موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت در دادسرای نظامی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می‌شود، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان شکایت در دادسرای نظامی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه ما باشید، به پاسخ به پرسش های خود دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت در دادسرای نظامی تهران می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شرایط شکایت در دادسرای نظامی چیست؟
  • آدرس دادسرای نظامی کجاست؟
  • برای شکایت در دادسرای نظامی به کجا مراجعه کنیم؟
  • بهترین وکیل دادسرای نظامی تهران کیست؟
  • دفاع در دادسرای نظامی چگونه است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با حضور وکلای پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی نظامی هماره در کنار شما می باشد کافی است برای دریافت مشاوره تخصصی هم اکنون با شماره های اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرا نظامی

منظور از دادسرای اختصاصی چیست؟

در نظام حقوقی ایران و رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله انجام می‌شود. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی توسط مقامات قضایی دادسرا است. دادسرا مرجعی به عنوان انجام تحقیقات مقدماتی و اجرای احکام کیفری می باشد. ریاست دادسرا بر عهده دادستان است و سایر مقامات قضایی دادسرا‌ (بازپرس و دادیار) تحت نظارت و ریاست دادستان در چارچوب قانون وظایف قضایی خود را انجام می‌دهند. در صورتی که مقام قضایی دادسرا مجرمیت متهم را احراز نمود با صدور قرار جلب دادرسی و نهایتاً صدور کیفرخواست پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می گردد.

از طرف دیگر در صورتی که مجرمیت متهم احراز نشود، پرونده با صدور قرار منع تعقیب مواجه خواهد شد. این قرار به شاکی ابلاغ می گردد، تا در مهلت قانونی مراتب اعتراض خود را نسبت به قرار اعلام دارد. خوب است بدانید؛ به علت آنکه رسیدگی های دادسرا از ویژگی‌های سری، غیرعلنی و محرمانه برخوردار است برخی از حقوق دفاعی متهم در این مرحله به صورت محدود اعمال می شود. برای مثال؛ مقام قضایی دادسرا در چارچوب قانون می‌تواند، مانع از دسترسی متهم یا وکیل وی به اوراق پرونده شود. در مورد دیگر به موجب تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری انتخاب وکیل از سوی متهم در مرحله دادسرا با محدودیت‌های قانونی مواجه شده است. با این توضیح که، متهم نمی تواند آزادانه وکیل خود را از بین تمامی وکلای رسمی دادگستری انتخاب کند. متهم صرفاً می تواند وکیل خود را از بین وکلای مورد تأیید ریاست قوه قضاییه انتخاب نماید! پس از اینکه پرونده از سوی مقام قضایی دادسرا تکمیل و به دادگاه ارسال شد، محدودیت های مربوط به حقوق دفاعی متهم برطرف می گردد.

بیشتر بدانید: وکیل دادسرا و دادگاه نظامی

منظور از دادسرای نظامی چیست؟

به موجب قانون مرجع کیفری دادسرا می تواند اختصاصی یا تخصصی باشد. دادسرای تخصصی شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب است که بنا به تشخیص ریاست قوه قضاییه و به منظور رسیدگی به موضوعاتی تخصصی تشکیل می گردد. همان طور که اشاره شد شعب تخصصی، شعبی از دادسرای عمومی و انقلاب است که ارجاع سایر پرونده‌ها به این شعب منع قانونی ندارد. برای مثال، شعبه تخصصی دادسرای ویژه سرقت می‌تواند، به سایر پرونده‌های کیفری با موضوعی به غیر از سرقت نیز رسیدگی نماید.

برخی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب عبارتند از: دادسرای ویژه زمین خواری، دادسرای ویژه سرقت، دادسرای جرایم پولی و بانکی، دادسرای جرایم رایانه ای، دادسرای جرایم دارویی و پزشکی و ...

بیشتر بدانید: شکایت از مامور نیروی انتظامی چگونه است؟

منظور از دادسرای اختصاصی چه می باشد؟

دادسرای اختصاصی دادسرایی است که صلاحیت رسیدگی به هیچ موضوعی را ندارد، مگر موضوعاتی که به موجب قانون رسیدگی به آن در صلاحیت این دادسرا قرار داده شده است. دادسرای نظامی از مصادیق دادسرای اختصاصی به حساب می آید. در اینباره ماده ۵۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ می‌گوید: (به جرائم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیروهای مسلح به جز جرائم در مقام ضابط دادگستری در سازمان قضایی رسیدگی می شود). همانطور که ملاحظه می شود دادسرا و دادگاه نظامی صرفاً صلاحیت رسیدگی به جرایم نظامیان (ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و سایر افرادی که به موجب قانون نظامی محسوب می شود) را دارد.

همچنین باید توجه نمود صرفاً جرایم مربوط به وظایف نظامی و انتظامی افراد در صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی است. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم. فرض کنید آقای الف از پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران است. در صورتی که آقای الف به همسایه خود توهین نماید، رسیدگی به این اتهام در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب است زیرا در فرض مزبور شخص الف مرتکب جرم خاص نظامی و انتظامی نشده است. اما در صورتی که آقای الف در سمت افسر نگهبان وقت پادگان محل خدمت مرتکب جرم نظامی شود، (یک قبضه سلاح از اسلحه خانه کسر شود) رسیدگی به این اتهام در صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی خواهد بود. پس در انتهای بند دانستیم؛ منظور از دادسرا و دادگاه نظامی چیست، و این مراجع صلاحیت رسیدگی به اتهامات کدام اشخاص را دارند.

بیشتر بدانید: بهترین وکیل دادسرای نظامی تهران

برای شکایت در دادسرای نظامی به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه حضوری به دادسرای نظامی شکایت خود را که مربوط به صلاحیت این دادسرا می باشد ثبت نمایید. پس از آن که شکایت شما با انجام تشریفات مقرر و هزینه رسیدگی ثبت گردید، مقام ارجاع، پرونده را به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به یکی از شعب بازپرسی یا دادیاری مستقر در دادسرای نظامی ارجاع می نماید. پس تحقیق از شاکی، شهود، مطلعان، متهم و بررسی اسناد و اوراق پرونده از سوی مقام قضایی (بازپرس یا دادیار) اقدام به اتخاذ تصمیم قانونی می نماید. در صورتی که  مجرمیت متهم احراز شود، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست از سوی دادسرای نظامی به دادگاه نظامی ارسال می گردد.

بیشتر بدانید: دادسرا نظامی

در پرونده های مربوط به دادسرای نظامی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش، تجربه و تخصص در حوزه پرونده های مربوط به دادسرای نظامی همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای ما در پرونده های متعددی در صلاحیت دادسرا و دادگاه نظامی به عنوان وکیل و مشاور مداخله داشته اند، همچنین وکلای ما در راستای قانون در پرونده های مربوط به دادسرای نظامی تمامی تلاش خود را به کار می گیرند تا حقوق قانونی شما تضییع نشود.

امیدوارم مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای اصلی تنظیم گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد،شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi