موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت از جراح لیپوماتیک

شکایت از اشخاصی که خارج از قوانین و مقررات اقداماتی را انجام میدهند یکی از حقوق اصلی برای افراد جامعه به حساب می آید. با توجه به شیوع بیش از حد و اندازه جراحی های زیبایی در کنار پزشکان متعهد و متخصص وجود دارند پزشکانی که در پی دستیابی به منافع شخصی که همانا مسائل مالی است اقدام به انجام اموری خارج از منظر قانونی می نمایند.

جراحی لیپوماتیک که در حال حاضر طرفداران بسیاری دارد اقدام به تخلیه چربی از بافت بدن می نماید. این جراحی از جمله جراحی های زیبایی به حساب می آید که در تبلیغات آن بسیار دیده می شود که عنوان می گردد لاغری در 1 جلسه، بدون جراحی و جای بخیه، بدون بیهوشی و عوارض، توسط پزشک متخصص و یا کشیدن چربی در 1 مرحله بدون بستری بعد عمل و...

بیشتر این تبلیغات توسط پزشکان در فضای مجازی همچون اینستاگرام و... انجام می شود. هرچند این نوع تبلیغ ها خود تخلف به حساب می آید لیکن افراد زیادی را به خود جذب می نماید و بعضاً پس از بررسی های انجام شده مشخص می گردد عده ای برای بازار گرمی نیز اقدام به ارسال کامنت های غیرواقعی می نمایند.

قبل از ورود به بحث لازم به ذکر است که پیرو نامه شماره 48/505/د مورخ 22/01/1395 بر اساس بررسی برنامه های آموزشی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام لیپوساکشن (اعم از لیپوماتیک، لیزر لیپولیز، واترجت، اولتراسونیک و روش های مشابه) منحصراً در اختیار دوره فوق تخصصی جراحان پلاستیک، ترمیمی و سوختگی می باشد.

از اینرو سایر متخصصین مرتبط فقط با ارائه مدرک و پس از گذراندن دوره های مربوط مورد تایید وزارت بهداشت مجاز به انجام این کار می باشند.

پس قبل از هر اقدام بایستی مطمئن شوید که دکتر جراح از نظر قانونی امکان چنینی جراحی را دارد و یا خیر؟

مواردی که در خصوص وکیل شکایت از جراح لیپوماتیک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت از جراح لیپوماتیک چگونه است؟
  • از جراح لیپوماتیک در کجا شکایت کنیم؟
  • شرایط شکایت از جراحی لیپوماتیک چگونه است؟
  • شکایت از جراح لیپوماتیک منجر به فوت چگونه است؟
  • وکیل شکایت از جراح لیپوماتیک کیست؟
  • هزینه شکایت از جراح لیپوماتیک چقدر است؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده توسط وکیل پایه یک دادگستری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید در صورت نیاز به اخذ مشاوره تخصصی با شماره های اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

متاسفانه چندی پیش در پی مراجعه کننده ای که خانم ایشان به دلیل جراحی لیپوماتیک فوت شده بودند اقدام به شکایت از پزشک و محکومیت ایشان نمودیم و بر آن شدیم اطلاعاتی در خصوص آن تقدیم داریم.

موکل به دلیل اختلال در اکسیژن رسانی به مغز که از اختلال تنفسی ناشی شده از اقدام درمانی سرچشمه گرفته شده بود حین جراحی به کما و پس از آن فوت می نمایند. پس از شکایت در دادسرای جرایم پزشکی و شکایت در دادسرای نظام پزشکی پزشک به دلیل عدم وجود تخصص (پزشک متخصص جراح عمومی) محکوم به پرداخت دیه، مجازات تکمیملی و محکومیت به مدت یکسال از حرفه های پزشکی شد. در این قبیل شکایت ها نتیجه کمیسیون تاثیر بسزایی دارد که در ادامه نتیجه کمیسیون پزشکی پرونده مورد اشاره با شما به اشتراک گذاشته می شود.

نتیجه کمیسیون: سوابق پزشکی بررسی، اظهارات طرفین استماع گردید. بیمار بعد از تزریق داروهای داخل وریدی (جهت بی دردی) توسط آقای دکتر... (متخصص بیهوشی) تحت عمل زیبایی تخلیه چربی (لیپوماتیک) در نواحی شکم، پهلو ها و بازوها قرار می گیرد. حین عمل دچار عارضه اختلال هوشیاری و کاهش ضربان قلب شده و در ادامه توسط متخصص بی هوشی اقدامات درمانی لازم صورت گرفته اما عمل ادامه یافته و ساعتی بعد خاتمه می یابد. اما کاهش هوشیاری بیمار برطرف نگردیده و در نهایت به دلیل کاهش خون رسانی به مغز و عوارض مربوط فوت می نماید. بر این اساس جراح معالج آقای دکتر... (متخصص جراح عمومی) به دلیل عدم مهارت و تبحر و همچنین عدم رعایت استانداردها و موازین علمی و پزشکی در انجام عمل یاد شده، مرتکب قصور پزشکی گردیده، که این قصور منجر به ظهور عوارض یادشده و نهایتاً فوت بیمار گردیده است، (صد در صد در فوت متوفیه مؤثر بوده است) لازم به ذکر است اقدامات آقای دکتر... (متخصص بیهوشی) مطابق موازین علمی و فنی بوده، قصوری در عملکرد ایشان احراز نشد.

رای شکایت از جراع عمومی که اقدام به لیپوماتیک نیز نموده بود بدین شرح در هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی تهران صادر گردید.

در خصوص کیفرخواست شماره... دادسرای انتظامی نظام پزشکی تهران علیه دکتر... دائر بر تخلف صنفی و حرفه ای، قصور در درمانبا توجه به کیفرخواست دادسرا و تحقیقات به عمل آمده از طرفین، ملاحظه مدارک و سوابق مربوط و مدافعات غیر موجه و غیر موثر مشتکی عنه و نظریه کتبی عضو محقق و سایر اوراق و محتویات پرونده، تخلف صنفی و حرفه ای شاغلین حرفه های پزشکی و وابسته و به استناد بند (د) ذیل تبصره 1 ماده 28 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب 25/01/1383 حکم به محکومیت نامبرده به یکسال محرومیت از اشتغال به حرفه های پزشکی و وابسته در محل ارتکاب تخلف شهر تهران صادر و اعلام میدارد رای صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض و تجدیدنظر در هیات تجدیدنظر انتظامی نظام پزشکی استان تهران است.

در صورت شکایت از جراح زیبایی بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص مشاوره اخذ نمایید و سپس اقدام به طرح شکایت و تعقیب کیفری ایشان از طریق مراجع ذی صلاح قانونی نمایید.

logo-samandehi