موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات مزاحمت برای بانوان

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات کیفری با عنوان مجازات مزاحمت برای بانوان خواهیم پرداخت. قبل از هر چیز باید گفت: مزاحمت برای بانوان هم در آموزه  های دینی و هم از حیث اخلاقی عملی زشت و مذموم به حساب می آید، تا آنجا که قانونگذار ایران ماده ای از قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات را به این مورد اختصاص داده است. پیش از شروع بحث باید بدانید، منظور از بزه مزاحمت برای بانوان چیست و درچه صورتی تحقق می یابد. سپس خواهیم گفت مجازات بزه مزاحمت برای بانوان چه می باشد.

به منظور افزایش دانش کاربردی خود  در حوزه علم حقوق و دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

مواردی که در خصوص مجازات مزاحمت برای بانوان می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از مزاحمت برای بانوان چیست؟
  • مزاحمت برای بانوان در چه اماکنی تحقق می یابد؟
  • مجازات مزاحمت برای بانوان چیست؟
  • شکایت برای مزاحمت بانوان چگونه است؟
  • نمونه شکایت مزاحمت برای بانوان چگونه است؟

شکایت یکی از حقوق قانونی اشخاص به حساب می آید که دارای شرایطی است جهت دریافت مشاوره تخصصی در امور کیفری خود می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی مشخص شده در سایت در تماس باشید.

 در ابتدای این مطلب باید دید منظور از بزه مزاحمت برای بانوان چیست، رکن مادی بزه مزاحمت برای بانوان ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می باشد. این ماده می گوید: (هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد ).

به نظر می رسد، قانونگذار با وضع این ماده تصمیم داشته از اطفال و بانوان که به نوعی از اقشار آسیب پذیر جامعه به حساب می آیند حمایت نماید. اما چون بحث اصلی این مطلب در خصوص مزاحمت برای بانوان می باشد، در ادامه به به بحث و بررسی در مورد مزاحمت برای بانوان خواهیم پرداخت.

مزاحمت برای بانوان چگونه محقق می شود؟

تعرض یا مزاحمت برای بانوان می تواند، به صورت فیزیکی یا غیر فیزیکی باشد. در واقع هر گونه تعرض فیزیکی یا دست درازی به قصد توهین به بانوان، در اماکن یا معابر عمومی می تواند، مرتکب را مشمول مجازات جرم موضوع این ماده نماید. از طرف دیگر هر گونه توهین یا حرکات خلاف شئون (بدون برخورد فیزیکی) به بانوان در اماکن یا معابر عمومی نیز می تواند، موجبات تحقق جرم مزاحمت برای بانوان را فراهم نماید.

تفاوت  مورد اخیر با تعرض فیزیکی چیست؟

در امور اخیر توهین بدون برخورد فیزیکی و در قالب الفاظ یا حرکات خلاف شئون تحقق می یابد.

توهین به بانوان در اماکن و معابر عمومی که از آن به مزاحمت برای بانوان تعبیر می شود، چه تفاوتی با توهین ساده دارد؟

در پاسخ می گوییم: در صورتی که توهین به بانوان در اماکن عمومی و معابر به قصد ایجاد مزاحمت و تخفیف شئون بانوان انجام گیرد، از مصادیق بزه مزاحمت برای بانوان تلقی شده و مجازات آن نیز در مقایسه با توهین ساده شدید تر می باشد. اما در صورتی که توهین ساده در غیر از اماکن و معابر عمومی و یا بدون قصد مزاحمت برای بانوان (مثلاً در اثر عصبانیت یا مشاجره لفظی) به انجام گیرد بزه مزاحمت برای بانوان محسوب نشده و مجازات توهین ساده را برای مرتکب دربر خواهد داشت.

مورد دیگری که در این مطلب باید به آن پرداخته شود اینکه، جرم مزاحمت برای بانوان در کجا تحقق می یابد؟

ماده مزبور به صراحت می گوید، بزه مزاحمت برای بانوان در معابر و اماکن عمومی تحقق خواهد یافت. بنابراین تحقق این بزه در اماکن خصوصی ممکن نخواهد بود. شاید برایتان سوال شود منظور از معابر و اماکن عمومی چیست؟ در پاسخ خواهیم گفت: منظور از معابر عمومی محل عبور و مرور عمومی می باشد. مانند؛ میدانگاه ها، بازارها، خیابان ها و ....همچنین؛ منظور از اماکن عمومی مکانی است، که رفت و آمد عموم مردم در آن آزاد است. نظیر پارک، سینما، ورزشگاه و...

اما سوال دیگر اینکه؛ در صورتی که توهین یا تعرض به بانوان در مکانی خصوصی (نظیر آپارتمان شخصی) اما در حضور افراد متعدد انجام گیرد، بزه مزاحمت برای بانوان تحقق می یابد؟ به نظر می رسد در این مورد بزه مزاحمت برای بانوان تحقق نخواهد یافت.

حال باید دید، مجازات بزه مزاحمت برای بانوان چیست؟

در صورتی که شخصی مرتکب بزه مزاحمت برای بانوان شود بر اساس ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به مجازات دو تا شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. مجازات بزه مزاحمت برای بانوان از مجازات های تعزیری درجه چندم محسوب می شود؟ مجازات بزه مزاحمت برای بانوان از مجازات های تعزیری درجه هفت به حساب می آید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی در امور حقوقی و کیفری، تنظیم دادخواست در امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در مراجع قضایی و غیر قضایی

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi