موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی

قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود، به بررسی یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

|*  انواع قتل کدام است؟

|* منظور از قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی چیست؟

|* به منظور شکایت از قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی به کجا مراجعه کنیم؟

در پرونده‌های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

مطلب مرتبط:  قوانین مربوط به جرایم پزشکی

۱ . شاید قتل قدیمی ترین جرم ارتکابی از سوی بشر باشد، منظور از قتل کشتن یک انسان توسط انسان دیگری است و قتل می تواند انواع مختلفی داشته باشد. بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی قتل می‌تواند عمد، شبه عمد یا خطای محض باشد. قتل عمد یعنی کشتن انسان دیگر به نحوی که مشمول یکی از تعاریف قتل های عمد در قانون باشد و از دیدگاه قانون قتل عمد می تواند در سه فرض زیر تحقق یابد:

در مواردی که قاتل در فعل ارتکابی خود و همچنین در حصول نتیجه (یعنی قتل و اذهاق نفس) عامد و قاصد باشد. برای مثال؛ شخص الف با استفاده از یک اسلحه شکاری و با قصد کشتن شخص ب تیری را به سمت وی شلیک می نماید. در صورتی که عمل شخص الف موجب قتل شخص ب شود این رفتار از مصادیق قتل عمد خواهد بود.

مورد دیگری که می‌تواند از مصادیق قتل عمد باشد، انجام رفتار کشنده از سوی مرتکب بدون داشتن قصد قتل است. برای مثال، شخص الف با استفاده از یک چاقوی شکاری ضربه مهلکی را به قلب شخص ب  وارد می نماید، بدون آنکه قصد قتل وی را داشته باشد! در صورتی که ضربه چاقو موجب قتل شخص ب شود رفتار شخص الف از مصادیق قتل عمد خواهد بود.

راهنمایی >> برای شکایت از پزشک به کجا باید مراجعه کرد؟

مورد آخر فرضی است که قاتل مرتکب رفتار کشنده نمی گردد (رفتار وی در حالت عادی کشنده نیست) و قصد کشتن نیز ندارد، اما رفتار از روی آگاهی وی در آن شرایط خاص موجب قتل طرف مقابل می شود. برای مثال شخص الف شخص ب را که در لبه پرتگاه ایستاده است به سمت پایین هل داده و موجب مرگ وی می شود. دقت نمایید، در فرض اخیر عمل هل دادن در شرایط عادی موجبات مرگ یک انسان متعارف را فراهم نمی کند اما زمانی که یک انسان در جای بلند و لبه پرتگاه ایستاده است هل دادن ساده نیز می تواند موجب مرگ یک انسان شود.

مطلب مرتبط : چگونگی شکایت از پزشک

در بالا موارد قتل عمد را گفتیم؛ در ادامه به صورت خلاصه و کوتاه در خصوص قتل غیر عمد صحبت خواهیم کرد.

مطالب مرتبط :  تعریف قتل عمد

مطلب مرتبط :  مهمترین جرایم پزشکان

 بر اساس مقررات قانون مجازات اسلامی قتل غیر عمد در صورتی تحقق می یابد که مرتکب قصد ارتکاب فعلی را دارد اما قصد کشتن یا وقوع قتل را ندارد و عمل مرتکب از تعاریف قتل های عمد نیز محسوب نمی‌شود. برای مثال، شخص الف در حین فعل رانندگی موجب قتل عابر پیاده می شود. این مورد  شایع ترین نوع قتل غیر عمد است.

مطلب مرتبط : وکیل برای جرایم پزشکی

۲ . سوال دیگری که باید در این مطلب به آن پاسخ دهیم اینکه، منظور از قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی چیست؟ امکان دارد بر اثر اعمال جراحی یا اقدامات درمانی که از سوی پزشک یا پرستاران صورت می گیرد؛ قتل غیر عمد ناشی از قصور، تقصیر یا عدم رعایت نظامات پزشکی تحقق یابد. در اینجا سعی می کنیم قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی را برای شما تشریح  نماییم. در ادامه مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید تا در خصوص قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی بیشتر بدانید.

مطلب مرتبط :  وکیل متخصص شکایت جرائم پزشکی

به طور کلی منظور از قصور پزشکی ترک فعل و عدم انجام اقدامات درمانی است که به منظور معالجه بیمار لازم می باشد. برای مثال، پزشک متخصص بعد از عمل جراحی بیمارستان را ترک می کند و برخلاف نظامات پزشکی در انجام معالجات و اقدامات درمانی پس از عمل مرتکب قصور پزشکی می شود. چنانچه بیمار در اثر قصور پزشک و عدم مراقبت های پس از عمل جراحی دچار فوت شود قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی تحقق می یابد.

در مثال دیگر فرض نمایید، شخص الف بر اثر ناراحتی قلبی به یک بیمارستان تخصصی مربوط به بیماری های قلب مراجعه نماید. چنانچه پس از معاینه اقدامات درمانی لازم بر روی بیمار صورت  نگیرد، طوری که بر اثر قصور پزشکان شخص الف ترخیص شده و روانه منزل شود. در صورت فوت بیمار بر اثر ناراحتی قلبی قصور پزشک محرز بوده و قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی تحقق یافته است.

مطلب مرتبط :  شکایت از جراح زیبایی

مورد دیگر قصور پزشکی در حین عمل جراحی است؛ فرض کنید پس از اتمام عمل جراحی، جراح متخصص اقدامات مربوط به بستن محل زخم و ضدعفونی کردن موضع عمل را به درستی انجام ندهد و همین موضوع عاملی ‌شود تا وضعیت بیمار پس از عمل جراحی رو به وخامت گذاشته و موجب مرگ بیمار گردد. هر سه مثال فوق از مصادیق قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی محسوب می شود.

مطلب مرتبط : میزان مسئولیت قصور  پزشک 

۳ . سوال دیگری که باید در این مطلب به آن پاسخ داد اینکه، به منظور شکایت از قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی به کجا مراجعه کنیم؟ در حال حاضر می توانید به منظور ثبت شکایت در خصوص قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از نقاط ایران مراجعه نمایید. پس از آنکه شکایت شما از طریق دفاتر مربوطه ثبت گردید، پرونده به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای صلاحیتدار (اصولاً دادسرای محل وقوع جرم) ارسال می گردد. پس از اینکه پرونده به دادسرا رسید، مقامات قضایی دادسرا  (داستان، بازپرس و دادیار) اقدام به تحقیق از شاکی، تحقیق از متهم، تحقیق از شهود و مطلعان، تحقیق از کارشناسان، بررسی اسناد و مدارک موجود در پرونده، ارجاع برخی از تحقیقات به ضابطین دادگستری و غیره می نمایند.

راهنمایی >>  دادسرای امور پزشکی

پس از خاتمه تحقیقات مطابق مقررات قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ در صورتی که قصور پزشکی در قتل غیر عمد احراز گردد پرونده با صدور قرار جلب دادرسی و نهایتاً کیفرخواست به منظور رسیدگی و صدور حکم به دادگاه صالح ارسال می شود. خوب است بدانید، در تهران دادسرای تخصصی جرایم پزشکی و دارویی صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی در خصوص جرم قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی را دارد.

مطلب مرتبط :  وکیل شکایت از جراح بینی 

۴ . آخرین سوالی که در این مطلب به آن پاسخ می دهیم اینکه، در جرم قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی عبارت است از:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره توسط وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی، تنظیم شکواییه توسط وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی، تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده توسط وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما توسط وکیل رسمی دادگستری در پرونده های مربوط به قتل غیر عمد ناشی از قصور پزشکی .

مطلب مرتبط :  وکیل دادگاه کیفری 2

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد، شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

دفتر مرکزی :  ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١ |  22873972-021 |  تلفن همراه : 09125431634 |

>>  برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>  آرشیو مقالات کیفری (با مطالعه مطالب کیفری آگاه و بروز باشید) 

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi