موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه دفاع در پرونده آدم ربایی

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از موضوعات کیفری تحت عنوان نحوه دفاع در پرونده آدم ربایی خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

آدم ربایی از جرائم علیه تمامیت جسمانی اشخاص محسوب می شود، اصولاً عکس العمل جامعه و قانون در مقابل مرتکبین جرائمی نظیر آدم ربایی سختگیرانه خواهد بود. چرا که شخص آدم ربا مرتکب جرمی بر علیه آزادی های فردی اشخاص در جامعه شده و عمل وی نیز به نوعی نظم عمومی جامعه را برهم می زند. در قانون کشور ما نیز همانند قوانین بسیاری از جوامع مترقی جهان مجازات بزه آدم ربایی سنگین و سختگیرانه به حساب می آید.

در این مطلب سعی داریم، به صورت کوتاه و خلاصه به بیان برخی از نکات کلیدی و کاربردی نحوه دفاع در پرونده آدم ربایی بپردازیم. البته پیش از شروع بحث تاکید می کنیم؛ مطالبی که در ادامه بیان خواهد شد از نکات ساده و عمومی دفاع در پرونده های آدم ربایی محسوب می شود، به منظور برخورداری از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه و آگاهی از چگونگی دفاع تخصصی در پرونده های آدم ربایی از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

مواردی که در خصوص پرونده آدم ربایی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نحوه دفاع در پرونده آدم ربایی چگونه است؟
  • بهترین وکیل پرونده آدم ربایی کیست؟
  • به منظور دفاع در پرونده آدم ربایی چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
  • دفاع در پرونده آدم ربایی چگونه است؟
  • نمونه لایحه پرونده آدم ربایی چگونه است؟

جهت دریافت مشاوره تخصصی در هر زمان می توانید با مشاوران موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و یا با وکیل در این موسسه در تماس باشید.

هر جرمی از سه رکن مادی، روانی و قانونی تشکیل شده است. جرم آدم ربایی نیز همانند سایر جرائم دارای این سه رکن می باشد. رکن قانونی بزه آدم ربایی ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات می باشد. اصولاً منظور از رکن قانون همان ماده قانونی است که یک عمل ارتکابی را مشمول مجازات دانسته است. چنانچه یک عمل ارتکابی  در مقررات قانون فاقد عنوان جزائی و مجازات باشد جرم محسوب نمی شود.

در بزه آدم ربایی رکن مادی جرم فعل مثبت مرتکب در قالب ربودن یا پنهان کردن می باشد. رکن روانی یا معنوی جرم موضوع بحث نیز علم و آگاهی مرتکب در ارتکاب جرم است. پس دانستیم ارکان بزه آدم ربایی کدام است.

چگونه می توان با تکیه بر ارکان بزه آدم ربایی دفاعیه مناسب در پرونده های مربوط به آن ارائه داد؟

خوب است بدانید، به منظور تحقق بزه آدم ربایی وجود تمامی ارکان بزه آدم ربایی لازم و ضروری می باشد، در صورتی که هر یک از ارکان بزه مفقود باشد جرم آدم ربایی محقق نخواهد شد. برای مثال؛همانطور که در فوق نیز تصریح شد، به منظور تحقق رکن مادی آدم ربایی تحقق فعل مثبت ربودن یا پنهان کردن لازم و ضروری خواهد بود. حال اگر شخص شاکی به منظور عزیمت به مکان دیگری  متهم را همراهی کرده باشد رکن مادی جرم محقق نشده و بزه آدم ربایی تحقق نمی یابد. فرض کنید، شخصی با میل خود سوار بر خودرو شخص الف شود و پس از کمی گشت و گذار و مشاجره لفظی از خودرو پیاده شود، در این مثال بزه آدم ربایی محقق نشده است. چرا که شخص الف با میل و رضایت خود سوار بر خودرو شده و عزیمت به مکان دیگر نیز با میل و رضایت وی بوده است، پس عمل ربودن یا به اصطلاح  رکن مادی جرم مفقود است.

یا در مورد دیگر فرض کنید، شخص الف قصد ربودن شخص ب را دارد. در صورتی که شخص الف موفق به حرکت و جابه جایی شخص ب نشود عنصر مادی جرم و در نهایت آدم ربایی تحقق پیدا نمی کند. در این مثال فرض کنید، پیش از آنکه الف نقشه خود را عملی کند مردم یا مامورین نیروی انتظامی به محل حادثه برسند و مانع از اقدام شخص الف شوند. البته در این مثال شاید بتوان الف را به اتهام شروع به آدم ربایی یا ارتکاب سایر جرائم تعقیب نمود.

مورد دیگر اینکه، موضوع جرم آدم ربایی انسان زنده می باشد. پس اگر شخص الف  جسدی را از مکانی به مکان دیگر جابه جا نماید - به تصور اینکه انسان زنده ای را می رباید - مرتکب بزه آدم ربایی نشده است، چرا که موضوع جرم که خود جزئی از رکن مادی می باشد از ابتدا وجود نداشته است.

در خصوص رکن روانی یا معنوی بزه آدم ربایی نیز باید گفت: در صورتی که رکن روانی یا معنوی جرم جود نداشته باشد، بزه آدم ربایی محقق نمی شود. فرض کنید، مسافری در اتوبوس به خواب رفته و اتوبوس از مقصد مورد نظر وی عبور نماید. در این مثال، راننده مرتکب بزه آدم ربایی نشده است. چرا که رکن معنوی یا روانی به منظور ارتکاب جرم وجود ندارد.

در خصوص رکن روانی جرم مثال های مختلفی می توان ذکر نمود، مثل حالتی که آدم ربا مجنون و دیوانه باشد!

ارائه دفاعیه در چه مرحله ای از رسیدگی لازم و ضروری خواهد بود؟

در پاسخ خواهیم گفت، شما می بایست دفاعیات خود را هم در مرحله رسیدگی دادسرا و هم در مرحله رسیدگی دادگاه ارائه دهید. البته نظام رسیدگی در دادسرا تفتیشی و غیر علنی بوده به نحوی که ارائه دفاعیه در آن با چالش ها و محدودیت هایی مواجه خواهد بود. اما نظام رسیدگی در دادگاه علنی و ترافعی به حساب آمده و ارائه دفاعیه در آن با هیچ مانع و محدودیتی همراه نیست.

امیدواریم، مطالب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد. به منظور برخورداری از دفاعیات تخصصی در پرونده های مربوط به آدم ربایی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

برخی از خدمات تخصصی گروه وکلای نستوه عبارتند از:

ارائه مشاوره تخصصی در پرونده های حقوقی و کیفری، تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح دفاعیه در امور حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم قرارداد، اخذ وکالت و دفاع از حقوق شما در مراجع مختلف و...

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi