موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه طرح شکایت در دادسرا

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح یکی از موضوعات کیفری با عنوان نحوه طرح شکایت در دادسرا خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

پیش از شروع بحث لازم است، توضیحاتی در خصوص تفاوت نحوه مراجعه به دادگستری و تفکیک امور حقوقی از کیفری ارائه دهیم. در یک تقسیم بندی کلی پرونده های موجود در دادگستری به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می گردد. منظور از امور حقوقی اختلافات به وجود آمده در مراودات مختلف اقتصادی و اجتماعی می باشد که بحث ارتکاب جرم و برهم خوردن نظم اجتماعی در میان نیست. برای مثال شخصی از شخص دیگر طلبکار است، یا یک طرف قرارداد به تعهدات قراردادی خود عمل نمی نماید، این موارد از امور حقوقی به حساب آمده و حل و فصل آن نیز از طریق محاکم حقوقی انجام می گیرد.در پرونده های حقوقی به طرفین دعوی خواهان و خوانده اطلاق می گردد، و شروع فرآیند یک دادرسی حقوقی به وسیله تکمیل و تقدیم فرمی به نام دادخواست از سوی خواهان آغاز می شود.

اما دادرسی های کیفری با حقوقی تفاوت دارد، در امور کیفری بحث ارتکاب اعمال مجرمانه و بر هم خوردن نظم اجتماعی در میان است. برای مثال؛ ارتکاب سرقت، قتل، کلاهبرداری و دیگر جرائم کیفری موجب آغاز تعقیب و رسیدگی های کیفری خواهد بود. در دادرسی های کیفری طرفین پرونده بر حسب مورد می توانند شاکی یا متهم نام گیرند. همچنین شروع یک فرآیند کیفری می تواند از طرق مختلفی کلید زده شود که یکی از این طرق ارائه شکوائیه از سوی شاکی خواهد بود. همچنین اولین مرجع به منظور رسیدگی به پرونده های کیفری اصولا دادسرا می باشد. با بیان توضیحات فوق در ادامه این مطلب به شرح و بیان نحوه طرح شکایت در دادسرا خواهیم پرداخت.

مواردی که در خصوص شکایت در دادسرا می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • نحوه طرح شکایت در دادسرا چگونه است؟
  • به منظور ثبت شکوائیه به کجا مراجعه نماییم؟
  • فرآیند رسیدگی در دادسرا چگونه خواهد بود؟
  • به منظور طرح شکایت در دادسرا چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
  • نمونه شکایت در دادسرا چگونه است؟

جهت تنظیم شکواییه و یا دریافت مشاوره تخصصی و همچنین دیگر خدمات حقوقی بدون واسطه می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

به طور کلی یکی از وظایف دادسرا رسیدگی به شکایات شکات در امور کیفری می باشد. البته دادسرا وظایف دیگری نظیر رسیدگی به برخی از امور حسبی، تعقیب متهمین در جرائم غیر قابل گذشت، اجرای احکام کیفری و ... را عهده دار خواهد بود. از آنجایی که بحث این نوشتار در خصوص نحوه طرح شکایت در دادسرا می باشد، به موضوع این نوشتار به عنوان نحوه طرح شکایت در دادسرا خواهیم پرداخت.

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری بزه دیده می تواند در جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت بر علیه مرتکب یا مرتکبین جرم شکایت نماید. شاید مناسب باشد به این سوال پاسخ دهیم، آیا نیاز است شکایت کیفری همانند دادخواست حقوقی در فرم مخصوصی تنظیم گردد؟ پاسخ این سوال منفی است. به موجب قانون، تنظیم و ارائه شکایت کیفری نیاز به فرم مخصوصی ندارد. در حقیقت شما می توانید، شکایت خود را بر روی برگه سفید معمولی تنظیم و ارائه دهید.

درج چه مواردی بر روی شکوائیه الزامی خواهد بود؟

به موجب مقررات ماده ۶۸ قانون قانون آیین دادرسی کیفری مواردی که می بایست در شکوائیه قید شود به شرح آتی خواهد بود:

  • نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کد پستی شاکی
  •  موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم
  • ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی
  •  ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان

شکوائیه خود را به کجا تحویل دهیم؟

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی کیفری شکوائیه را می توان مستقیماً به دادسرای مربوطه یا کلانتری تحویل نمود. در واقع، دادسرا یا کلانتری نمی توانند از پذیرش شکوائیه امتناع نمایند، حتی اگر به منظور ارائه شکوائیه در روزهای تعطیل یا خارج از وقت اداری به مراجع فوق مراجعه شود. خوب است بدانید، تنظیم و ثبت شکوائیه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز ممکن خواهد بود. در حقیقت، شما می توانید با مراجعه به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت شکوائیه خود اقدام نمایید.

فرآیند رسیدگی در دادسرا به چه صورت می باشد؟

پس از ثبت شکوائیه در دادسرای مربوطه، شکوائیه از طریق مقام ارجاع (دادستان یا یکی از دادیاران به انتخاب دادستان) بر حسب مورد به یکی از شعب دادیاری یا بازپرسی ارجاع می شود. پس از ثبت پرونده در شعبه مربوطه تحقیقات مقدماتی از سوی مقام قضایی آغاز می گردد. پس از اخذ اظهارات شاکی و متهم و انجام تحقیقات مربوطه مقام قضایی تصمیم نهایی خود را اتخاذ می نماید. در صورتی که مقام قضایی نظر بر مجرمیت داشته باشد قرار جلب به دادرسی صادر می کند، در سایر موارد بر حسب مورد قرار منع یا موقوفی تعقیب صادر می شود. در صورت که قرار جلب به دادرسی صادر شود و دادستان یا دادیار اظهار نظر نیز با آن موافق باشند پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه صالح ارجاع می شود. البته، امکان تحقق حالات مختلفی وجود دارد همچنین این امکان وجود دارد بین مقامات قضایی دادسرا اختلاف نظر پدید آید که پرداختن به تمامی آن فروض در این مطلب کوتاه میسر نمی باشد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح ذیل می باشد:

بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست و لایحه دفاعیه در امور حقوقی توسط وکیل متخصص، تنظیم شکوائیه و لایحه دفاعیه توسط وکیل متخصص، تنظیم قرارداد توسط وکیل متخصص، همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، اخذ وکالت و دفاع از حقوق شما در مراجع مختلف.

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi