موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات خرید مشروبات الکلی

متاسفانه یکی از مواردی که در چند سال اخیر به کرات قابل مشاهده در جامعه می باشد جرایم مشروبات الکلی و موارد مرتبط با آن است.

تست الکل از رانندگان توسط پلیش راهور به دلیل رانندگی پرخطر یا رفتار خارج از عرف یکی از موضوعاتی است که در تمام هفته می توانید در کلانشهرها در خیابان ها مشاهده نمایید که این موضع در اواخر هفته و روزهای تعطیل به اوج خود می رسد.

در کلانتری ها افراد بازداشت شده ای را می بینید که به دلیل تست مثبت راهور که توسط دستگاه تست الکل سنج اخذ شده است در بازداشتگاه می باشند.

مصرف مشروبات الکلی در دیگر کشورها نیز حین رانندگی جرم می باشد و موضوع خارج از ذهنی برای افراد نمی تواند باشد. توقیف خودرو به مدت 21 روز و آزادی شخص قبل از مراجعه به دادسرای ارشاد یکی از موضوعات دارای اهمیت است چراکه مجتمع قضایی ارشاد قواعد خاص خود را نسبت به موضوعات مطرح در دادسرای امنیت اخلاقی و دادسرای ارشاد دارد. ضبط گواهینامه و جریمه 400 هزار تومانی نیز یکی دیگر از موضوعات رانندگی حین مستی است.

حال فارغ از این جنبه خرید، فروش، حمل و نگهداری مشروبات الکلی جرم بوده و دارای آثار حقوقی است.

جالب است بدانید که حتی نوع مشروب می تواند در مجازات مرتکب تأثیر گذار باشد یعنی تفاوت است در مجازات مرتکب جرم خریدار، فروشنده، حمل کننده و دارنده مشروبات الکلی دست ساز ایرانی و یا خارجی که در قالب شیشه و قوطی موجود می باشد.

مواردی که در خصوص مجازات مشروبات الکلی بایستی مورد توجه قرار دهید عبارت است از

  • مجازات نگهداری شیشه خالی مشروبات الکلی چیست؟
  • مجازات ساخت شراب چیست؟
  • نحوه آزادی خودرو توقیف شده برای شرب خمر چگونه است؟
  • نحوه آزادی گواهینامه ضبط شده توسط راهور در شرب خمر چگونه است؟
  • وکیل دادسرا ارشاد کیست؟
  • دفاع شرب خمر چگونه است؟

مشروبات الکلی یکی از مصادیق کالاهای ممنوعه در قانون قاچاق کالا و ارز می باشد. با این توضیح خرید و فروش مشروبات الکلی خارجی جرم قاچاق محسوب شده و در دادسرای ناحیه 38 یا همان دادسرای امنیت اخلاقی رسیدگی و برای صدور رای به دادگاه انقلاب ارسال می شود. با این توضیح مشخص می شود که خرید، فروش، حمل و نگهداری مشروب دست ساز در دادسرای ارشاد و یا دادسرای محل وقوع جرم رسیدگی و برای صدور رای به دادگاه کیفری دو ارسال می گردد.

مجازات حمل و نگهداری مشروبات الکلی چیست؟

ماده 702 قانون مجازات اسلامی در این خصوص مقرر نموده است که هرکس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به شش ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یاد شده محکوم می شود.

مجازات حمل و نگهداری مشروبات الکلی خارجی چیست؟

با عنایت  به مطالب پیش گفته که مشخصاً مشروبات الکلی خارجی کالای ممنوع و قاچاق محسوب می‌ شود، فلذا در این موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز حاکمیت داشته ماده 22 این قانون و تبصره های آن نسبت به تعیین مجازات مقرر داشته اند که هرکس مرتکب قاچاق کالای ممنوع گردد یا کالای ممنوع قاچاق را نگهداری یا حمل نماید یا بفروشد، علاوه بر ضبط کالا به ‌شرح زیر و مواد ۲۳ و ۲۴  مجازات می ‌شود:

الف- در صورتی ‌که ارزش ‌کالا تا ده میلیون ریال باشد، به جزای نقدی معادل دو تا سه برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق محکوم می شود.

ب- در صورتی که ارزش کالا از ده میلیون تا یکصد میلیون ریال باشد به جزای نقدی معادل سه تا پنج برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق محکوم می شود.

پ- در صورتی که ارزش کالا از یکصد میلیون  تا یک میلیارد ریال باشد به بیش از شش ماه تا دو سال حبس و به جزای نقدی معادل پنج تا هفت برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق محکوم می شود.

ت- در صورتی که ارزش کالا بیش از یک میلیارد ریال باشد به دوسال تا پنج سال حبس و به جزای نقدی معادل هفت تا ده برابر ارزش کالای ممنوع قاچاق محکوم می شود.

در تبصره این ماده  آمده است که حکم ماده ۷۰۲ قانون مجازات اسلامی اصلاحی مصوب ۲۲/۸/۱۳۸۷ فقط شامل مشروبات الکلی تولید شده در داخل کشور است.

همچنین وجوه حاصل از قاچاق کالای ممنوع، ضبط می شود.

لازم به توضیح است که آلات و ادواتی که جهت ساخت کالای ممنوع به منظور قاچاق یا تسهیل ارتکاب قاچاق کالای ممنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیز ضبط می ‌شود.

آیا خودرو حمل مشروبات الکلی ضبط می گردد؟

پاسخ به این سوال با توجه به قانون مثبت است لیکن در مواردی که استفاده کننده مالک نبوده و مالک عامداً آن را در اختیار مرتکب قرار نداده باشد، مشمول حکم این تبصره نمی ‌باشد.

با توجه به توضیحاتی که ارائه گردید مسلماً خرید مشروب الکلی برای مصرف شخصی نیز جرم می باشد و همچنین نگهداری مشروب الکلی به هر میزان جرم می باشد.

logo-samandehi