موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت از جراح زیبایی

وزارت درمان و آموزش پزشکی به همراه سازمان نظام پزشکی گام های موثری در خصوص تخلفات شایع پزشکان و همچنین مواردی که منجر به بروز جرم از سوی پزشکان می گردد را برداشته اند. در این بین جامعه پزشکی نیز با حساسیت نسبت به تخلفات و جرائم پزشکان از خود واکنش نشان می دهد. طبق آمار بیشترین مراجعات به پزشکان زیبایی می باشد همچنین بر همین اساس بیشترین شکایت های طرح شده نیز مربوط به پزشکان زیبایی می باشد. مطالبه دیه در این آمار سهم چشمگیری از شکایات را به خود اختصاص داده است. شکایت از درمانگاه ها و کلینیک های غیرمجاز که تحت عنوان پزشک متخصص و جراح پلاستیک اقدام به انجام عمل زیبایی توسط افراد فاقد تخصص و صلاحیت علمی می نمایند نیز از بیشترین شکایات به حساب می آيد.

با توجه به قانون جدید آیین دادرسی کیفری ریاست قوه قضاییه اقدام به تاسیس دادسرای ویژه جرایم پزشکی در تهران و دیگر شهرها نمودند.

مواردی که در خصوص شکایت از جراح زیبایی می بایست در نظر داشته باشید عبارت است از

  • وکیل شکایت از جراح زیبایی کیست؟
  • بهترین وکیل شکایت از جراح زیبایی کیست؟
  • وکیل شکایت از جراح زیبایی در پاسداران کیست؟
  • نحوه شکایت از جراح زیبایی چگونه است؟
  • چگونه از کلینیک زیبایی شکایت کنیم؟
  • شکایت از پزشک زیبایی چگونه است؟

درصورت وجود برائت نامه امکان شکایت از جراح زیبایی وجود دارد؟

با توجه به اینکه جراح زیبایی می تواند منجر به عدم نتیجه مطلوب گردد و همچنین از آنجایی که جراحی زیبایی معمولاً در اندام هایی انجام می شود که مشهودتر از سایر اندام ها می باشند از جمله جراحی در نواحی صورت فلذا پزشکان قبل از هر اقدام نسبت به اخذ برائت نامه از بیمار اقدام می نمایند، حال با وجود اینکه بیمار شخصاً اقدام به امضا و تحویل این برائت نامه نموده است عده ای بر این تصور می باشند که امکان شکایت وجود ندارد.

لازم به توضیح است علیرغم وجود این برائت نامه که طبق قانون می بایست نسبت به جراحی های مشروع اخذ گردد که جراحی زیبایی جزء این اعمال نیست در صورتی این برائت نامه اعتبار دارد که قصور و یا تقصیری از سوی پزشک صالح رخ نداده باشد. فلذا به یاد داشته باشید با وجود برائت نامه امکان محکوم نمودن پزشک جراح زیبایی به دیه و یا حبس در دادسرای جرایم پزشکی و دادگاه وجود دارد.

برای شکایت از جراح زیبایی به کجا مراجعه نماییم؟

برای شکایت از جراح زیبایی فارغ از طرح دعوی کیفری می توانید به صورت همزمان اقدام به طرح شکایت در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی به دلیل انجام تخلفات صورت گرفته از سوی جراح زیبایی پس از مشاوره با وکیل نمایید. همچنین طرح دعوی در شورای حل اختلاف که به تخلفات و جرایم پزشکی اختصاص یافته است یکی دیگر از مراجع قانونی شکایت از پزشک زیبایی می باشد.

شکایت از پزشک زیبایی در دادسرای جرایم پزشکی چگونه است؟

به صورت خلاصه برای شکایت کیفری از پزشک زیبایی بایستی ادله قابل قبول جهت طرح دعوی وجود داشته باشد که می تواند نظر پزشک متخصص در خصوص عوارض بعد از عمل، عدم بهبودی، ایجاد اسکار و یا جوشگاه در روی پوست، فوت بیمار به پس از عمل به دلیل تقصیر و یا قصور پزشک و یا وجود نظریه پزشکی قانونی در خصوص این موارد اشاره نمود.

برای شکایت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و موضوع به دادسرای جرایم پزشکی واقع در پل سید خندان- ابتدای خیابان دبستان- خیابان آریا محمودی- دادسرای ویژه جرایم پزشکی و داوریی ارجاع و سپس موضوع به کمیسیون پزشکی و یا پزشکی قانونی جهت صحت و سقم ادعای شاکی ارجاع می گردد.

نظر کمیسیون پزشکی و پزشکی قانونی قابل اعتراض توسط طرفین می باشد و این موضوع می تواند یکی از محکمترین ادله جهت اثبات تقصیر یا عدم تقصیر پزشک باشد. پس از رسیدگی در دادسرا و احراز وقوع جرم پرونده به دادگاه کیفری دو جهت صدور رای ارسال می گردد.

شکایت از پزشک زیبایی در سازمان نظام پزشکی چگونه است؟

لازم به توضیح است که دادسرای سازمان نظام پزشکی صرفاً به تخلفات پزشکان رسیدگی می نماید و برای طرح دعوی کیفری و مطالبه دیه می بایست به دادسرای جرایم پزشکی مراجعه شود. اعمال خلاف شان پزشکان زیبایی، اشتباه در تشخیص نوع بیماری و دیگر تخلفات پزشکان قابل طرح در این دادسرا می باشد.

طرح همزمان دعوی در داسرای جرایم پزشکی و دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی میسر است و هرکدام صالح به رسیدگی به امور قانونی خود می باشند. برای طرح نوع دعوی و شرایط آن بهتر است با وکیل جرایم پزشکی مشاوره نمایید.

شکایت از پزشک زیبایی در شورای حل اختلاف چگونه است؟

شورای حل اختلاف شماره 29 با عنوان شورای حل اختلاف ویژه تخلفات و جرایم پزشکی صالح به رسیدگی به میانجیگری و صلح و سازش و دعاوی با خواسته تا 20 میلیون تومان می باشد. شورای حل اختلاف اقدام به دعوت طرفین جهت ایجاد صلح و سازش می نماید. میانجیگری در امور کیفری نیز از صلاحیت های این مجتمع جهت عدم طرح شکایت و یا اخذ رضایت از سوی شاکی می تواند باشد. صدور رای بر محکومیت پزشک در دعاوی حقوقی با خواسته تا 20 میلیون تومان نیز از دیگر صلاحیت های این شورا می باشد.

logo-samandehi