موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت از پزشکان

از دیر باز تا کنون، پزشکی در خدمت انسان بوده است، با پیشرفت عمل انواع را های جراحی اندام ها و مواضع مختلف بوجود آمدند و هر روز پیشرفته تر می شوند. با تغییر فرهنگ جوامع و دگرگونی معیارهای زیبایی، شاخه ای از جراحی به وجود آمد که دیگر برای برطرف کردن یک مشکل جسمی نبود، در جراحی زیبایی فرد با تکنیک های مختلف جراحی سعی می کند که تصویر ایدآل خود از چهره و اندامش را به وجود آورد.

جراحی های زیبایی، از پر شکایت ترین موارد پزشکی هستند، تقریباً نیمی از پرونده های پزشکی، مربوط به جراحی های زیبایی هستند که انواع مختلفی هم دارند، گاهی بیمار از نتیجه کار رضایت ندارد، گاهی دچار مشکلات جسمی شده و گاهی نیز جراح فاقد تخصص لازم بوده و حتی بیمار فوت می کند.

در این موارد، می توانید از پزشک معالج شکایت کنید.

مواردی که در خصوص شکایت از پزشکان می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • چگونه از پزشک جراح شکایت کنیم؟
  • مرجع شکایت از تخلفات و جرائم پزشکان کجاست؟
  • دیه نقایص وارده بر شاکی چگونه محاسبه و اعمال می گردد؟
  • آیا ممکن است که بیمار به دلیل عدم انتخاب صحیح پزشک مقصر شناخته گردد؟
  • ادله اثبات جرائم و تخلفات پزشکان کدامند؟
  • مجازات پزشکان خاطی چیست؟

در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص جرایم پزشکی در ارتباط باشید.

باید در نظر داشته باشید که شکایت از پزشک بایستی مستند و مستدل باشد، بنابراین چنانچه شما صرفاً از شکل ظاهری مثلاً بینی خود راضی نیستید، دلیل موجهی برای شکایت نیست. باید دانست که برای تخلفات و جرائم پزشکان مجازات های سنگینی تعیین شده است.

پیشنهاد می شود که به دلیل تخصصی بودن موضوع، از خدمات تخصصی دپارتمان حقوق پزشکی موسسه حقوقی دادوآران نستوه استفاده نمایید.

شکایت از پزشک:

برای شکایت از پزشک زیبایی در جراحی های زیبایی یا ترمیمی ماند لیفت و کشیدن پوست، جراحی بینی، لیپوساکشن و کشیدن چربی و برداشتن ورم پلک و... بایستی ادله خود را ارائه دهید، ادله شما شامل پرونده پزشکی شما، معاینات بالینی و نظریه کارشناس می تواند باشد.

مرجع شکایت از پزشکان  کجاست؟

برای شکایت از پزشکان می توان به سازمان نظام پزشکی کشور که نهاد صنفی مرتبط با پزشکی است مراجعه کرد، نظام پزشکی به تخلفات پزشک و در کمیسیون های ویژه رسیدگی نموده و اورا به مجازات اداری محکوم می کند. در نظر داشته باشید که سازمان نظام پزشکی برای رسیدگی به تخلفات پزشکان بوده و نمی تواند پزشک را به پرداخت دیه محکوم کند. همچنین می توان برای شکایت از پزشک جراح زیبایی لیپوساکشن یا لیفت سینه یا پروتز بدن و... به دادسرا مراجعه کرد. در تهران دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم پزشکی  وجود دارد که برای شکایت از پزشک خاطی می توان به این مرجع مراجعه نمود. همچنین برای رسیدگی به برخی جرائم و تخلفات کوچکتر پزشکان که مشمول دیه کمتری هستند می توان به شورای حل اختلاف ویژه امور پزشکی مراجعه نمود. گفتنی است که تشخیص طرح شکایت در مرجع صالح را بایستی به وکیل متخصص واگذار نمود نت او بر مبنای صلاح شما و تشخیص خود بهترین راه حل را در نظر بگیرد.

آیا اخذ برائت نامه یا رضایتنامه از بیمارمی تواند نافی مسئولیت پزشک باشد؟

پزشکان جراحی زیبایی معمولاً پیش از شروع عمل جراحی از بیمار برائت نامه و رضایتنامه اخذ می کنند. باید دانست که برائت و رضایت بیمار زمانی تاثیر دارد که پزشک کاری بر خلاف قانون انجام نداده و یا تخلف نکرده باشد، بنابراین اگر پزشک دارای تخصص لازم نبوده و یا اهمال و مسامحه یا بی احتیاطی نماید، اخذ برائت از بیمار تاثیری بر مجازات پزشک نخواهد داشت. مثلاً اگر پزشکی بیمار را برای لیفت سینه جراحی کند و عدم تقارن اندام بیمار بر اثر بی احتیاطی یا قصور پزشک بوده و بیمار برائت نامه را نیز امضا نموده باشد، باز هم می توان پزشک را محکوم نمود.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه مفتخر به همکاری با زبده ترین و متخصص ترین وکلای جرائم پزشکی می باشد، سابقه پرونده های موفقیت آمیز گذشته وکلای موسسه موید صداقت، درستی و تخصص و پیگیری آنها است.

logo-samandehi