موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات ارائه اطلاعات نادرست از بیماری کرونا در شبکه های اجتماعی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود، به شرح و بیان یکی از موضوعات روز جامعه تحت عنوان مجازات انتشار اخبار و اطلاعات نادرست از بیماری کرونا در شبکه های اجتماعی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا انتهای مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت. همچنین اطلاعات تازه ای در خصوص ابعاد حقوقی انتشار اخبار نادرست از طریق اینترنت و فضای مجازی به دست خواهید آورد.

مواردی که در خصوص مجازات ارائه اطلاعات نادرست از بیماری کرونا می بایست مد نظر قرار دهید

  • منظور از اخبار و اطلاعات منتشر شده در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی چیست؟
  • آیا انتشار اخبار و اطلاعات نادرست از بیماری کرونا در فضای مجازی دارای ضمانت اجرای کیفری خواهد بود؟
  • به منظور جلوگیری از انتشار اخبار و اطلاعات نادرست در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی چه کار کنیم؟
  • در پرونده های مربوط به انتشار اخبار و اطلاعات نادرست در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما عزیزان در این ایام خطیر آماده ارائه مشاوره تلفنی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: دریافت دیه شخصی که از کرونا فوت شده

متاسفانه ویروس کرونا خیلی سریع وارد مرزهای کشورمان شد و تعداد زیادی از هموطنان مان را بیمار و مبتلا نمود. در عین ناخرسندی و بنا بر آمار رسمی منتشر شده از سوی نهادهای دولتی تاکنون تعدادی از مبتلایان به بیماری کرونا در کشورمان جان خود را از دست داده و عده‌ای دیگر نیز با مرگ دست و پنجه نرم می کنند. در این میان نقش رسانه های جمعی مخصوصاً شبکه های اجتماعی بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

زیرا پیگیری اخبار روز از طریق شبکه های مجازی و اینترنت به نوعی در جامعه ما فراگیر شده به نحوی که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی به هرگونه اطلاعات مندرج در فضای سایبری اعتماد و اطمینان می کنند‌. در شرایطی که جامعه در تب و تاب اخبار مربوط به بیماری کرونا می‌سوزد، انتشار اطلاعات غلط و کذب می تواند بر افزایش میزان فشارهای عصبی و استرس های ناشی از این بیماری در مردم  تاثیرگذار باشد. در این بین نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این که، اخبار مربوط به فضای مجازی صرفاً شامل خبر های ارائه شده از سوی سایت های خبری رسمی تلقی نمی گردد، بلکه اطلاعات و اخبار منتشر شده از سوی یک کاربر شخصی در صفحه اینستاگرام میتواند بازتاب و بازخوردهای منفی و مثبت بسیاری در جامعه ایجاد کند. بنابراین وقتی صحبت از اخبار و اطلاعات منتشرشده در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی میکنیم، منظور کلیه اطلاعات منتشر شده از سوی سایت های خبری رسمی و کاربران شخصی صفحات مربوط به شبکه های اجتماعی مختلف است.  در همین ابتدای مطلب خوب است بدانید، اخبار کذب منتشر شده در در خصوص بیماری کرونا در یک صفحه شخصی  از شبکه های اجتماعی هیچ تفاوتی با اخبار منتشر شده از سوی سایت های خبری رسمی نخواهد داشت.

بیشتر بدانید: تفهیم اتهام

آیا انتشار اخبار نادرست و کذب از بیماری کرونا در فضای مجازی دارای ضمانت اجرای کیفری خواهد بود؟

در قسمت یک این نوشتار دانستیم، منظور از اخبار منتشر شده در فضای مجازی چیست. یک بار دیگر تاکید می کنیم؛ اخبار کذب و نادرست در خصوص بیماری کرونا که در صفحات شخصی وابسته به شبکه‌های اجتماعی منتشر می شود، هیچ تفاوتی با اخبار رسمی منتشر شده از سوی سایت های خبری رسمی ندارد. در حقیقت از حیث منطق و اصول حقوقی نمی‌توان گفت، اخبار کذب و نادرست منتشر شده در شبکه های اجتماعی فاقد ضمانت اجرای حقوقی و کیفری است، اما اخبار که کذب و نادرست منتشر شده از سوی سایت های وابسته به خبرگزاری های رسمی دارای ضمانت اجرای کیفری و حقوقی می باشد!

نکته مهمی که باید بدانیم اینکه انتشار هر گونه اخبار نادرست و کذب از طریق فضای مجازی از شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری های رسمی با نیت مجرمانه مطابق مقررات موضوعه ایران جرم کیفری محسوب شده و منتشر کنندگان بر اساس قانون قابل تعقیب و مجازات خواهند بود. در این باره ماده ۷۴۶ قانون جرایم رایانه ای می گوید: (هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، راسا یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحا ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد). به نظر می رسد موضوع کاملا روشن است و نیاز به توضیح بیشتری ندارد. فقط در انتها اضافه می کنیم، انتشار اخبار کذب و نادرست در خصوص بیماری کرونا باید به قصد اضرار به غیر  یا تشویش اذهان عمومی منشر شود، در غیر از مقاصد مجرمانه عمل ارتکابی فاقد جنبه کیفری است. مانند موردی که خبر یا اطلاعاتی غلط در خصوص بیماری کرونا در اثر اشتباه منتشر می گردد.

بیشتر بدانید: اعمال نفوذ وکیل

به منظوری جلوگیری از انتشار اخبار و اطلاعات نادرست در خصوص بیماری کرونا چه کار باید کرد؟

گاهی اوقات کاربران فضای مجازی بدون نیت مجرمانه و ناخواسته اخبار و اطلاعات غلط در صفحات منتسب به خود را بازتاب می دهند. این موضوع می تواند در اثر فهم و برداشت اشتباه از یک خبر یا مطلب، مراجعه به منابع خبری غیر معتبر و غیر موثق و تحت احساسات فضای خبری و رسانه قرار گرفتن باشد. به منظوری جلوگیری از چنین مواردی اخبار و اطلاعات مربوط به بیماری کرونا را از رسانه های معتبر و وابسته به نهاد های رسمی دولتی نظیر وزارت بهداشت دنبال نمایید.

بیشتر بدانید: وکلای خیابان پاسداران

در پرونده های مربوط به انتشار اخبار کذب و نادرست در خصوص بیماری کرونا ازطریق فضای مجازی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن دانش و تجربه در پرونده‌های مربوط به دادسرا و دادگاه جرایم رایانه ای آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. وکلای متخصص ما در چارچوب به منظور پیشبرد پرونده های شما از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به انتشار اخبار کذب و نادرست در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی به شرح زیر است:

مطالعه دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به انتشار اخبار کذب و نادرست در فضای مجازی در خصوص بیماری کرونا توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به انتشار اخبار کذب و نادرست در خصوص بیماری کرونا در فضای مجازی

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستو تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi