موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه دریافت آزادی مشروط

آزادی مشروط فرصتی برای مرتکبین جرائم است تا پیش از اتمام دوره محکومیتشان، از زندان آزاد شوند. این تاسیس حقوقی بر پایه اصول جرم شناسی و در پرتو اعطای فرصت دوباره به محکومانی است که در طول مدت حبس از خود حسن رفتار نشان داده و دستورات دادگاه را رعایت نموده و دارای سایر شرایط مقرر قانونی باشند. آزادی مشروط همانگونه که از نامش هویداست، مختص مجازات های حبس بوده و در تمامی انواع حبس ها قابل اجراست.

برای دریافت آزادی مشروط محکوم و یا وکیل ایشان می توانند تقاضا نموده و پیگیری های لازم را انجام دهند. با توجه به اینکه محکوم در طول مدت حبس این تقاضا را دارد و امکان دارد در زندان باشد (در مرخصی نباشد) بهتر است که این امر توسط وکیل دادگستری تحقق یابد و ایشان بتواند پیگیر امور ایشان شود.

مواردی که در خصوص آزادی مشروط می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • نحوه دریافت آزادی مشروط چگونه است؟
  • تقاضای آزادی مشروط چگونه است؟
  • شرایط آزادی مشروط چیست؟
  • وکیل دریافت آزادی مشروط کیست؟
  • هزینه آزادی مشروط چقدر است؟

ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید در هر زمان جهت دریافت مشاوره تخصصی با وکیل آزادی مشروط در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی تعرفه شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

آزادی مشروط در مورد کدام نوع از حبس ها قابل اجراست؟

بر اساس ماده 58 قانون مجازات اسلامی، دادگاه صادر کننده حکم می تواند به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام پس از گذراندن نصف حبس در مورد محکومان به حبس بیش از ۱۰ سال و در سایر موارد پس از تحمل یک سوم مجازات با رعایت شرایط مقرر قانونی حکم بر آزادی مشروط صادر نماید.

شرایط اعمال آزادی مشروط چیست؟

برای اعمال آزادی مشروط وجود شرایط زیر لازم است:

1- محکوم در مدت اجرای مجازات همواره از خود حسن اخلاق و رفتار نشان دهد البته این موضوع می بایست به تایید رییس یا ناظر زندان برسد.

2- حالات و رفتار محکوم نشان دهد که پس از آزادی، دیگر مرتکب جرمی نمی شود اثبات این موضوع با توجه به حسن رفتار و ندامت و دیگر شرایط میسر است.

3- به تشخیص دادگاه محکوم تا آنجا که استطاعت دارد ضرر وزیان مورد حکم یا مورد موافقت مدعی خصوصی را بپردازد یا قراری برای پرداخت آن ترتیب دهد که می تواند با جلب نظر شکات و یا پرداخت قسمتی از ضرر و زیان حکم و پرداخت به صورت اقساط مشخص گردد .

4- محکوم پیش از آن از آزادی مشروط استفاده نکرده باشد این موضوع با استعلام مشخص می شود.

شرایط دریافت آزادی مشروط چیست؟

الف- حسن اخلاق و رفتار محکوم

محکوم بایستی در طول مدت حبس رفتار مناسبی داشته و یا اعمالی را انجام دهد که نشانه حسن خلق و خوش رفتاری اوست.

کمک در اداره امور، کتابخوانی و نیز فعالیت های مذهبی می توانند قراینی بر حسن رفتار متهم باشند. زیرا در آزادی مشروط فرض بر اصلا و تنبیه شدن محکوم است و این امر بایستی برای قاضی احراز گردد.

ب- پیش بینی اصلاح متهم

همانطور که گفته شد، آزادی مشروط به دلیل گمان و احتمال اصلاح و تنبیه محکوم برقرار است. بنابراین بایستی برای قاضی احراز گردد که محکوم اصلاً شده و دیگر مرتکب جرم نمی گردد.

ج- جبران ضرر و زیان شاکی

بر اساس بند پ ماده 58 قانون مجازات اسلامی، محکوم بایستی تا آنجا که استطاعت داشته و امکان دارد ضررهای زیاندیده از جرم را جبران نموده و یا موجبات جبران ضرر را فراهم نماید. زیرا حمایت از محکوم نباید باعث تضییع حقوق محکوم له یا شاکی شود.

لازم به ذکر است که برای اعمال آزادی مشروط جبران تمام و کمال ضرر و زیان شاکی لازم نیست و تصمیم در مورد اقدامات لازم و یا انجام شده با دادگاه است.

پ- عدم استفاده سابق از آزادی مشروط

آزادی مشروط تنها یکبار قابلیت استفاده دارد؛ بنابراین چنانچه فردی قبلاً از آزادی مشروط استفاده کرده است، نمی تواتند بار دیگر و حتی با وجود دارا بودن سایر شرایط از آن استفاده نماید.

مدت آزادی مشروط چقدر است؟

آزادی مشروط شامل باقی مجازات می شود، اما دادگاه در تعیین مدت آن مختار بوده و می تواند مدت را تغییر دهد، در هر حال آزادی مشروط کمتر از یک سال و بیش از 5 سال نخواهد بود مگر باقی مانده مدت حبس کمتر از1 سال باشد که در اینصورت آزادی مشروط اعمال می گردد.

مدت زمان طی شده از حبس برای اعمال آزادی مشروط چه مدتی است؟

اعمال آزادی مشروط در مورد محکومان به حبس بیش از ده سال پس از تحمل نصف محکومیت امکانپذیر می باشد.

تقاضای آزادی مشروط به چه مرجعی تقدیم می شود؟

تقاضای آزادی مشروط به پیشنهاد دادستان مجری حکم یا قاضی صادر کننده حکم می باشد. رئیس زندانی که محکوم، محکومیتش را در آن می گذراند، وضع زندانی را از جهت احتمال اصلاح و نیز حسن رفتار و اخلاق بررسی کرده و گزارشی، تهیه مینماید. دادگاه پس از بررسی گزارشات مربوطه و پرونده متهم در مورد آزادی مشرط محکوم تصمیم گیری می نماید.

همچنین ممکن است که دادگاه با توجه به خصوصیات روانی مرتکب یا اوضاع و احوال وقوع جرم، محکوم را به اجرای دستورات مندرج در قرار تعویق صدور حکم ملزم کند. دادگاه دستورهای مذکور و نیز عواقب عدم تبعیت از آنها را برای محکوم تشریح و به او تفهیم می نماید.

ضمانت اجرای عدم تبعیت از دستورات دادگاه چیست؟

اگر محکوم در طول مدت آزادی مشروط بدون عذر موجه از اجرای دستورات دادگاه استنکاف ورزد، برای بار اول یک تا دو سال به مدت آزادی مشروط وی اضافه شده و در صورت تکرار یا ارتکاب جرائم حدی، قصاص، دیه یا جرائم تعزیری تا درجه هفت، علاوه بر مجازات جرم جدید، مدت باقیمانده محکومیت نیز اجرا خواهد شد و در غیر اینصورت آزادی محکوم قطعی است.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن بهترین وکلای متخصص و متعهد، مفتخر به ارائه کلیه خدمات حقوقی به شما هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور می باشد.

logo-samandehi