موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی

شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی

با سلام و درود به شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه   گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی خواهیم پرداخت. 

بعضی موارد امکان طرح شکایت رد سازمان تعزیرات حکومتی برای اشخاص وجود دارد و می تواند بسیار موثر و مثمر ثمر باشد. از این رو تصمیم داریم در این مقاله همراه شما عزیزان باشیم.

در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید ضمن دستیابی به پاسخ پرسش های زیر در مورد سازمان تعزیرات حکومتی بیشتر خواهید دانست.

1- هدف از تشکیل سازمان تعزیرات حکومتی چیست؟

2- سازمان تعزیرات حکومتی به کدام موضوعات رسیدگی می کند؟

3- آیا آرای صادره از شعب بدوی سازمان تعزیرات حکومتی قابل تجدید نظر می باشد؟

4- به منظور تجدید نظر از آرای سازمان تعزیرات حکومتی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

5- اعتراض به رای تعزیرات حکومتی چگونه است؟

6- هدف از تشکیل سازمان تعزیرات حکومتی چیست؟ 

به منظور نظارت هر چه بیشتر دولت بر فعالیت های اقتصادی  قانون تعزیرات حکومتی در سال ۱۳۶۷ وضع گردید. هدف از وضع این قانون نظارت و کنترل بر فعالیت‌های اقتصادی و مقررات مربوط به تولید، توزیع، فروش و قیمت گذاری کالاها و خدمات می باشد. در حقیقت دولت در راستای قانون تعزیرات حکومتی برفعالیت‌های اقتصادی جامعه نظارت می‌کند و از ایجاد هرج و مرج و اقدامات خودسرانه در روند تولید، توزیع، فروش و قیمت گذاری کالا و خدمات در بازار داخلی پیشگیری به عمل می‌آورد. در نظر بگیرید؛ تولید کنندگان کالاها به هر ترتیبی که تشخیص می دهند اقدام به تولید کالا نمایند، توزیع کنندگان به صورت خودسر اقدام به هر میزان توضیح یا قیمت گذاری کالا نمایند و در نهایت فروشندگان نیز کالا را به هر ترتیب و قیمتی که تمایل دارند به دست مصرف کنندگان نهایی برسانند. در چنین جامعه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به طور قطع در چرخه اقتصادی اخلال و بی نظمی به وجود می‌آید به نحوی که بسیاری از افراد سودجو اقدام به تخلفاتی از قبیل: گرانفروشی، احتکار، کم فروشی و ... می‌نمایند. در هر صورت به منظور جلوگیری از اخلال در روند اقتصادی و تخلفات افراد سودجو دولت با استفاده از مقررات قانون تعزیرات حکومتی و سازمان مربوط به آن به نوعی کنترل و نظارت خود را بر بازار کالا و خدمات داخلی اعمال می نماید.

مطلب مرتبط :  معرفی وکیل تعزیرات

مطلب مرتبط :  نحوه درسیدگی در تعزیرات حکومتی

برخی از تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی کدام است؟ 

بر اساس قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ برخی از تخلفات تعزیرات حکومتی به شرح آتی است: 

الف- گران فروشی

منظور از گران فروشی فروش کالا یا ارائه خدمات به بهای بیشتر ازنرخ های اعلامی از سوی مراجع رسمی است و به طور کلی هر گونه تخلف از ضوابط و مقررات که موجب شود کالا یا خدمتی بیشتر از قیمت های اعلامی از سوی نهادهای رسمی به دست مصرف کنندگان برسد مشمول عنوان گران‌فروشی خواهد بود. برای مثال؛ شیوع بیماری کرونا موجب افزایش روند خرید ماسک از سوی مردم در جامعه می شود. حال چنانچه برخی از افراد سودجو با توجه به نیاز مردم اقدام به فروش ماسک بیش ازقیمت های اعلامی نمایند، مرتکب تخلف گرانفروشی شده اند.

ب- کم فروشی و تقلب : 

منظور از عرضه کالا کمتر از مقدار خریداری شده از حیث کمی یا کیفی با توجه به نرخ اعلامی از سوی نهادهای رسمی است. برای مثال شخص الف مقداری کمتر از یک کیلو شکر را در بسته های یک کیلویی بسته بندی کرده و به مشتریان می فروشد این اقدام شخص الف تخلف کم فروشی بوده و سوی سازمان تعزیرات حکومتی قابل پیگرد قانونی خواهد بود.

پ- احتکار : 

منظور از احتکار نگهداری کالا به صورت عمده با توجه به نظر مراجع قانونی و امتناع از عرضه آن به قصد گران‌فروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه توسط دولت است.

"راهنما" >>  برای داشتن  وکیل تعزیرات حکومتی در تهران کلیک نمایید

فرض نمایید؛ پس از شروع به بیماری کرونا عده ای اخلالگر و سودجو اقدام به احتکار ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده نمایند به طور قطع این اقدام از مصادیق احتکار مطابق قانون تعزیرات حکومتی محسوب می‌شود.

مطلب مرتبط :  تجدید نظر خواهی از رای دادگاه انقلاب

 مطلب مرتبط :  جرایم اقتصادی کارکنان دولت

همچنین از تخلفات قانون تعزیرات حکومتی عدم درج قیمت عدم صدور فاکتور عدم رعایت ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع و ... می باشد در ادامه مطلب به همراه تیم تحریریه یک گروه وکلای نصب باشید تا در خصوص نحوه شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی بیشتر بدانید.

رسیدگی به تخلفات تعزیرات حکومتی در صلاحیت کدام مرجع است؟ 

در بند دوم این نوشتار با برخی از تخلفات مربوط به تعزیرات حکومتی آشنا شدیم همچنین خوب است بدانید تعزیرات مربوط به این تخلفات می‌تواند بر حسب مورد شامل: اخطار کتبی، جریمه نقدی،قطع سهمیه یا خدمات دولتی، لغو کارت بازرگانی، نصب بنر به عنوان متخلف و ... 

"راهنما" >>   وکیل تعزیرات باید چه شاخصه های داشته باشد؟ (برای پاسخ به این  سئوال کلیک نمایید)

رسیدگی به تخلفات مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی در شعبه بدوی و تجدیدنظر مربوط به این سازمان انجام می‌گیرد. در حال حاضر شما می توانید به منظور ثبت شکایت خود از طریق سایت رسمی سازمان تعزیرات حکومتی اقدام نمایید و همچنین در ساختمان  سازمان تعزیرات حکومتی واحد رایانه به منظور ثبت شکایت مراجعین وجود دارد. نکته مهمی که باید بدانید اینکه، ثبت شکایات مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام نمی گیرد بنابراین به منظور ثبت شکایات سازمان تعزیرات حکومتی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه ننمایید.

"راهنما" >>   سایت سازمان تعزیرات حکومتی

در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ شما می توانید با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه با داشتن دانش و تجربه در پرونده‌های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما خواهد بود. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی به شرح ذیل است:

 بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل رسمی دادگستری ، تنظیم شکوائیه و انجام امور اداری مربوط به ثبت آن در سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده توسط وکیل رسمی دادگستری، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری  .

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با  گروه وکلای نستوه   تماس بگیرید :

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi