موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

بر اساس قانون، آرای محاکم به محض قطعی شدن قابلیت اجرا داشته و دیگر کسی نمی تواند درخواستی مبنی بر تغییر آن رای یا توقف آن داشته باشد. یک رای برای قطعی شدن مسیر طولانی را طی می کند، اگر کیفری باشد دردادسرا بررسی شده و تحقیقات مقدماتی آن انجام خواهد پذیرفت و سپس پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح  ارجاع می گردد. دادگاه بدوی، پس از رسیدگی اقدام به صدور رای می نماید.

این رای بر حسب جرم و مجازات آن قابل تجدید نظر یا فرجام خواهی است. حتی چنانچه رای به صورت غیابی صادر شده باشد، قانونگذار برای جلوگیری از تضییع حقوق متهم برای او مهلتی اضافه تر تحت عنوان واخواهی را تعیین نموده است.

در موارد حقوقی نیز پس از طرح دادخواست، دادگاه بدوی تشکیل و رای صادر از آن قابل تجدید نظر خواهی یا فرجام خواهی است. پس از طی کلیه مراحل و تایید رای، اصل بر این است که هیچ نوع اعتراضی به آن رای پذیرفته نخواهد شد. مگر در موارد استثنایی که یکی از این موارد در ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری تعیین گردیده است.

بیشتر بدانید:
نمونه درخواست اعمال ماده 477 برای رباخواری

مواردی که در خصوص نحوه اعمال ماده 477 می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نحوه اعمال ماده 477 چگونه است؟
  • شرایط اعمال ماده 477 چگونه است؟
  • نمونه لایحه اعمال ماده 477 چگونه است؟
  • وکیل اعمال ماده 477 کیست؟
  • هزینه اعمال ماده 477 چقدر است؟

با توجه به شرایط خاص ماده 477 می توانید هم اکنون جهت دریافت مشاوره تخصصی با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلام شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟

بر اساس این ماده در صورتی که رئیس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بین تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می یابد رسیدگی و رای قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیاً بر خلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به عمل می آورند و رای مقتضی صادر می نمایند.

تبصره ۱- آراء قطعی مراجع قضائی (اعم از حقوقی و کیفری) شامل احکام و قرارهای دیوان عالی کشور، سازمان قضائی نیروهای مسلح، دادگاههای تجدید نظر و بدوی، دادسراها و شوراهای حل اختلاف می باشند.

تبصره ۲- آراء شعب دیوان عالی کشور در باب تجویز اعاده دادرسی و نیز دستورهای موقت دادگاهها، اگر توسط رئیس قوه قضائیه خلاف شرع بین تشخیص داده شود، مشمول احکام این ماده خواهد بود.

تبصره ۳- درصورتی که رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح و یا رئیس کل دادگستری استان در انجام وظایف قانونی خود، رای قطعی اعم از حقوقی یا کیفری را خلاف شرع بین تشخیص دهند، می توانند با ذکر مستندات از رئیس قوه قضائیه درخواست تجویز اعاده دادرسی نمایند. مفاد این تبصره فقط برای یک بار قابل اعمال است؛ مگر اینکه خلاف شرع بین آن به جهت دیگری باشد.

بیشتر بدانید: اعمال ماده 477

خلاف شرع بین چیست؟

در دکترین حقوقی دو اصطلاح ظاهراً مشابه وجود دارد خلاف بین شرع و خلاف شرع بین. گرچه ظاهراً این اصطلاحات یکسانی به نظر می رسد اما از نظر قانونی خلاف بین شرع بودن به معنای تعرض با نص قانون بوده و خلاف شرع بین به معنای تعارض با مسلمات فقهی می باشد. ماده 477 در جایی اجرا می گردد که موضوع رای اصداری در کلیات یا جزییات با اصول فقهی یا مسلمات شرعی تعارض و تنافی داشته باشد.

 ماده 477 در مورد کدام آراء قابل اعمال است؟

بر اساس این ماده، آراء قطعی مراجع قضائی (اعم از حقوقی و کیفری) شامل احکام و قرارهای دیوان عالی کشور، سازمان قضائی نیروهای مسلح، دادگاه های تجدید نظر و بدوی، دادسراها و شوراهای حل اختلاف قابلیت اعمال ماده 477 را دارند.همچنین آراء شعب دیوانعالی کشور در باب تجویز اعاده دادرسی و نیز دستورهای موقت محاکم اگر توسط رییس قوه قضاییه خلاف شرع بین تشخیص داده شود مشمول این ماده خواهد بود. همچنین درصورتی که رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح و یا رئیس کل دادگستری استان در انجام وظایف قانونی خود، رأی قطعی اعم از حقوقی یا کیفری را خلاف شرع بیّن تشخیص دهند، می‌توانند با ذکر مستندات از رئیس قوه قضائیه درخواست تجویز اعاده دادرسی نمایند.

نحوه اعمال ماده 477 چگونه است؟

اگر شخصی تقاضای اعمال ماده 477 را داشته باشد،بایستی تقاضای خود را به رییس دادگستری شهر خود تحویل دهند،همچنین اگر رای از سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر شده باشد،درخواست اعمال این ماده به رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح تحویل داده می شود. در تهران،متقاضی برای اعمال ماده 477 بایستی به خیابان خیام دادگستری کل مراجعه نموده و درخواست خود را به کارشناس ماده 477 ارجاع داده و ایشان را برای قبول درخواست متقاعد نمایند.

بیشتر بدانید: ماده 477

آیا درخواست اعمال ماده 477 پذیرفته می شود؟

باید دانست که اعمال ماده 477 امری بسیار استثنایی و نادر بوده و تنها در موارد نادری پذیرفته می شود. اثبات خلاف بین شرع بودن با متقاضی است. توصیه وکیل دادگستری متخصص اعمال ماده 477 به شما عزیزان این است که حتما پیش از درخواست برای اعمال ماده 477 حتما از مشاوره یک کارشناس متخصص استفاده نموده و جوانب پرونده را بسنجید. زیرا اگر درخواست شما رد شود، طرح مجدد آن تقریباً غیر ممکن خواهد بود. برای درخواست اعمال ماده 477 لازم است که پرونده از ابتدا مطالعه شده و نکات فنی آن مورد توجه قرار گیرد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با وجود وکلای متخصص که در این موسسه فعالیت دارند، به شما پیشنهاد میکنند که حتماً پیش از طرح و درخواست اعمال ماده 477 حتما کلیه جوانب حقوقی را رعایت کرده و حتی المقدور تهیه مقدمات این درخواست را به وکیل متخصص بسپارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi