موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت تهدید

در مواردی ممکن است در عصبانیت الفاظی بر زیان اشخاص جاری گردد که جنبه کیفری داشته باشد هرچند قصد واقعی بر الفاظ به کار برده شده نداشته باشند از این موارد می توان به فحاشی، تهدید، تهمت و افترا و... اشاره نمود. هر کدام از موارد فوق دارای آثار کیفری برای استفاده کننده از الفاظ می باشد و برای مخاطب نیز حق شکایت کیفری را در بردارد.

در این مقال اقدام به بررسی موضوع تهدید می نماییم و دیگر موارد مورد اشاره نیز در مطالبی جداگانه در سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته می شود.

در خصوص تهدید باید به این نکته توجه داشته باشید که وجود عصبانیت دلیلی بر عدم ارتکاب جرم نمی تواند باشد یعنی شخص نمی تواند به این موضوع استناد نماید که در عصبانیت اقدام به تهدید و استفاده از الفاظ نموده است و واقعاً قصد تهدید نداشته است.

در مواردی تهدید جرم نیست و بهتر است در صورت قصد شکایت و یا دفاع در پرونده ای که با موضوع تهدید می باشد با وکیل متخصص امور کیفری مشاوره اخذ نمایید.

در مواردی که تهدید کننده ناتوان از انجام عملی تهدید باشد با وجود دیگر ادله و شرایط می تواند از موجبات صدور قرار منع تعقیب باشد به طور مثال فرد معلولی تهدید به آتش زدن خانه دیگری نماید.

مواردی که در خصوص شکایت تهدید می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت تهدید چگونه است؟
  • نمونه شکایت تهدید چگونه است؟
  • بهترین وکیل شکایت تهدید کیست؟
  • دفاع در جرم تهدید چگونه است؟
  • وکیل تهدید در پاسداران کیست؟

تهدید چیست؟

تهدید به معنای ترساندن و انجام اموری غیرقانونی و نامشروع می باشد.

با این توصیف مشخص می شود که تهدید مربوط به امور غیرقانونی و نامشروع می باشد حال چنانچه شخصی برای احقاق حقوق قانونی خود اقدام به تهدید دیگری برای طرح دعوی حقوقی و یا کیفری نماید این موضوع فاقد جنبه کیفری است. به طور مثال پدری اقدام به تهدید شخصی به شکایت کیفری در صورت عدم ازدواج با دختر خود به دلیل رابطه جنسی می نماید که این موضوع فاقد جنبه کیفری و تهدید می باشد.

تهدید می بایست با فعل صورت پذیرد و شخص تهدید کننده اقدام به رفتاری کند که جنبه تهدید داشته باشد که می تواند با بیان حرف و یا نشان دادن حالت و یا ارسال پیامک و... صورت پذیرد و این موضوع با ترک فعل تحقق نمی یابد یعنی صرف ترس از شخصی دلیل بر تهدید از سوی او محسوب نمی شود.

انواع تهدید کدام است؟

1- تهدید اشخاص به دادن نوشته، سند، امضا یا مهر

به موجب ماده 668 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته‌ ای که متعلق به او‌ یا سپرده به او می ‌باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

2- تهدید به وسیله چاقو

به موجب ماده 617 قانون یادشده هر کس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت ‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد ‌یا با کسی گلاویز شود در صورتیکه از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

3- تهدید به قتل، تهدید به ضرر نفس، تهدید به شرافت، تهدید مالی، تهدید افشای اسرار

به موجب ماده 669 قانون فوق الاشاره هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، ‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

4- تهدید به بمب گذاری

به موجب ماده 511 قانون فوق الاشاره هر کس به قصد بر هم ‌زدن امنیت کشور و تشویش اذهان عمومی تهدید به بمب ‌گذاری هواپیما، کشتی و وسائل نقلیه عمومی نماید یا ادعا‌ نماید که وسایل مزبور بمب ‌گذاری شده است علاوه بر جبران خسارت وارده به دولت و اشخاص به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌گردد.

برای شکایت از تهدید به کجا مراجعه کنیم؟

برای طرح شکایت کیفری تهدید می بایست به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم مراجعه نمایید یعنی دادسرایی صالح به رسیدگی است که جرم در حوزه قضایی آن اتفاق افتاده است.

البته با توجه به وجود دفاتر خدمات قضایی کافی است به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و این دفاتر اقدام به ارسال پرونده به مرجع صالح می نمایند. دادسرا پس از رسیدگی پرونده را برای صدور رای به دادگاه کیفری دو ارسال می دارد.

دلایل شکایت تهدید چیست؟

برای طرح دعوی موفق نیازمند ادله قوی می باشید، بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل مشاوره اخذ نمایید لیکن برای شکایت تهدید با توجه به نوع جرم ادله می تواند شهادت شهود، پرینت پیامک ها، اسکرین شات و یا تایید مطالب ارسالی در شبکه های اجتماعی و یا ایمیل توسط پلیس فتا باشد همچنین صدای ضبط شده نیز می تواند به علم قاضی جهت احراز کشف حقیقت کمک نماید.

logo-samandehi