موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده چیست؟

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو به بررسی یکی از موضوعات حساس و مهم این روزهای جامعه به عنوان مجازات احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده خواهیم پرداخت.

اخیراً خبرهای مربوط به اپیدمی ویروس کرونا در صدر اخبار دنیا و ایران قرار دارد. این ویروس ابتدا در کشور چین شیوع و پس از آن که قربانیان زیادی را در آن کشور گرفت از طرق مختلف به سایر کشورهای جهان سرایت نمود. ویروس کرونا خیلی زود به مرزهای کشورمان رسید، و نام ایراننیز در فهرست کشورهای آلوده به ویروس کرونا قرار گرفت. خبرها حاکی از آن است هزاران نفر از هموطنان عزیزمان از طرق مختلف به ویروس کرونا مبتلا شده و در حال حاضر به دلیل جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی بستری و قرنطینه می باشند.علیرغم اینکه مردم و دولت با یک عزم جدی و ملی مبارزه خود را با شیوع ویروس کرونا آغاز نمودند، اما متاسفانه در این مسیر تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست دادند و تعدادی دیگر دچار آسیب‌های بسیار شدید شدند. نکته بسیار مهم و ناراحت کننده اینکه، در چنین شرایط حساس و سخت برای بسیاری از مردم کشورمان، که به نوعی با مشقت های بیماری و در برخی موارد از دست دادن عزیزان خود دست به گریبان هستند، از سوی دیگر عده ای معدود با نیت مجرمانه و تحصیل مال نامشروع لوازم بهداشتی و پیشگیرانه نظیر ماسک، دستکش، الکل و مواد ضدعفونی کننده را احتکار و از دسترس مردم خارج می نمایند.

در این شرایط حساس پیشگیری از چنین اقداماتی و برخورد قاطع و شدید با چنین مجرمانی خواست همه ملت ایران است. امیدواریم؛ دستگاه قضایی با دقت و حساسیت بیشتری به این موضوع رسیدگی نموده و در طی یک دادرسی قانونی و عادلانه قانون و عدالت برقرار گردد. در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و با توجه به توصیه های بهداشتی و پزشکی بسیاری از هموطنانمان روش خود قرنطینه کردن در منازل را در پیش گرفتند و با دقت و حساسیت بیشتر در رعایت مسائل بهداشتی به نوعی از شیوع ویروس کرونا در جامعه پیشگیری می نمایند. امیدوارم، هرچه سریعتر اپیدمی ویروس کرونا در کشور ایران و سایر کشورهای دنیا ختم به خیر شود و حس آرامش و سلامت در جامعه ایران و سایر جوامع جهان برقرار گردد. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید تا بدانید؛ برخی از ابعاد حقوقی احتکار ماسک،دستکش و مواد ضدعفونی کننده را بدانید.

مواردی که در خصوص احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از احتکار چیست؟
  • رسیدگی به احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده در صلاحیت کدام مرجع است؟
  • در پرونده های مربوط به احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده چگونه وکیل خود را انتخاب کنیم؟
  • بهترین وکیل تعزیرات تهران کیست؟
  • مجازات احتکار چیست؟
  • وکیل دفاع در پرونده احتکار در تهران کیست؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تیم زبده خود برای دفاع از حقوق قانونی شما عزیزان از طریق شماره های اعلامی در سایت همراه شما عزیزان در راستای مشکلات حقوقیتان می باشد.

بیشتر بدانید: مجازات احتکار ماسک و ژل ضد عفونی کننده چیست؟

منظور از احتکار چیست؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش باید به ماده ۴ قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ مراجعه نمود. ماده مزبور در تعریف احتکار می گوید: (عبارت است از نگهداری کالا به صورت عمده با تشخیص مرجع ذیصلاح امتناع از عرضه آن به قصد گران‌فروشی یا اضرار به جامعه پس از اعلام ضرورت عرضه توسط دولت). برای مثال شخص الف با اطلاع از اینکه ویروس کرونا در جامعه ایران شروع پیدا نموده و تا چند روز دیگر مردم نیاز مبرم و اساسی به لوازمی نظیر ماسک دستکش و مواد ضد عفونی کننده دارند، با نیت گرانفروشی و جلب منافع مادی اقدام به احتکار تعداد قابل توجهی از لوازم مزبور در یک انبار می نماید. به طور قطع اقدام شخص الف از مصادیق احتکار محسوب می گردد. به طور کلی اشخاص محتکر اقدام به انحصار و خرید عمدهلوازم اساسی و مورد نیاز مردم می نمایند، تا لوازم مورد نیاز از دسترس مردم خارج شده و با کمبود در بازار به نوعی ایجاد انحصارگری شود. در ادامه مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید تا بدانید؛ رسیدگی به احتکار دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده در صلاحیت کدام مرجع خواهد بود.

بیشتر بدانید: وکیل تعزیرات حکومتی تهران

رسیدگی به احتکار ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟

در بالا گفتیم: قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ عمل احتکار را تعریف نموده است. به نظر می‌رسد، در وهله اول احتکار به نوعی تخلف تعزیرات حکومتی محسوب شده و رسیدگی به آن در سازمان تعزیرات حکومتی از سوی شعبه بدوی و تجدید نظر آن سازمان انجام می گیرد. بر اساس قانون مزبور تعزیر احتکار به شرح زیر است:

مرتبه اول- الزام به فروش کالا و اخذ جریمه معادل ده درصد کالا

مرتبه دوم فروش کالا توسط دولت و اخذ جریمه از بیست تا صد درصد کالا

مرتبه سوم فروش کالا توسط دولت و اخذ جریمه از یک تا سه برابر ارزش کالا، قطع تمام یا قسمتی از سهمیه و خدمات دولتی تا شش ماه و نصب پارچه در محل واحد به عنوان محتکر

مرتبه چهارم علاوه بر مجازات مرتبه سوم، لغو پروانه واحد و معرفی از طریق رسانه های گروهی به عنوان محتکر.

اما این امکان وجود دارد عمل احتکار موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور ایجاد نماید. در این صورت رسیدگی به عمل محتکرین در صلاحیت دادگاه انقلاب و بر اساس مقررات قانون اخلال گران در نظام اقتصادی کشور صورت می گیرد. بند ب قانون مزبور می گوید: (اخلال در امر توزیع مایحتاج عمومی از طریق گرانفروشی کلان یا سایر نیازمندی های عمومی و احتکار ارزاق و نیازمندی های مزبور و پیش خرید فراوان تولیدات کشاورزی و تولیدات مورد نیاز عامه و امثال آنها به منظور ایجاد انحصار یا کمبود در عرضه آن ها). به نظر می رسد با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و شرایط اضطراری جامعه در مواجهه با این بیماری کالاهی نظیر ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده از نیازمندی های عمومی محسوب می شود، به نحوی که احتکار کلان این کالاها می تواند از مصادق جرایمی باشد که رسیدگی به آن در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

بیشتر بدانید: وکیل تعزیرات

در پرونده های مربوط به احتکار ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی و دادگاه انقلاب می تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه از هیچ تلاشی به منظور احقاق قانونی شما دریغ نخواهد کرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi