موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قاچاق ارز مسافری

جرم قاچاق، از جرائمی است که سلامت جامعه را هدف قرار داده است و تاثیرات سوء بسیاری بر جامعه میگذارد. بنابراین در تمام کشورهای دنیا با انواع نظام های حقوقی، قوانین سخت و محکمی برای مبارزه با قاچاق وجود دارد.

یکی از انواع قاچاق، قاچاق ارز می باشد. ارز عبارت از پول های رایج خارجی مانند دلار، یورو، لیر و... قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا در سال 92 به تصویب رسیده و برخی مباحث آن در سال1394 اصلاح گردید. در این قانون قاچاق ارز تعریف شده و مصادیق آن تعیین گردیده اند.

مواردی که در خصوص پرونده قاچاق ارز در تعزیرات می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل قاچاق ارز در فرودگاه کیست؟
  • مجازات قاچاق ارز در فرودگاه چقدر است؟
  • دفاع از قاچاق ارز چگونه است؟
  • شرایط پرونده قاچاق ارز چگونه است؟
  • بهترین وکیل قاچاق ارز کیست؟

شما عزیزان می توانید ضمن مطالعه مقاله تهیه شده تحت عنوان قاچاق مسافری که از سوی وکیل تعزیرات در موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است در صورت وجود هرگونه سوال حقوقی با کارشناسان و وکلای گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

قاچاق ارز چیست؟

قاچاق ارز در اصطلاح به معنی ورود و خروج بی ضابطه و غیر قانونی ارز می باشد. بر اساس ماده 1 قانون مبارزه با قاچاق ارز و کالا، قاچاق ارز و کالا به هر گونه فعل یا‌ ترک فعلی گفته می‌ شود که تشریفات قانونی مربوط به ورود یا خروج کالا و ارز را نقض می‌کند.

ارز چیست؟

منظور از ارز عبارت است از پول های رایج کشور‌های خارجی شامل اسکناس، سکه و نیز حواله‌‌ جاتارزی و باقی اسناد مکتوب یا الکترونیکی که در مراودات مالی استفاده می شود. بنابراین ارز پول پذیرفته شده یک کشور است که مبادات پولی و اقتصادی توسط آن انجام می پذیرد.

نرخ ارز چیست؟

نرخ ارزبه معنی بهایی است که در کشورمان برای خریداری یک ارز می پردازیم مثلاً بر فرض مثال نرخ ارز دلار معادل 10 هزار تومان می باشد. در قانون مبارزه قاچاق ارز و کالا بها یا نرخ ارز اینگونه تعریف شده است: بهای ارز عبارت است از بالا ترین نرخ اعلامی ارز که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان کشف اعلام می‌گردد.

تشریفات قانونی چیست؟

تشریفات قانونی شامل تشریفات بانکی و مقررات گمرکی، اخذ جوازهای مورد نیاز و ارائه آنها به مراجع مرتبط از قبیل تشریفات قانونی است که انجام آنها برابر با قوانین و مقررات به‌ منظور وارد یا خارج‌ کردن کالا یا ارز الزامی می باشد.

منظور از قاچاق چیست؟

بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر فعل یا ترک فعلی است که موجب نقض تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز گردد و بر اساس این قانون و یا سایر قوانین، قاچاق محسوب و برای آن مجازات‌ تعیین شده باشد، در مبادی ورودی یا هر نقطه از کشور حتی محل عرضه آن در بازار داخلی کشف شود. بنابراین با توجه به ماده 57 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392، قاچاق ارزاز جرائم اقتصادی محسوب می گردد.

موارد و مصادیق قاچاق ارز کدامند؟

در سال ۱۳۹۶، برخی از مصادیق قاچاق ارز را معین گردید که به شرح زیر می باشد:

1- انجام هر عملی در کشور که عرفاً معامله ‌ی ارز محسوب می‌ شود؛ از قبیل خرید، فروش و حواله توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی درصورتی‌ که طرف معامله صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری داخلی دارای مجوز مذکور نباشد. (معاملاتی که در حدود ضوابط بانک مرکزی توسط اشخاصی نظیر وارد کنندگان و صادرکنندگان صورت می‌گیرد از شمول این بند خارج است)

2- ورود یا خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیر‌های غیرمجاز
3- هرگونه اقدام به خروج ارز از کشور بدون رعایت تشریفات قانونی یا از مسیر‌های غیرمجاز به ‌شرط احراز در مراجع ذی‌‌ صلاح با استناد به قرائن و امارات موجود به‌عنوانقاچاق ارز محسوب شود

4- معامله فردایی ارز اعم از آنکه توسط صرافی یا غیر آن انجام شود. (معامله فردایی معامله ای است که تحویل ارز و ریال به‌ روز یا روز‌های آینده موکول شده، ولی منتهی به تحویل ارز نشده و یا از ابتدا هدف تحویل ارز نبوده و قصد طرفین صرفاً تسویه تفاوت قیمت ارز می باشد).

5- انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی. (کارگزار شخصی است که ماب‌هازای ارز معامله‌ شده را در کشور دریافت می‌کند)

6- ثبت‌نکردن معاملات ارزی در سامانه‌ ی ارزی یا ثبت ناقص یا خلاف واقع اطلاعات مربوط به معاملات مذکور در این سامانه توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی- اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی

7- ارائه ندادن فاکتور معتبر یا ارائه‌ ی فاکتور خلاف واقع یا دارای اطلاعات ناقص به مشتری توسط صرافی، بانک یا مؤسسه مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی؛
8- عرضه، حمل یا نگهداری ارز فاقد فاکتور معتبر یا فاقد مجوز ورود توسط اشخاصی غیر از صرافی، بانک یا مؤسسه‌ ی مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی؛ (موارد کمتر از سقف تعیینی توسط بانک مرکزی برای ورود ارز از کشور از شمول این بند خارج است).

قاچاق ارز مسافری چیست؟

شاید بسیاری از افراد ندانند که مسافران خارج از کشور، با محدودیت خروج و ورود ارز روبه رو هستند، از این روست که برخی افراد با میزان ارزی بیشتر از ارز قانونی قصد خروج از کشور را داشته و در فرودگاه با اتهام قاچاق ارز روبرو شده اند. به طور کلی هر مسافر زمینی می تواند از ایران 2000 یورو ارز یا معادل آن خارج کند. این میزان ارز در سفرهای هوایی به پنج هزار یورو می رسد. اگر میزان ارزی که همراه شما می باشد، بالاتر از میزان قانونی باشد بایستی در مبادی گمرکی اقدام به پر کردن اظهار نامه بنمایید. در مورد ورود ارز به کشور محدودیت پیشین وجود نداشته و هر شخص می تواند تا ده هزار یورو ارز را با خود وارد کشور نماید. اگر ارز همراه وی بیش از ده هزار یورو باشد باید برای ورود ارز نیز اظهارنامه گمرکی را پر نماید.

دپارتمان حقوق گمرکی و تعزیرات موسسه دادآوران نستوه آماده ارائه کاملترین خدمات حقوقی در زمینه جرائم گمرکی و تعزیرات و قاچاق کالا به شما عزیزان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

logo-samandehi