موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات نوشتن پایان نامه

مسلماً پیشرفت علم توسط دانشجویان و همچنین افراد حاضر در عرصه فعالیت های علمی میسر است، لیکن در این میان با توجه به موضوع مدرک گرایی در جامعه عده ای پا به این عرصه گذاشته اند که اهمیت به وجهه علمی نداده و فقط به دنبال دریافت مدرک به هر نحو و با هر شرایطی می باشند.

مدرک تحصیلی در مواردی استفاده های علمی برای اشخاص دارد و می توانند به موجب آن اقدام به دریافت تخصص و... نمایند ولی همین موضوع برای عده ای از اشخاص جنبه علمی نداشته و ماهیتاً به دنبال جنبه علمی آن نمی باشند مثل دریافت مدرک دکتری برای مخاطب قرار گرفتن شخص تحت عنوان دکتر در کارت ویزیت و... یا برای افزایش حقوق و...

چرا که به موجب قانون مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی که در سال 1388 تصویب شده است، استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می ‌گردد توسط هر فرد برای خود مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأیید رسمی وزارتخانه‌ های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌ باشد. مرتکبین استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده (556) فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

تبصره ـ استفاده غیرمجاز از عناوین فوق شامل استفاده در مکاتبات اداری یا در تبلیغ عمومی از طریق وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله، تارنما (سایت) یا نطق در مجامع و یا انتشار اوراق چاپی یا خطی خواهد بود.

با این وصف در چند سال اخیر با توجه به وجود این شرایط اشخاص ترجیح بر دریافت مدرک نموده اند و با توجه به این شرایط علمی جامعه روبه زوال بود، مجلس به ناچار ورود به موضوع نمود و قانونی را ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله از تقلب درتهیه آثار علمی را در سال 1396 تصویب نمود.

مواردی که در خصوص جرم نوشتن پایان نامه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات نوشتن پایان نامه چیست؟
  • مجازات نوشتن مقاله علمی چیست؟
  • دفاع در جرم نوشتن مقاله و پایان نامه چگونه است؟
  • شکایت از جرم نوشتن پایان نامه چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید هم اکنون از طریق شماره تلفن های اعلامی در سایت با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآروان نستوه در ارتباط باشید.

مجازات نوشتن پایان نامه چیست؟

به موجب قانون تهیه، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبيل رساله، پايان نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش يا ساير آثار مکتوب و يا ضبط شده پژوهشی، علمی و يا هنری اعم از الکترونيکی و غيرالكترونيكی توسط هر شخص حقيقی يا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه يا شغل، با هدف ارائه كل اثر و يا بخشی از آن توسط ديگری به عنوان اثر خود، جرم بوده و مرتكب يا مرتكبان علاوه بر واريز وجوه دريافتی به خزانه دولت مشمول مجازات به شرح زير می باشند:

  1. ارتکاب جرم توسط شخص حقیقی مشمول مجازات جزای نقدی درجه سه یعنی 36 تا 55 میلیون تومان و محروميت از حقوق اجتماعی درجه شش یعنی 6 ماه تا 5 سال است.
  2. درصورت ارتکاب جرم توسط شخص حقوقی علاوه بر مجازات مرتکب و مدیران و گردانندگان مربوطه، مجازات شخص حقوقی حسب مورد مطابق مواد (۲۰)، (۲۱) و (۲۲) قانون مجازات اسلامی تعيين می گردد.

همچنین به موجب تبصره همین ماده، معاونت در جرائم موضوع بندهای (۱) و (۲) مستوجب حداقل مجازات مقرر می باشد.

قرارداد مشاوره پایان نامه چگونه است؟

در بسیاری از موارد اشخاص برای فرار از مجازات های قانونی اقدام به تنظیم قرارداد مشاوره پایان نامه می نمایند که این موضوع اصلاً مورد تایید نمی باشد. چراکه هرچند ماهیت این قراردادها صرفاً ارائه مشاوره برای تنظیم پایان نامه و... می باشد لیکن در عمل طرف مقابل اقدام به تنظیم پایان نامه و... می نماید و فقط برای فرار از مجازات قانونی به این قراردادها متوسل می شوند البته در بیشتر موارد برای دریافت مبلغ مورد توافق نیز این قراردادها منعقد می گردد.

در خصوص جرم بودن یا نبودن این موضوع می توان اعلام نمود در صورت احراز چنین امری مسلماً موضوع جنبه کیفری خواهد داشت هرچند قرارداد به نحو دیگر و با موضوع دیگری تنظیم شده باشد. تاکید می گردد دلیل اصلی تنظیم چنین قرادادی فرار از مجازات قانونی و صرفاً دریافت پول می باشد و هیچ مبنای دیگری ندارد. در این قراردادها که معمولاً یک طرفه تحریر می شود هیچ حقی برای متقاضی در نظر گرفته نمی شود و نمی تواند حتی به استناد آن پول خود را مسترد نمایید چراکه ماهیت قرارداد ارائه مشاوره می باشد و نه نوشتن پایان نامه و...

logo-samandehi