موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات جرم اخاذی با تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی

شاید برای تعداد زیادی از اشخاص مخصوصاً بانوان پیش آمده باشد که فردی آنها را تهدید به انتشار عکس یا فیلم خصوصی که به هر نحو به آن دسترسی یافته است نموده باشد.

این اقدام از لحاظ عقلی امری نکوهیده و از لحاظ شرعی فعلی حرام و از منظر قانونی جرم می باشد.

دلیل این تهدیدها می تواند سرچشمه گرفته از شکست های عشقی یا اجبار به برقراری رابطه جنسی و یا انتقام گیری و یا صرفاً اخذ پول و اعتبار و مواردی از این قبیل باشد.

این جرم فقط برای منحصر به بانوان نبوده، بلکه تعداد زیادی از مردها نیز به دلایل مشابه قربانی این جرم شده اند و که دلایل مشابهی همچون عشقی، مالی و یا خانوادگی مورد انتقامجویی و اخاذی واقع شده اند.

مواردی که در خصوص اخاذی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات اخاذی چیست؟
  • مجازات انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی چیست؟
  • وکیل شکایت از اخاذی کیست؟
  • دفاع در جرم اخاذی چگونه است؟

تهدید چیست؟

تهدید جرمی است که بر علیه اشخاص و نظم اجتماعی واقع می شود و بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی (هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.)

بنابراین تهدید می تواند نسبت به جان، جسم، آبرو وحیثیت و یا اموال خود شخص یا یکی از دوستان و بستگان او باشد.

باید دانست که وقوع جرم تهدید نیازمند وقوع و نتیجه نیست، یعنی اینکه مهم نیست که فرد تهدید کننده اقدام به عملی نمودن تهدید نموده و یا رفتار وی در حد تهدید بماند.

نفس عمل تهدید کردن یعنی ارتکاب فعل تهدید چه کتبی، شفاهی، پیامکی، ایمیلی و... برای وقوع عنصر مادی جرم تهدید کفایت می کند و می تواند مقدمه ای برای مجازات او باشد.

بنابراین ادله اثبات جرم تهدید، ناظر بر اثبات تهدید کردن به هر روشی توسط مجرم است و با اقرار، شهادت شهود و یا مستنداتی نظیر پیامک و غیره اثبات می گردد.

مجازات تهدید به انتشار فیلم چیست؟

ممکن است شخصی دیگری را تهدید به پخش فیلمهای غیر اخلاقی که از وی دارد بکند.

منظور از فیلمهای خیر اخلاقی یا مستهجن فیلم هایی است که در آن تمام یا قسمتی از بدن شخص برهنه بوده و یا شامل اعمال جنسی باشد.

با توجه به شرایط حاکم در پرونده رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادگاه انقلاب بوده و مجازات آن بین 2 تا 5 سال حبس می باشد.

شکایت از جرم تهدید به پخش فیلم و عکس خصوصی چگونه است؟

برای شکایت از این جرائم بایستی ابتدا ادله جرم را کامل کرد، اگر شهودی دارید می توانید در قسمت ادله شکواییه آنها را تعرفه کنید و اگر تهدید به وسیله پیامک یا تلفن یا شبکه های اجتماعی صورت گرفته می توانید آن را در قسمت مستندات ذکر کنید.

سپس به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و شکواییه خود را طرح کنید.

رسیدگی به این جرم در دادسرا و دادگاه عمومی خواهد بود مگر موضوع تهدید پخش فیلم مستهجن باشد که در این صورت رسیدگی به این جرم در صلاحیت محاکم انقلاب می باشد.

برای بررسی یا اخذ مشاوره یا گرفتن وکیل برای جرم تهدید به پخش عکس و فیلم شخصی در فضای مجازی، بایستی به سراغ وکیلی بروید که به مباحث رایانه ای تسلطی نسبی داشته و علاوه بر این رویه محاکم را در موارد مشابه بداند.

علاوه بر این باید پیگیر، متخصص و دلسوز بوده و مدام پرونده شما را پیگیری نماید.

می توانید برای اخذ خدمات حقوقی در مورد جرم تهدید و سایر جرائم به دپارتمان سایبری کیفری موسسه حقوقی وکلای نستوه مراجعه نمایید.

logo-samandehi