موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مجازات پخش فیلم و عکس در شبکه های اجتماعی

روزگار، عصر پیشرفت تکنولوژی، گسترش سایت ها و شبکه های اجتماعی است که افراد را در سراسر جهان به یکدیگر وصل کرده و باعث ایجاد دوستی ها و روابط جدید می شود.

شبکه های اجتماعی قابلیت مخابره اطلاعات و عکس ها و اصوات را در کسری از ثانیه دارند و ظرف چند دقیقه بعد از بارگذاری آنها، می تواند توسط هزاران نفر دیده و شنیده شوند.

از این رو شبکه های اجتماعی گرچه فرصتی برای یادگیری، آموزش و یا مراودات و حتی تجارت است، لکن به دلیل ماهیت پیچیده و گسترده و زوایای پنهان شبکه های اجتماعی، این پلتفورم ها، مکانهای مناسبی برای ارتکاب انواع جرائم نیز برای افراد سودجو می باشند.

مواردی که در خصوص مجازات پخش عکس و فیلم در فضای مجازی بایستی مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • مجازات انتشار عکس در فضای مجازی چیست؟
  • مجازات تهدید به انتشار عکس در فضای مجازی چیست؟
  • برای شکایت از تهدید به انتشار فیلم خصوصی به کجا مراجعه نماییم؟
  • وکیل شکایت از انتشار عکس و فیلم در فضای مجازی کیست؟

امروز به بررسی یکی از جرائم متداول و رایج در شبکه های اجتماعی یعنی انتشار عکس و فیلم خصوصی می پردازیم.

شاید خیلی از افراد ندانند که پخش فیلم یا عکس خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی جرم است.

حتی خیلی از اشخاص گمان می برند که چون سرور این شبکه های اجتماعی خارج از کشور است بنابراین ارتکاب جرم در فضای مجازی قابل پیگرد قانونی نیست.

در حالیکه ارتکاب جرم در فضاهای مجازی جرم بوده و مجازات سنگینی را در بر دارد.

بر اساس ماده 16 قانون جرائم رایانه ای (هرکس به وسیله سیستم‌ های رایانه‌ ای یا مخابراتی،‌ فیلم یا صوت یا تصویر دیگران را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال، یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.)

در ماده بعدی همین قانون انتشار فیلم ها، عکس ها و اصوات خصوصی و شخصی و خانوادگی نیز جرم انگاری شده است.

ماده 17 مقرر می دارد (هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.)

قانونگذار از عکسهای خصوصی و خانوادگی و یا نیز اسرار تعریفی ارائه نداده است. معیار تشخیص خصوصی بودن عکس و فیلم به نظر قاضی و با تشخیص عرف است، زیرا مثلاً ممکن است پخش عکس با روسری یک خانم بسیار محجبه با لباس خانه نیز عکس خصوصی تلقی گردد.

همچنین اسرار عبارتند از موضوعاتی که برای یک شخص بسیار شخصی و خصوصی تلقی شده و وی تمایلی به اینکه دیگران آن موضوعات را بدانند، ندارد.

همچنین از مصادیق این ماده می توان به پخش فیلم عروسی، تولد، و مهمانی دیگران و نیز پخش عکس های آنها که عرفاً شخصی و خصوصی تلقی می گردند اشاره نمود.

همچنین پخش مکالمات ضبط شده و یا صدای ضبط شده اشخاص به صورت غیر قانونی بر اساس همین قانون جرم می باشد.

اگر شخصی آلبوم خانوادگی دیگری را سرقت نماید و با اسکن عکس ها، آنها را در شبکه های اجتماعی آپلود نماید مرتکب دو جرم سرقت و پخش عکس های دیگران شده است.

علاوه بر این، اگر کسی با عکس های خصوصی یک نفر اکانت (مثلاً فیس بوک یا اینستاگرام) بسازد و در آن اکانت عکس های او را قرار دهد مرتکب دو جرم پخش عکس های خصوصی و جعل رایانه ای گردیده است.

بر اساس ماده 6 قانون جرائم رایانه ای هر كس به طور غير مجاز مرتكب اعمال زير شود، جاعل محسوب و به حبس از يک تا پنج سال يا جزای نقدی از بيست ميليون ریال تا یکصد میلیون ریال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

الف: تغيير يا ايجاد داده هاي قابل استناد يا ايجاد يا واردكردن متقلبانه داده به آنها.
ب: تغییرداده ها يا علائم موجود در كارتهای حافظه يا قابل پردازش در سامانه های رايانه ای يا مخابراتی يا تراشه ها يا ايجاد يا وارد كردن متقلبانه داده ها يا علائم به آنها.

بر اساس آرای صادره از دادگاه های مختلف ایجاد صفحات اجتماعی  با تصاویر و فیلم های دیگران مصداق دو جرم جعل رایانه ای و پخش تصاویر دیگران است.

عرصه حقوق سایبری، عرصه ای است بسیار بدیع و پیچیده، بنابراین شما برای طرح شکایت و یا دفاع به  یک وکیل متخصص سایبری نیاز خواهید داشت.

وکیل سایبری کیست؟

وکیل سایبری وکیلی است که مسلط به قوانین رایانه ای، و رویه قضایی در این مورد و نیز آشنایی نسبتاً کاملی با مباحث رایانه ای دارد.

شکایات رایانه ای یا مرتبط به فضای مجازی با توجه به تخصصی بودن ماهیت این دعاوی توسط هر وکیلی قابل طرح و دفاع نیست، بنابراین شما به یک وکیل متخصص نیاز خواهید داشت.

طرح این دعاوی در تهران و شهرهایی که دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای دارند، در این دادسرا به عمل خواهد آمد.

برای اخذ هر گونه خدمات از وکلای متخصص سایبری با دپارتمان حقوق رایانه ای موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi