موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شکایت ضرب و جرح توسط شوهر

این قبیل رفتارها که با عنوان ناسازگاری بین زوجین شهرت دارد و گاهی حل شده و گاهی حل نمی شود و منجر به رفتار خشونت آمیز و شکایات متعدد از ناحیه زوجین می گردد.

همچنین ممکن است دامنه بعضی از این اختلافات گاهی به جایی کشیده شود که بین زن و شوهر درگیری فیزیکی حادث شود، درگیری فیزیکی علاوه بر از بین بردن حرمت بین زوجین گاهی بسیار خطرناک گشته و ممکن است به صدمات جبران ناپذیر جسمی و حتی مرگ منتهی شود.

مواردی که در خصوص شکایت از مرد به دلیل ضرب و جرح باید مد نظر داشته باشید عبارت است از

  • وکیل ضرب و جرح در پاسداران کیست؟
  • شکایت ضرب و جرح چگونه است؟
  • دادسرای صالح برای شکایت از همسر کجاست؟
  • چگونه از همسرم بخاطر بدرفتاری شکایت کنم؟

گرچه در درگیریهای فیزیکی ممکن  است زنان  نیز به مردان حمله کنند اما عمده ضرب و جرح از سوی شوهر اتفاق می افتد.

مردان به دلیل ساختار بدنی و قدرت بیشتر و نیز خشم سریعتر بیشتر اقدام به حمله و کتک کاری میکنند.

در قانون و دین اسلام ، مردان حق ضرب و جرح همسرانشان را نداشته و در صورت وقوع چنین امری، زن میتواند جهت پیگیری قضایی به محاکم دادگستری مراجعه کند.

اگر زنی قربانی ضرب و جرح همسرش شد، میتواند به پلیس زنگ بزند، پلیس موظف است در محل حاضر شده و صورتجلسه تنظیم کند و در صورتی که مرد به ضرب و شتم در منظر پلیس ادامه دهد، پلیس بایستی وی را بازداشت کند.

اگر زن در همان موقع نتوانست به پلیس زنگ بزند و یا پلیس به هر دلیلی در محل حاضر نشد، بایستی به کلانتری محل مراجعه و گزارش ماوقع را بدهد، پلیس گزارش را تنظیم و زن را به دادسرا می فرستند.

دادرس برای احراز صدمات وارده، زن را به پزشکی قانونی میفرستند.

پزشکی قانونی جراحات را بررسی و زمان تقریبی وقوع ضرب و جرح و میزان صدمات وارده را تعیین کرده، پاسخ را در پاکت در بسته به دادسرا ارسال میکند.

باید بدانید که در رویه محاکم قضایی، معمولاً صرف نظریه پزشکی قانونی دلیل مثبته جرم ضرب و جرح نیست، بلکه موارد دیگری مانند شهادت شهود و یا اقرار متهم نیز بایستی موجود باشد.

فلذا توصیه می گردد قبل از هر اقدام به مشاوره تخصصی از وکیل اقدام نمایید.

برای اثبات این جرم، می توان از شهادت همسایه ها استفاده کرد.

مقام تحقیق کننده از آنها سوال خواهد کرد که آیا صدای درگیری و کتک کاری را شنیده اند یا خیرو لزومی به دیدن نیست البته این دلیل محکمی نمی تواند باشد.

پس از تحقیقات مقدماتی و چنانچه دادرس عمل ارتکابی را جرم و مجرمیت مرد را محرز بداند، پرونده با صدور کیفر خواست به دادگاه فرستاده خواهد شد.

باید بدانید که ضرب و جرح همسر از جرائم قابل گذشت بوده و در هر مرحله که زن رضایت دهد، پرونده مختومه خواهد شد.

کتک زدن زن میتواند مستوجب دیه و زندان شود.

همچنین در صورتی که جراحت وارده به زن قابل قصاص باشد، مانند قطع کردن انگشت، زن میتواند از دادگاه تقاضای قصاص کند.

باید بدانید کتک زدن زن در قانون ایران مبنای قانونی نداشته و تادیب تنها برای اطفال و مجانین و آنهم در حد متعرف و لازم مجاز است.

بنابراین در صورت اثبات جرم مرد نمی تواند با بهانه های نظیر تادیب زن از مجازات فرار کند.

همچنین ضرب و جرح از سوی شوهر می تواند از موارد عسر و حرج و منجر به طلاق از سوی زوجه باشد.

بهترین وکیل برای شکایت از شوهر به اتهام ضرب و جرح وکیلی است که علاوه بر تسلط بر امور کیفری بر قوانین و رویه دادگاه های خانواده نیز مسلط بوده و پیگیر و متخصص و دلسوز باشد.

شما می توانید در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از خدمات بهترین وکلای دادگستری کانون وکلای مرکز استفاده کنید، همچنین در صورت تمایل می توانید وکیل خود را از میان بانوان وکیل این موسسه انتخاب نمایید.

logo-samandehi