موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات شروع به جرم قتل عمدی

برای توضیح و تشریح جرم شروع به قتل عمدی، لازم است ابتدا شروع به جرم تعریف گردد. شروع به جرم حالتی است که در آن مجرم شروع به انجام عملیات وقوع جرم نموده ولیکن پیش از وصول به هدف، بنابر هر عاملی غیر از اراده مجرم وقوع جرم به سرانجام نمی رسد.

مواردی که در خصوص مجازات شروع به قتل می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شروع به قتل چیست؟
  • عملیاتی مقدماتی جرم قتل چیست؟
  • آیا شروع به قتل عمد جرم است؟
  • قتل عمدی چیست؟
  • مجازات شروع به قتل عمدی چیست؟
  • آیا برای شروع به قتل عمدی دیه در نظر گرفته شده است؟

اهمیت موضوعات منجر به دریافت مشاوره های تخصصی می شود با این وصف موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات تخصصی توسط وکیل متخصص در گروه وکلای نستوه به علاقه مندان می باشد.

بیشتر بدانید: تعریف قتل و انواع مجازات آن

به موجب ماده ۱۲۲ قانون مجازات اسلامی، هر کس قصد ارتکاب جرمی کرده و شروع به اجرای آن کند و اقداماتی را که ارتباط مستقیم با وقوع جرم دارد، را نیز انجام دهد اما به واسطه عامل خارج از اراده او قصدش معلق بماند، اقدام او شروع به جرم محسوب می ‌شود و چنانچه در قانون، مجازات دیگری برای آن جرم مقرر شده باشد، به آن مجازات محکوم می‌ شود و در غیر این صورت به مجازات‌های مقرر محکوم خواهد شد. شروع به جرم در حالتی قابل مجازات است، که در قانون و درباره آن جرم انگاری صورت گرفته باشد.

مرحله تمهیدات مقدماتی:

گاهی ممکن است به دلیل نزدیکی این مرحله با مرحله شروع به جرم در تفکیک ماهیت این دو مرحله خلط مبحث صورت پذیرد. در حالیکه مرحله تهیه مقدمات مرحله ای جدای از شروع به جرم بوده و درواقع فراهم کردن لوازم یا شرایطی است که برای ارتکاب جرم لازم است.احراز قصد مجرمانه مرتکب در این مرحله بسیار سخت و نامقدور می باشد.اما اگر آن مرحله از اقداماتی که انجام شده است جرم باشد،مرتکب به مجازات آن جرم محکوم خواهد شد.

مجازات به شروع قتل عمدی:

قتل عمدی عبارت است از سلب حیات عمدی و با سونیت یک فرد به صورت غیر قانونی. ارتکاب قتل عمدی به روش های متفاوتی ممکن است و با بررسی پرونده ای مختلف و تطبیق آن با ماده 290 قانون مجازات اسلامی، قابل بررسی می باشد. بر اساس ماده 290 قانون مجازات اسلامی جنایت عمدی به صور زیر امکان پذیر است:

الف-هرگاه مرتکب با انجام کاری قصد ایراد جنایت بر فرد یا افرادی معین یا فرد یا افرادی غیرمعین از یک جمع را داشته باشد و در عمل نیز جنایت مقصود یا نظیر آن واقع شود، خواه کار ارتکابی نوعاً موجب وقوع آن جنایت یا نظیر آن بشود، خواه نشود.
ب- هرگاه مرتکب، عمداً کاری انجام دهد که نوعاً موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن، می گردد، هرچند قصد ارتکاب آن جنایت و نظیر آن را نداشته باشد ولی آگاه و متوجه بوده که آن کار نوعاً موجب آن جنایت یا نظیر آن می شود.

پ- هرگاه مرتکب قصد ارتکاب جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته و کاری را هم که انجام داده است، نسبت به افراد متعارف نوعاً موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن، نمی شود لکن درخصوص مجنیٌ علیه، به علت بیماری، ضعف، پیری یا هر وضعیت دیگر و یا به علت وضعیت خاص مکانی یا زمانی نوعاً موجب آن جنایت یا نظیر آن می شود مشروط بر آنکه مرتکب به وضعیت نامتعارف مجنیٌ علیه یا وضعیت خاص مکانی یا زمانی آگاه و متوجه باشد.

ت- هرگاه مرتکب قصد ایراد جنایت واقع شده یا نظیر آن را داشته باشد، بدون آنکه فرد یا جمع معینی مقصود وی باشد، و در عمل نیز جنایت مقصود یا نظیر آن، واقع شود، مانند اینکه در اماکن عمومی بمب گذاری کند.

تبصره ۱- در بند (ب) عدم آگاهی و توجه مرتکب باید اثبات گردد و در صورت عدم اثبات، جنایت عمدی است مگر جنایت واقع شده فقط به علت حساسیت زیاد موضع آسیب، واقع شده باشد و حساسیت زیاد موضع آسیب نیز غالباً شناخته شده نباشد که در این صورت آگاهی و توجه مرتکب باید اثبات شود و در صورت عدم اثبات، جنایت عمدی ثابت نمی شود.
تبصره ۲- در بند (پ) باید آگاهی و توجه مرتکب به اینکه کار نوعاً نسبت به مجنیٌ علیه، موجب جنایت واقع شده یا نظیر آن می شود ثابت گردد و درصورت عدم اثبات، جنایت عمدی ثابت نمی شود.

بیشتر بدانید: قتل عمدی چیست؟

شروع به قتل عمدی:

بر اساس ماده 613 قانون مجازات اسلامی، هرگاه کسی شروع به قتل عمد نماید ولی نتیجه منظور بدون اراده او محقق نگردد به شش ماه تا سه سال حبس تعزیری محکوم می گردد. بنابراین همانطور که پیشتر گفته شد، برای تحقق جرم شروع به قتل عمدی، توقف عملیات منتهی به قتل بایستی بدون اراده مرتکب توقف یافته باشد تا بتوان بر آن عنوان شروع به قتل عمدی را اطلاق نمود. برای مثال اگر کسی با چاقو به کسی حمله کند و به جای ضربه به قلب او به گوشش ضربه بزند، علاوه بر مجازات جرح عمدی به مجازات شروع به قتل عمدی نیز محکوم خواهد شد. یا اگر کسی با اسلحه به سمت کس دیگر نشانه گرفته باشد و به علت لغزش دست موفق به شلیک به هدف نشود، مرتکب جرم شروع به قتل عمدی گشته است.

کدام مرجع صالح بر رسیدگی به جرم شروع به قتل عمدی می باشد؟

به طور کلی، مرجع صالح برای رسیدگی به جرم شروع به قتل عمدی دادگاه کیفری دو می باشد. اما اگر جرائمی دیگری همراه با جرم شروع به قتل عمدی بوده که در صلاحیت مراجع دیگر باشند، رسیدگی به تمام جرائم در مرجعی انجام خواهد شد که صلاحیت رسیدگی به جرم مهمتر را دارد.

بیشتر بدانید: وکیل قتل در تهران

آیا شروع به قتل عمدی، مستوجب پرداخت دیه است؟

اگر شروع به جرم قتل عمدی و اقدامات مقدماتی پیرامون آن منجر به ورود آسیب به مجنی علیه گردد، مرتکب بایستی دیه جراحات وارده را به بزه دیده بپردازد. اما اگر مجموع اقدامات باعث ورود خسارت جانی یا ضرر به مجنی علیه نشود، مجازات مرتکب حبس از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین وکلای متخصص قتل و جرائم کیفری مستوجب سالب حیات،قصاص و دیه آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما هموطنان عزیز در خارج و داخل ایران می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi