موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مراحل شکایت از قاضی

در قوانین ایران مرجع تظلم خواهی دادگستری است و اشخاص برای احقاق حقوق قانونی خود می توانند به دادگستری مراجعه نمایند. دادگستری به صورت کلی شامل دادگاه ها و دادسراها می باشد.

دادسرای عمومی و انقلاب مرجع رسیدگی به کلیه جرایم ارتکابی از سوی اشخاص می باشد حال آنکه به موجب قانون دادسراهای تخصصی نیز برای انجام یکی سری امور به صورت تخصصی مطابق قانون به وجود آمد. دادسرای کارکنان دولت که در معیت دادگاه کارکنان دولت می باشد یکی از این دادسرا ها می باشد.

برای ثبت شکایت در قدیم اشخاص می بایست شخصاً یا توسط وکیل شکواییه را دستی نزد دادستان یا معاون دادستان برای ارجاع به یکی از شعب می بردند. در حال حاضر با توجه به الکترونیکی شدن خدمات قضایی تقدیم شکواییه از طریق دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد. قبل از هر اقدام توصیه داریم از وکیل متخصص در امور مورد نظر خود مشاوره اخذ نموده و سپس اقدام به طرح دعوی نمایید.

مواردی که در خصوص شکایت از قاضی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

 • شکایت از قاضی چگونه است؟
 • مراحل شکایت از قاضی چگونه است؟
 • نمونه شکایت از قاضی چگونه است؟
 • برای شکایت از قاضی به کجا مراجعه نماییم؟
 • وکیل شکایت از قاضی کیست؟

در این نوشتار که توسط وکیل شکایت از قاضی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است به صورت اختصاری به مراحل شکایت از قاضی می پردازیم، در صورت وجود هرگونه ابهام و تقاضای مشاوره با وکیل می توانید با وکلا و مشاوران گروه وکلای نستوه در ارتباط باشید.

برای شکایت از قاضی باید به این نکته توجه نمایید که موضوع مورد شکایت دارای جنبه کیفری است و یا صرفاً تخلف انظباطی است. این موضوع به حدی دارای اهمیت است که عدم تشخیص مرجع رسیدگی کننده شما را با مشکلاتی می تواند مواجه نماید.

در این نوشتار صرفاً در خصوص شکایت از قاضی در دادسرای کارکنان دولت می پردازیم و لازم به توضیح می باشد که در خصوص شکایت از قاضی در دادسرای انتظامی قضات در همین سایت اطلاعات مفیدی قبلاً برای علاقه مندان  به اشتراک گذاشته شده است که می توانید برای مطالعه از طریق فیلد جستجو اقدام نمایید.

مراحل شکایت از قاضی چیست؟

برای شکایت از قاضی در وهله نخست می بایست به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید. در صورتی که دارای وکیل می باشید وکیل می تواند به نیابت از شما برای طرح شکایت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نماید و نیاز به حضور شما نمی باشد.بهتر است در سامانه ثنا ثبت نام نمایید لیکن در صورت ثبت شکایت ابتدائاً می بایست در این سامانه از طریق همان دفاتر خدمات قضایی ثبت نام نمایید. برای ثبت شکوائیه بهتر است از مشاوره وکیل متخصص برای انتخاب عناوین مجرمانه و همچنین قوانین مورد حاکمیت بهره مند گردید و از همه مهمتر وجود ادله و مستندات کافی جهت ثبت شکایت می باشد. پس از ثبت شکایت پرونده به دادسرای کارکنان دولت ارجاع می گردد. دادستان پرونده را به یکی از شعب جهت تحقیق و عنداللزوم تعقیب ارجاع می نماید.

در رویه معمولاً خلاصه ای از شکایت برای قاضی ارسال می گردد و ایشان می تواند ضمن لایحه ای پاسخ به شکایت را بدهد. شعبه در صورت وجود ادله کافی از طریق دادستان موضوع را به دادستان انتظامی قضات برای تعلیق قاضی ارسال می نماید. بازپرس قبل از تعلیق قاضی امکان تحقیق را دارد و می تواند تحقیقات مقدماتی را که نیاز به احضار متهم ندارد انجام دهد.

دادستان انتظامی قضات با توجه وجود ادله و مستندات تقاضای تعلیق قاضی را از دادگاه انتظامی قضات می نماید. دادگاه انتظامی با توجه به ادله و مستندات موجود می تواند اقدام به تعلیق قاضی نماید. پس از تعلیق قاضی بازپرس می تواند اقدام به احضار قاضی برای دفاع از اتهام انتسابی نماید. پس از احضار چنانچه ادله کفایت کند و دفاع قاضی قابل قبول واقع نشود اقدام به تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری می نماید. عدم تودیع قرار صادره می تواند از موجبات بازداشت قاضی باشد.

پس از انجام کلیه تحقیقات و اخذ آخرین دفاع نظر بازپرس در قالب قرار جلب به دادرسی و یا منع تعقیب نزد دادستان ارسال می گردد و در صورت تایید قرار منع تعقیب پرونده مختومه می شود و چنانچه دادستان با قرار جلب به دادرسی موافق باشد پرونده با صدور کیفر خواست به دادگاه جهت رسیدگی ارسال می گردد. دادگاه پس از تعیین وقت در تاریخ مقرر از طرفین جهت حضور دعوت می نماید و پس از تشکیل جلسه اقدام به انشای رأی می نماید.

مدارک شکایت از قاضی چیست؟

برای شکایت از قاضی می بایست:

 • کارت شناسایی ترجیحاً کارت ملی را به دفاتر خدمات قضایی ارائه نمایید.
 • تنظیم شکواییه
 • ارائه ادله و مستندات به پیوست شکوائیه که می تواند فایل صوتی، اسناد و مدارک مکتوب باشد.
 • تقاضای استعلام‌ (در صورتی که مدارک و مستندات در مکانی است که شما امکان دسترسی به آن را ندارید با ذکر آنها در شکوائیه می توانید تقاضای استعلام داشته باشید از جمله این موارد می توان به دوربین مدار بسته دادگستری و... اشاره نمود)
 • تقاضای ارجاع به کارشناس (در صورتی که یکی از ادله شما موضوع کارشناسی باشد می تواند ارجاع امر به کارشناس مربوطه را بخواهید)
 • سایر ادله و مستندات از جمله سایر ادله می توان به شهادت شهود اشاره نمود که می تواند دلیل اثبات وقوع بزه باشد.
logo-samandehi