موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

قوانین مربوط به جرایم پزشکی

با پیشرفت علم پزشکی این توقع وجود دارد که خطاهای انسانی کاهش چشم گیری داشته باشد. حال آنکه در بیشتر موارد چنین است و در مواردی وجود دارد که عده ای بر خلاف سوگند طبابت اقدام نموده و مرتکب جرایم پزشکی می شوند هر چند این عده از پزشکان که مرتکب جرایم پزشکی می شوند بسیار اندک است ولیکن با توجه به جایگاه آنان بیشتر بازخورد مربوط به جرایم پزشکی می باشد. سوالاتی در این خصوص در ذهن وجود دارد از جمله انکه جرایم پزشکی کدام است؟ برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه کنیم؟ شرایط شکایت از پزشک چیست؟ برای جرایم پزشکی به کجا مراجعه کنیم؟ مدارک شکایت از پزشک چیست؟ این تنها تعداد معدودی از سوالاتی است که در ذهن شما وجود دارد فلذا مقاله جرایم پزشکی که در دپارتمان تخصصی گروه وکلای نستوه برای شما عزیزان تهیه شده است را مطالعه نمایید همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

گرچه پزشکان و کادر درمانی در غالب موارد تمام سعی خود را به کار میگیرند که بر قسم خود مبنی بر حفظ جان و سلامت مردم وفادار باشند و تمام تلاش خود را نیز در این راه بکار میگیرند، لیکن امروزه با گسترده شده علم و به خصوص علم پزشکی و تعامل بیشتر مردم با پزشکان و کادر درمان، مشکلات این عرصه پیچیده تر از سابق  گشته است.

در اخبار شاهد موارد گوناگونی از شکایات مردم از پزشکان هستیم ، برداشتن اشتباهی عضو که یکی از جرایم شایع پزشکی است، جا ماندن لوازم جراحی در امحا و احشا بیماران نیز یکی دیگر از جرایم پزشکی است، تزریق داروی اشتباهی نیز از موارد پر شکایت از پزشکان و جرایم پزشکی است و مواردی از این دست می باشد.

شاید در بین اطرافیان ما اشخاصی باشند که در پروسه درمان چنین مشکلاتی برایشان پیش آمده باشد، یکی از شایعترین شکایات مردم از پزشکان، شکایت برای جراحی های نادرست زیبایی، تزریق ژلها و بوتاکس و دیگر مواردی است که نتیجه نامطلوبی را برای بیمار در بر داشته اند. در این مورد لازم است بدانید که اولاً بایستی انجام این امور را در مراکز استاندارد و قانونی و زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید و ثانیاً باید بدانید  چنانچه برای شما از این دست مشکلات پیش آمد بایستی برای احقاق حق خود چه اقداماتی را انجام دهید .

در یک تقسیم بندی کلی، اعمال خارج از قانون و یا موازین فنی و اعمال حاصل از تقصیر، قصور و امثالهم برای پزشکان بر دو دسته تقسیم میگردند:

بیشتر بدانیم : مراحل شکایت از پزشک 

1- تخلفات انتظامی پزشک :

یکی از مهمترین تخلفات انتظامی پزشک را می توان به : رعایت نکردن نرخ مصوب تعرفه های پزشكی معرفی نمود همچنین ارائه داروهای مشابه به جای داروی اصلی نسز یکی از تخلفات انتظامی شایع در بین پزشکان است، بیشترین شکایت از تخلفات پزشکی مربوط به برخورد نامناسب كادر پزشكی با بيماران می شود، عدم پذيرش بيماران اورژانسی توسط مراكز درمانی و نداشتن امكانات ضروری پزشكی نیز از معدود تخلفات انتطامی به حساب می آید که در این دسته قرار می گیرد و مجازات این تخلفات  نيز از نوع انتظامی به حساب می آید.مرجع رسیدگی به تخلفات پزشکان، سازمان نظام پزشکی است. سازمان نظام پزشکی جهت احراز این تخلفات و رسیدگی به آنها از کارشناسان متخصص این امر استفاده می نماید.لازم است بدانیم که صلاحیت این سازمان جهت رسیدگی به تخلفات پزشکان است و برای رسیدگی به اعمالی که عنوان مجرمانه دارند این سازمان صالح به رسیدگی نمی باشد.

رعایت نکردن موازین حرفه ای، شرعی و قانونی، سهل انگاری و قصور در انجام امور پزشکی از جمله تخلفات پزشکی شمرده می شود.

2- جرائم پزشکی :

هر عملی که در حیطه وظایف پزشکی و توسط کادر درمانی رخ دهد و دارای وصف کیفری باشد، جرم پزشکی نامیده می شود.

از جمله این جرائم می توان به قتل، ضرب و جرح، نقص عضو، افشا سر بیمار و غیره اشاره نمود.

بنابراین اگر پزشک عمل جراحی را انجام دهد و این عمل بر اثر قصور یا تقصیر یا امثالهم منجر به نقص عضو بیمار گردد، بیمار بایستی علیه پزشک شکایت کیفری مطرح نماید.

اعمالی که پزشک میتواند بر مبنای آن مرتکب جرم شود، به صورت عمد در فعل مانند فریفتن بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده ، شامل امور ذیل است:

بی احتیاطی

انجام دادن فعلی که نمی بایست صورت می گرفت، مانند تزریق داروی بیشتر، جا گذاشتن لوازم جراحی در بدن بیمار و امثال آنها، بنابراین بی احتیاطی فعل است.

بی مبالاتی

یعنی پزشک یا کادر درمان بایستی امری را انجام می دادند و نداده اند. مانند اینکه پیش از جراحی آزمایش های لازم را از بیمار نگرفته اند و در اثر این عمل بیمار فوت میکند.

عدم مهارت

به این معنا که پزشک برای انجام آن امر مهارت نداشته باشد و این عدم مهارت او شامل بی تجربگی یا کم سوادی و نداشتن مطالعه او در آن زمینه باشد و بر اثر این عدم مهارت بیمار دچار مشکلی گردد.

عدم رعایت قوانین و نظامات

چنانچه پزشکی آیین نامه ها و مقررات مربوطه را رعایت نکند و در اثر این عدم رعایت قانون و نظامات بیمار متحمل آسیبی گردد مرتکب جرم شده است.

لازم است بدانید که ممکن است اعمال پزشک یا کادر درمان می تواند هم شامل وصف کیفری باشد و هم تخلف محسوب گردد، بنابراین فرد می تواند هم در مرجع انتظامی و هم در مرجع قضایی طرح دعوا کند.

شایان ذکر است که چنانچه پزشک بر بیمار خسارت مادی وارد کند «مثلاً ده میلیون تومان بابت جراحی بینی از او بگیرد و عملی را انجام ندهد» بر طبق قواعد کلی فرد می تواند در محاکم عمومی طرح دعوا کند.

بیشتر بدانیم : برای مطالبه دیه از پزشک به کجا باید مراجعه کرد ؟ 

همچنین یک باور غلط در مورد اخذ رضایت و برائت در هنگام اعمال پزشکی از بیماران و همراهان آنها وجود دارد، غالب مردم بر این گمانند که اگر پزشکی از بیمار برائت یا رضایت بگیرد تحت هیچ شرایطی قابل تعقیب نیست.

این تصوری نادرست می باشد، زیرا چنانچه پزشک دچار تخلف یا جرمی بر مبنای عمد و تقصیر گردد، حتی با وجود رضایت نامه و برائت نامه نیز قابل تعقیب است.

نحوه شکایت :

چنانچه عمل پزشک از نوع «تخلف» باشد فرد شاکی بایستی به دادسرای انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکان مراجعه و شکایت خود را ثبت کند .

هر دادسرای انتظامی در معیت یک هیات بدوی در هر شهرستان تشکیل میگردد.

رسیدگی به شکایات ثبت شده در دادسرای انتظامی، توسط هیات بدوی رسیدگی به تخلفات پزشکی صورت میگیرد. هیات های مذکور تشکیل شده  از ۱۳نفر  به قرار ذیل می باشد:

1- 1 نفر قاضی دادگستری به انتخاب و معرفی رئیس قوه قضائیه

2- مسئول پزشکی قانونی

3- 5 نفر از پزشکان شهرستان

4- 1 نفر دندان پزشک

5- 1 نفر دکتر داروساز

6- 1 نفر متخصص علوم آزمایشگاهی

7- 1 نفر کارشناس پروانه دار گروه علوم پزشکی

8- 1 نفر پرستار

9- 1 نفر لیسانس مامایی می باشد.

این هیات علاوه بر صلاحیت رسیدگی به تخلفات، دارای اختیارات و ظایف دیگری نیز می باشد که یکی از مهمترین آنها اعتراض به قرار منع تعقیب صادره از دادسرا می باشد .

اما چنانچه عمل ارتکابی پزشک یا تیم پزشکی «جرم» تلقی گردد، فرد شاکی باید به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم مراجعه کند.

در تهران برخی از دادسراها به طور خاص و ویژه به اموری رسیدگی می کنند که یک از آنها دادسرای امور پزشکی و دارویی می باشد .

در این دادسرا و سایر دادسراها، برای بررسی موضوع و صدور هر گونه قرار و به دلیل پیچیده بودن موضوعات پزشکی از متخصصین این امر استفاده میگردد.

توجه داشته باشید بهترین دلیل در جرایم پزشکی گواهی پزشکی قانونی می باشد.

در نهایت چنانچه دادسرا موضوع را جرم تشخیص دهد با صدور کیفر خواست پرونده را به دادگاه  میفرستد.

دادگاه به موضوع رسیدگی میکند و در صورت وجود ادله کافی پزشک را حسب مورد به مجازات مورد نظر محکوم می نماید.

البته برای مواردی نیز شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به امور بهداشتی و پزشکی جهت صلح و سازش و خسارت تا مبلغ 20 میلیون تومان را رسیدگی . بیش از این مبلغ در صلاحیت دادگاه می باشد.

با عنایت به پیچیدگی امور و تخصصی شدن آنها بهتر است برای انجام هرچه بهتر اینگونه امور به افراد متخصص در آن حوزه مراجعه گردد. وکلای دادگستری متخصص در امور حقوقی می باشندو بهتر است طرح دعوی و یا جهت دفاع حتی الامکان از مشاوره این قشر فرهیخته استفاده نماییم. در همین راستا موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل دپارتمان های تخصصی و وکلای متخصص در هر حوزه اقدام به تشکیل گروه وکلای نستوه نموده است. برای استفاده از خدمات حقوقی این موسسه معتبر هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

logo-samandehi