موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات نگهداری ماهواره

امروزه تقریباً در تمام منازل و گاهی حتی اماکن، تجهیزات ماهواره نگهداری و استفاده می شود. ممکن است بسیاری از افراد، گمان کنند که استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره با منع قانونی روبرو نیست. در حالی که به موجب قانون نگهداری، خرید و فروش ماهواره جرم انگاری شده است و برای آن مجازات تعیین شده است در این نوشته نوشتار سعی داریم به این موضوع رسیدگی نموده و اطلاعاتی برای علاقه مندان ارائه نماییم.

مواردی که در خصوص مجازات نگهداری ماهواره می بایست مورد نظر قرار دهید عبارت است از

  • آیا استفاده از ماهواره جرم است؟
  • آیا نگهداری از تجهیزات ماهواره جرم است؟
  • مجازات فروش و توزیع تجهیزات ماهواره چیست؟
  • رسیدگی به جرم نگهداری از تجهیزات دریافت ماهواره در صلاحیت کدام دادگاه است؟
  • مجازات نصب ماهواره چیست؟
  • دفاع در جرم نگهداری و نصب ماهواره چگونه است؟

جهت اطلاع از دیگر سوالات حقوقی خود می توانید از قسمت سوالات آنلاین به صورت رایگان اقدام به طرح سوال نمایید (مشاوره رایگان حقوقی) و یا از طریق شماره های اعلامی با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بر اساس قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت ماهواره، ورود، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده است  (ماده 5 قانون ممنوعیت نگهداری تجهیزات ماهواره) ممنوع می‌باشد. مطابق این قانون وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع ‌آوری تجهیزات دریافت‌ از ماهواره اقدام نماید. بنابراین بر اساس این قانون، ضابط جرائم مربوط به بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره، نیروی انتظامی و نیز نیروی مقاومت بسیج می باشد. اگر فردی تجهیزات ماهواره را نگهداری یا استفاده کند، و دستگاه از او کشف شود، کالا ضبط و مصادره شده جهت توسعه پوشش رادیو و تلویزیونی کشور در اختیار سازمان صدا و سیمای‌ جمهوری اسلامی ایران قرار می‌ گیرد.

بیشتر بدانید: دادسرای ارشاد 

مجازات جرم نگهداری تجهیزات ماهواره چیست؟

بر اساس ماده 8 قانون ممنوعیت نگهداری تجهیزات ماهواره، واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع‌ کنندگان تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه توسط دادگاه‌ها به ‌مجازات ده تا یکصد میلیون ریال محکوم می‌گردند.بر اساس ماده 9 همین قانون، استفاده‌کنندگان از تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه به مجازات نقدی از یک میلیون تا سه میلیون ریال‌محکوم می ‌گردند.
‌حمل، نگهداری، نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع و مرتکبین به مجازات نقدی از یک تا پنج میلیون ریال محکوم ‌می‌گردند.

رسیدگی به جرم نگهداری تجهیزات ماهواره در صلاحیت کدام مرجع قضایی است؟

بر اساس رای وحدت رویه شماره 751-5/5/1395 که رسیدگی به بزه نگهداری، حمل، نصب و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره را به صراحت در صلاحیت محاکم عمومی جزایی دانسته است و با تأکید بر عدم فسخ بند (الف) ماده ۹ قانون ممنوعیت به‌ کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره (مصوب ۱۳۷۳) توسط ماده ۷۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب ۱۳۹۲) و با تفکیک بزه حمل، نگهداری و فروش تجهیزات از بزه ورود غیرقانونی مندرج در ماده ۸ همین قانون که دائر بر مجازات وارد کنندگان این کالا به کشور است، رسیدگی به این جرم در صلاحیت دادگاه عمومی کیفری است.

بیشتر بدانید:
مجازات استفاده کنندگان از ماهواره چیست؟

آیا صرف نگهداری از تجهیزات دریافت ماهواره جرم است؟

بر اساس قانون ممنوعیت نگهداری تجهیزات دریافت ماهواره، نگهداری تجهیزات مورد نظر نیز جرم بوده و نیازی به استفاده از آن نمی باشد. بر اساس بند الف ماده ۹ قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره، نگهداری از تجهیزات ماهوار جرم بوده و مجازات آن  جزای نقدی از ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان است.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری، با دپارتمانهای تخصصی موسسه دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi