخصی با شما تماس گرفته و خواهان خریداری گوشی شماست، شماره کارت شما را گرفته و یک ساعت بعد پول را به حساب شما ریخته و برای تحویل گوشی یک پیک می فرستند. ظاهراً همه چیز مرتب است، اما کمی بعد شما توسط دادسرا احضار می شوید. اتهام شما کلاهبرداری رایانه ای می باشد. متوجه می شوید که خریدار گوشی شما، خودش یک آگهی دیگر روی سایت قرار داده است و به مشتری جنس خودش (که وجود خارجی ندارد) شماره کارت شما را میدهد. مشتری از همه جا بی خبر پول را به حساب شما ریخته و جنسی دریافت نمیکند و کمی بعد شکایت کرده و نام شما به عنوان صاحب حساب معرفی می گردد. با این شگرد، مجرم صاحب گوشی شما شده و پول آن را شخص دیگری پرداخت کرده است. باید بدانید که اثبات عدم مجرمیت شما در این موارد که ادله دیگری جز شماره حساب شما وجود ندارد، امری بسیار مشکل و تخصصی و پیچیده است.

مجازات کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

بر اساس ماده 67 قانون جرائم رایانه ای، هر شخصی که در بستر مبادلات الکترونیکی با سوء استفاده و یا استفاده غیرمجاز از داده پیام، برنامه‌ها و سیستم‌های رایانه‌ ای و وسائل ارتباط از راه دور مرتکب جرم شده برگرداندن مال به صاحبان اموال، به حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه محکوم می‌شود و طبق تبصره این قانون شروع به این جرم هم ،قابل مجازات می باشد.

آیا در جرایم سایبری و کلاهبرداری اینترنتی به وکیل نیازمندیم؟

اگر به عنوان شاکی یا متهم در جرم کلاهبرداری رایانه ای در پرونده ای ذی سمت هستید، به وکیل نیاز دارید، دارا بودن وکیل روند دارسی را کوتاهتر نموده و ضامن و حافظ حقوق شماست.

بهترین وکیل کلاهبرداری اینترنتی چه کیست؟

وکیل کلاهبرداری اینترنتی، وکیلی است که مسلط به امور کیفری باشد و در امور سایبری و جرائم رایانه ای نیز تخصص داشته و دارای پرونده های موفق و متعدد در دادسرای جرائم رایانه ای باشد. دپارتمان حقوق سایبری موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین وکلای متخصص امور رایانه ای آماده ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi