موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

صلاحیت دادسرای کارکنان دولت

صلاحیت دادسرای کارکنان دولت

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم حقوقی تحت عنوان صلاحیت دادسرای کارکنان دولت خواهیم پرداخت.

اصولاً کارمندان دولت به واسطه شغل خود به نوعی نمایندگان دستگاه های مختلف دولتی در جامعه می باشند. در صورتی که اشخاص ناپاک و به اصطلاح مجرم در دستگاه های دولتی یک کشور دارای سمت و شغل باشند، دود زیان های وارده از این موضوع علاوه بر اینکه به چشم دولت آن کشور خواهد رفت، به نوعی بی اعتمادی را نیز نسبت به دولت و کارمندان آن در بین اقشار مختلف جامعه سبب خواهد شد. به این منظور در سیستم های حقوقی کشورهای مختلف اصولاً مراجع خاصی به منظور رسیدگی به جرایم کارکنان دولت تعیین می شود.

مطلب مرتبط : صلاحیت دادسرای کارکنان دولت

صلاحیت دادسرای کارکنان دودر کشور ما نیز دادسرای کارکنان دولت مرجع تخصصی به منظور انجام تحقیقات مقدماتی و رسیدگی به پرونده های کیفری کارمندان دولت به حساب می آید. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص صلاحیت دادسرای کارکنان دولت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نشانی دادسرای کارکنان دولت کجاست؟
  • منظور از دادسرای کارکنان دولت چیست؟
  • دادسرای کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات چه اشخاصی را دارد؟
  • در پرونده های مربوط به دادسرای کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • شکایت در دادسرای کارکنان دولت چگونه است؟

برای کسب اطلاعات حقوقی و تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و مشاوره تخصصی در خصوص دادسرا و دادگاه کارکنان دولت دریافت نمایید.

مطلب مرتبط: وکیل دادسرای کارکنان دولت

دادسرا چیست؟

تیم تحریریه گروه وکلای نستوه در مطالب متعددی به این پرسش پاسخ مفصل داده است، یک بار دیگر در این مطلب می گوییم:در نظام حقوقی ایران به رسیدگی های کیفری در طی دو مرحله انجام گیرد. مرحله اول انجام تحقیقات مقدماتی و رسیدگی به صورت محرمانه است.

دادسرا مرجع قضایی صالح به منظور انجام تحقیقات مقدماتی در جرایم مختلف و اجرای احکام کیفری و سایر وظایفی که به موجب قانون بر عهده دادسرا قرار داده شده است خواهد بود. مقامات قضایی دادسرا تحت نظارت قانونی دادستانی  وظایف محوله در قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین را انجام می دهند. و پس از آنکه تحقیقات مقدماتی مربوط به پرونده‌های مختلف تکمیل شد، در صورت احراز مجرمیت پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتاً کیفرخواست صادره از سوی دادستانی به دادگاه صالح کیفری ارسال می گردد. البته تمامی پرونده های کیفری در دادسرا منتج به قرار مجرمیت و کیفرخواست نمی شود. زیرا این امکان وجود دارد، مقام قضایی دادسرا متهم را مجرم تشخیص ندادم پرونده با صدور قرار منع تعقیب مواجه گردد.

مطلب مرتبط:  دادسرا کارکنان دولت

منظور از دادسرای کارکنان دولت چیست؟

دادسرای کارکنان دولت یکی از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب به حساب می آید، این دادسرا به صورت تخصصی به جرایم کارکنان دولت رسیدگی می کند. البته همانطور که گفتیم، این دادسرا از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب است. به نحوی که به موجب قانون می‌تواند، به سایر پرونده‌های کیفری نیز رسیدگی نماید. شاید برایتان این سوال پیش آید، منظور از شعب تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب چیست؟ به موجب مقررات قانونی ریاست قوه قضائیه این اختیار را دارد، برخی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب را تبدیل به شعب تخصصی به منظور رسیدگی به موضوعات خاص نماید. برای مثال؛ شعب تخصصی ویژه سرقت، جرایم مربوط به پولشویی، جرایم پزشکی و دارویی، جرائم زمین خواری، جرائم امنیتی و غیره تشکیل شده که به صورت تخصصی به موضوعات مربوطه رسیدگی می کند.البته ارجاع سایر موضوعات به شعب تخصصی منع قانونی ندارد. مثلاً دادسرا‌ی جرایم کارکنان دولت می تواند به پرونده یک شخص عادی با موضوع سرقت نیز رسیدگی نماید.

مطلب مرتبط: مراحل شکایت از قاضی

دادسرای کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات چه اشخاصی را دارد؟

به منظور پاسخ به این پرسش باید، به مقررات ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مراجعه نمود. بر اساس مقررات ماده مزبور دادسرای کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات اشخاص زیر را دارد:

(رسیدگی به اتهامات روسا قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آن، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضایی، رئیس و دادستان دیوان محاسبات، سفیران، استانداران، فرمانداران مراکز استان و جرایم عمومی افسران نظامی و انتظامی از درجه سرتیپ و بالاتر و یا دارای درجه سرتیپ دومی شاغل در محلهای سرلشکری و یا فرماندهی تیپ مستقل، مدیران کل اطلاعات استان ها، حسب مورد، در صلاحیت دادگاههای [و دادسرا ] کیفری تهران است،مگر آن که رسیدگی به این جرایم به موجب قوانین خاص در صلاحیت مراجع دیگری باشد). پس در بالا دانستیم، دادسرای کارکنان دولت صلاحیت رسیدگی به اتهامات چه اشخاصی را دارد.

مطلب مرتبط: نمونه شکایت از بازپرس

منظور از جرایم دولتی چیست؟

در واقع کارکنان دولت در راستای وظایف خود امکان دارد مرتکب کدام جرایم کیفری شوند؟ برخی از جرایمی که از سوی کارکنان دولت در راستای انجام وظایف قانونی و دولتی ارتکاب می یابد عبارتند از:

تصرف غیرقانونی در اموال عمومی و دولتی،ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری، اعمال نفوذ، تبانی در معاملات دولتی، بازداشت و حبس غیر قانونی، سلب حقوق و آزادی های ملت، استفاده از مقام و ..‌. شما می توانید، به منظور کسب اطلاع و آگاهی از سایر عناوین مجرمانه به مواد ۵۷۰ به بعد قانون  مجازات اسلامی بخش تعزیرات مراجعه کنید.

"راهنمایی": اعمال نفوذ

در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

شما می توانید وکیل خود را از بین هریک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای دادگستری در ایران انتخاب کنید. البته توصیه و تأکید می کنیم، وکیل خود را از بین وکلای دارای تجربه، دانش و تخصص در حوزه حقوق کیفری انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه می‌تواند با بهره گیری تخصص، تجربه و دانش وکلای خود در حوزه حقوق کیفری در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت از حقوق قانونی شما به بهترین وجه ممکن دفاع نماید. گروه وکلای نستوه تمامی تلاش خود را به کار می گیرد، تا در پرونده های مربوط به دادسرای جرایم کارکنان دولت حقوق قانونی شما تحت هیچ عنوان تضییع نشود.

مطلب مرتبط : جرایم اقتصادی کارکنان دولت

امیدوارم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد.شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

logo-samandehi