موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات آدم ربایی

با سلام و درود بر شما همراهان همیشگی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوضوعات مهم حقوق کیفری تحت عنوان مجازات آدم ربایی خواهیم پرداخت.

پیش از شروع این بحث می بایست بگوییم؛ آدم ربایی از جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص به حساب می آید. به طور کلی بزه آدم ربایی بر علیه تمامست جسمانی و آزادی های فردی اشخاص محسوب شده و برای مرتکبین این جرم در قانون همه جوامع مترقی دنیا مجازات هایی سخت و سنگین وضع گردیده است. در قانون ایران نیز مجازات بزه آدم ربایی از مجازات های تعزیری سنگین و درجه ۳ به حساب می آید. با ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم گردیده همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص آدم ربایی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات آدم ربایی چیست؟
  • تخفیف مجازات بزه آدم ربایی چگونه است؟
  • دفاع در پرونده آدم ربایی چگونه است؟
  • آیا مجازات آدم ربایی قابل تعلیق خواهد بود؟
  • بهترین وکیل آدم ربایی کیست؟

جهت برقراری ارتباط با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید هم اکنون برای دریافت وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی با ما در ارتباط باشید.

همانطور که از عنوان این مطلب پیداست، موضوع بحث در خصوص مجازات بزه آدم ربایی می باشد. اما لازم می دانیم، پیش از پرداختن به ابعاد گوناگون مجازات آدم ربایی کمی در خصوص ارکان و شرایط تحقق بزه آدم ربایی صحبت نماییم.

به طور کلی هر جرمی دارای سه رکن یا عنصر مادی، روانی و قانونی می باشد. بزه آدم ربایی نیز از این قاعده کلی مستثنا نیست. گفتنی است؛ رکن قانونی بزه آدم ربایی ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می باشد. رکن مادی آن از فعل مثبت ربودن تشکیل می گردد، به نحوی که یک انسان زنده (موضوع جرم انسان زنده است) بدون میل و رضایتش مورد ربودن و جابه جایی قرار گیرد. رکن روانی یا معنوی جرم نیز عالم و آگاه بودن مرتکب به ربودن یک انسان خواهد بود. برای مثال، در صورتی که شخص الف با علم، آگاهی و سوء نیت اقدام به ربودن و جابه جایی شخص ب (بدون رضایت شخص ب) نماید عمل وی بزه آدم ربایی خواهد بود. خوب است بدانید انگیزه مرتکب در تحقق بزه آدم ربایی موثر نخواهد بود، مثلا انگیزه مرتکب از آدم ربایی می تواند وصول مطالباتش از شخص ربوده شده  یا انتقام یا هرانگیزه ی  دیگری باشد.

با گفتن مطالب فوق در ادامه به شرح و بیان مجازات آدم ربایی خواهیم پرداخت.

مجازات آدم ربایی چیست؟

مجازات بزه آدم ربایی حبس تعزیری خواهد بود. در حقیقت با فرض ارتکاب و اثبات بزه آدم ربایی مرتکب به مجارات حبس محکوم خواهد شد.

مجازات حبس آدم ربایی چه میزان است؟

نصاب حبس تعیین شده برای بزه آدم ربایی پنج تا پانزده سال می باشد. در واقع، حداقل حبس پنج سال و حداکثر آن پانزده سال است.

مجازات  آدم ربایی از مجازات های درجه چند به حساب می آید؟

همانطور که در فوق گفتیم؛ حداکثر مجازات آدم ربایی ۱۵ سال حبس خواهد بود، با توجه به مقررات قانون مجازات اسلامی از مجازات های درجه سوم به حساب می آید.

برخی از شرایطی که می تواند در شدت مجازات آدم ربایی موثر باشد کدامند؟

در ماده ۶۲۱ قانون مجازلت اسلامی مواردی که می تواند در شدت مجازات آدم ربایی تاثیر گذار باشد درج گردیده است. در واقع تحت شرایطی دادگاه مکلف می باشد مرتکب را به حداکثر مجازات آدم ربایی (۱۵ سال حبس) محکوم نماید، این شرایط به شرح آتی خواهد بود:

الف . در صورتی که سن شخص ربوده شده کم تر از ۱۵ سال تمام باشد، مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد. در این خصوص جنسیت بزه دیده ملاک نمی باشد.

ب . در صورتی که عمل ربودن از طریق وسایل نقلیه انجام شود، سقف مجازات حبس در انتظار مرتکب خواهد بود. وسیله نقلیه می تواند اعم از زمینی، هوایی یا دریایی باشد. پس بین کشتی، خودرو یا هواپیما تفاوتی وجود ندارد. همچنین وسیله نقلیه می تواند موتور یا غیر موتوری باشد. (وسیله نقلیه غیر موتوری نظیر دوچرخه)

پ . در صورتی که به فرد ربوده شده آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود مرتکب به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد. آسیب وارده به بزه دیده می تواند بسیار شدید یا بسیار خفیف باشد.

 سوال دیگری که مناسب است در اینجا مطرح نماییم اینکه:

آیا مجازات بزه آدم ربایی قابل تعلیق خواهد بود؟

به موجب ماده ۴۷ قانون مجازات اسلامی مجازات بزه آدم ربایی قابل تعلیق نخواهد بود. به تعبیر دیگر صدور حکم و اجرای مجازات در برخی از جرائم قابل تعلیق نخواهد بود که یکی از این جرائم آدم ربایی است.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. ما در این مطلب سعی نمودیم، تا جایی که موجب طولانی شدن کلام نگردد شما را با برخی از مسائل پیرامون مجازات جرم آدم ربایی آشنا نماییم. توضیح اینکه بزه آدم ربایی دارای ابعاد و زوایای بسیار ظریف و پیچیده حقوقی می باشد که پرداختن به تمامی آن ها در این نوشته کوتاه ممکن نخواهد بود. از این رو به منظور کسب آگاهی از مسائل مربوط به آدم ربایی و چگونگی شکایت و ارائه دفاعیه در پرونده های مربوط به آن می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.  گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و با تجربه عضو کانون وکلای مرکز همواره آماده ارائه خدمات مشاوره و وکالتی می باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه عبارتند از:

بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، برگزاری جلسات مشاوره حضوری و غیر حضور، تنظیم دادخواست و لوایح توسط وکلای متخصص، تنظیم قرارداد توسط وکلای متخصص، همراهی شما در جلسات مربوط به انعقاد قرارداد، قبول وکالت در موضوعات گوناگون حقوقی

شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi