موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه شکایت از بانک ها

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از موضوعات مهم حقوقی با عنوان نحوه شکایت از بانک ها خواهیم پرداخت.

به طور کلی نظام صحیح بانک داری در یک کشور، تاثیر به سزایی در رشد و شکوفایی اقتصاد آن کشور و جامعه خواهد داشت. اگر بانک ها در عملیات بانکی و تسهیلاتی که به مشتریان خود ارائه می کنند؛ علاوه بر حفظ منافع بانک، منافع مشتریان را نیز درنظر بگیرند، به طور قطع تاثیرات مثبت چنین اقدامتی متوجه نظام مالی و اقتصادی آن جامعه خواهد بود. اما در فرضی که بانک ها با انعقاد قراردادهای صوری و دریافت سود و جریمه های کلان،  تنها به فکر کسب سود و جبران کاهش ارزش تسهیلات اعطایی به مشتریان خود هستند، روز به روز باید شاهد ورشکستگی و بسته شدن واحد های تولید و بنگاه های اقتصادی در کشور باشیم.

در این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا بتوانید سطح آگاهی و اطلاعات خود را در خصوص نحوه چگونگی شکایت از بانک ها افزایش دهید. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

مواردی که در خصوص وکیل شکایت از بانک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در چه صورتی می توان از بانک ها شکایت کیفری کرد؟
  • در چه صورتی می توان از بانک ها شکایت حقوقی کرد؟
  • به منظور ثبت شکایت حقوقی یا کیفری از بانک ها به کجا مراجعه کنیم؟
  • شکایت از بانک چگونه است؟
  • نحوه شکایت از بانک چگونه است؟

لازم به ذکر است با توجه به شرایط جامعه که تخصص در هر زمینه ای لازمه پیشبرد و پیشرفت امور به حساب می آید توصیه و تاکید می نماییم قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

بیشتر بدانید: ابطال سند رهنی بانک

در چه صورتی می توان از بانک شکایت کیفری نمود؟

در صورتی که شخصیت حقوقی بانک در قبال مشتریان خود مرتکب اعمال مجرمانه شود، می توان از شخص حقوقی بانک شکایت کیفری نمود. منظور از اعمال مجرمانه فعل یا ترک فعلی است که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است. مقررات ماده ۱۴۲ قانون مجازات اسلامی در این رابطه می گوید: (در مسئولیت کیفری اصل بر مسئولیت شخص حقیقی است و شخص حقوقی در صورتی دارای مسئولیت کیفری است که نماینده قانونی شخص حقوقی به نام یا در راستای منتفع آن مرتکب جرمی شود. مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی مانع مسئولیت اشخاص حقیقی مرتکب جرم نیست). همانطور که ملاحظه می کنید؛ نظام حقوقی ایران، برای اشخاص حقوقی مسئولیت کیفری قائل شده است. چنانچه شخص حقوقی مرتکب جرم شود، بر طبق قانون قابل تعقیب و مجازات خواهد بود. البته باید بدانید، شخص حقوقی در صورتی قابل تعقیب و مجازات است که ارتکاب جرم از سوی نمایندگان شخص حقوقی و در راستای منافع شخص حقوقی انجام شود.

بانک های ایرانی دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند، پس در صورت ارتکاب جرم، شخص حقوقی بانک قابل تعقیب و مجازات است. باذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم. فرض کنید، یکی از کارمندان بانک با برداشت از حساب مشتریان مرتکب اعمال مجرمانه شود. در این صورت شخص کارمند بانک قابل تعقیب کیفری است، نه شخص حقوقی بانک. زیرا ارتکاب این جرم از سوی نمایندگان بانک و در راستای اهداف شخص حقوقی بانک انجام نشده است.  اما در فرضی که بر اساس تصمیمیات هیئت مدیره بانک، کارمندان بانک به طور هماهنگ و گسترده مرتکب اعمالی مجرمانه نظیر برداشت غیر قانونی از حساب مشتریان می شوند، شخص حقوقی بانک قابل تعقیب و مجازات است. در این موارد می توان، شخص حقوقی بانک را همانند اشخاص حقیقی مورد تعقیب قانونی قرار داد.

بیشتر بدانید: سواستفاده از کارت بانکی

دانستیم، بانک نیز همانند اشخاص حقیقی قابل تعقیب کیفری خواهد بود.

در چه صورتی می توان از بانک شکایت حقوقی کرد؟

منظور از شکایت حقوقی طرح دعوی حقوقی است. در صورتی که بانک حقوق قانونی اشخاص و مشتریان را تضییع نماید، (منظور اعمال غیر مجرمانه است) می توان با تقدیم دادخواست حقوقی به طرفیت بانک طرح دعوی نمود. در این فرض؛ شخصی که مدعی است، بانک حقوق قانونی وی را تضییع نموده، باید با تقدیم دادخواست و طرح دعوی صحیح از دادگاه حقوقی بخواهد، بانک را ملزم و مجبور به رعایت قانون وایفای حقوق وی کند. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم‌. فرض کنید، بانک در قرارداد تسهیلات اعطایی، سود حاصل از تسهیلات را بیش از نرخ اعلامی بانک مرکزی تعیین کند. در این صورت مشتری می تواند با مراجعه به دادگاه حقوقی به طرفیت بانک طرح دعوی کند. یا در مورد دیگر، پس از انعقاد قرارداد مشارکت مدنی بین بانک و مشتری اختلافاتی پدید می آید که مشتری چاره ای به غیر از مراجعه به دادگاه نخواهد داشت. پس در انتهای این بند دانستیم، طرح دعوی حقوقی به طرفیت بانک ممکن خواهد بود.

بیشتر بدانید: دعوی ابطال اجرائیه / شکایت از دستور اجراء

برای ثبت شکایت حقوقی و کیفری از بانک ها به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید، به منظور ثبت شکایت کیفری یا ثبت دعوی حقوقی از بانک ها به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. شکایت کیفری به موجب شکوائیه به عمل خواهد آمد. اما طرح دعوی حقوقی با تقدیم دادخواست حقوقی خواهد بود. پس از آنکه، شکایت یا دادخواست خود را ثبت نمودید، پرونده به منظور رسیدگی به مرجع قضایی صالح ارسال می شود. در امور کیفری شکایت شما به منظور انجام تحقیقات مقدماتی به دادسرای صالح ارسال خواهد شد. در صورتی که دادسرا وقوع جرم از سوی بانک را احراز نماید، با صدور قرار جلب به دادرسی و نهایتا کیفرخواست پرونده به دادگاه کیفری صالح ارسال می گردد.

در اموری حقوقی لزوما باید دادخواست حقوقی دهید. پس از آنکه دادخواست شما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شد، پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیت دار (دادگاه حقوقی) ارسال می شود. در صورتی که دادگاه ادعای شما را منطبق بر قانون تشخیص دهد، حکم محکومیت بانک را صادر می کند.

بیشتر بدانید: جلوگیری از کار کردن زن

در پرونده های مربوط به شکایت از بانک وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون های وکلای ایران انتخاب و معرفی نمایید. البته توصیه می کنیم، با توجه به خاص بودن مقرارات مربوط به دعاوی بانکی وکیل خود را از بین وکلای مجرب و متخصص در حوزه دعاوی بانکی انتخاب کنید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تخصص و تجربه در دعاوی بانکی آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi