موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نحوه عملی درخواست ماده ۴۷۷

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان نحوه عملی درخواست ماده ۴۷۷ خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص نحوه عملی درخواست ماده 477 می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است:

  • منظور از اعاده دادرسی چیست؟
  • منظور از اعمال ماده ۴۷۷ چیست؟
  • نحوه عملی ماده ۴۷۷ چگونه است؟
  • در پرونده های مربوط به ماده ۴۷۷ وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • درخواست اعمال ماده 477 چگونه است؟

با توجه بدین موضوع که اعمال ماده 477 نیازمند بررسی پرونده و سپس تنظیم لایحه با توجه به خلاف شرع بین دارد بهتر است قبل از هر اقدام مدارک و مستندات خود را به وکیل متخصص اعمال ماده 477 ارائه نمایید. موسسه حقوقی دادآروان نستوه با سال ها خدمت در کنار شما می باشد.

بیشتر بدانید: ماده 477

اعاده دادرسی چیست؟

اعاده دادرسی یکی از طرق فوق العاده اعتراض به آرای قضایی محسوب می شود. در امور حقوقی و کیفری پس از آنکه حکم به مرحله قطعیت رسید، در صورتی که جهات قانونی اعاده دادرسی موجود باشد، می‌توان از طریق راهکار اعاده دادرسی به حکم قطعیت یافته اعتراض نمود. در نظام حقوقی ایران اعاده دادرسی می تواند از طریق عادی (اعاده دادرسی با استناد به جهات قانونی که در قانون آیین دادرسی مدنی و قانون آیین دادرسی کیفری تصریح شده است) انجام گیرد، و یا ازطریقه اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ تقدیم مرجع قضایی صالح شود.  خوب است بدانید، محدوده اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری در مقایسه با اعاده دادرسی عادی موضوع همان قانون قانون و قانون آیین دادرسی مدنی بسیاروسیع‌تر می باشد. به نحوی که اعاده دادرسی عادی صرفاً در خصوص احکام قطعیت یافته ممکن خواهد بود،اما اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۷ در خصوص کلیه آرای قطعی قضایی اعم از حکم و قرار میسر می باشد. پس در پایان این بند دانستیم؛ منظور از اعاده دادرسی چیست، و اعمال ماده ۴۷۷ یکی از طرق اعاده دادرسی به حساب می آید.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی کیفری

منظور از اعمال ماده  ۴۷۷ چیست؟

در قسمت اول این نوشتار توضیحات کلی در خصوص ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ دادیم. در حقیقت، اعمال ماده ۴۷۷  یکی از طرق اعاده دادرسی در نظام حقوقی ایران می باشد. از طریق اعمال ماده ۴۷۷ می توان، در خصوص تمامی آرای قطعی قضایی اعم از حکم و قرار مراتب اعتراض و اعاده دادرسی خود را تقدیم مقامات و مرجع قضایی صالح نمود.

فرایند رسیدگی از طریق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری به چه صورتی است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت: ابتدا متقاضی ماده ۴۷۷ باید لایحه اعتراضی و سایر اسناد و مدارک خود را تحویل مراجع ذیصلاح دهد. پس از کارشناسی در صورتی که رئیس قوه قضاییه رای مورد اعتراض را خلاف بین شرع تشخیص دهد (منظور خلاف مسلمات فقه شیعه می باشد) موضوع به منظور رسیدگی به شعب خاص در دیوان عالی کشور تجویز می شود. شعب خاص در دیوان عالی کشور سابقاً از سوی رئیس قوه قضائیه تشکیل شده است.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی حقوقی

رسیدگی در شعب خاص به چه نحوی است؟

پس از آنکه رئیس قوه قضاییه رای مورد اعتراض را خلاف بین شرع تشخیص داد، اعمال ماده ۴۷۷ مورد پذیرش قرار گرفته و پرونده به منظور رسیدگی  به شعب خاص تجویز می شود. شعب خاص رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی می کند. رای صادره توسط شعب خاص قطعی و لازم الاجرا خواهد بود. اصولاً رسیدگی های دیوان عالی کشور به صورت شکلی است، اما شعب خاص که به منظور رسیدگی به پرونده های اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری تشکیل شده است علاوه بر رسیدگی شکلی رسیدگی ماهوی نیز می کند. همچنین آرای صادره توسط شعب خاص قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

بیشتر بدانید: نحوه اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

نحوه عملی اعمال ماده ۴۷۷ چگونه است؟

سابقاً اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ با مراجعه حضوری به ساختمان دیوان عالی کشور طبقه همکف ممکن بود. در واقع متقاضی اعمال ماده ۴۷۷ با به همراه داشتن لایحه اعتراضی و سایر اسناد و مدارک به ساختمان دیوان عالی کشور طبقه همکف مراجعه می نمود و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ از این طریق به ثبت می رسید. در حال حاضر ساختمان دیوان عالی کشور درخواست های مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ را نمی پذیرد؛ با این توضیح که، درخواست اعاده دادرسی عادی در امور کیفری (با استناد به جهات تصریح شده در قانون آیین دادرسی کیفری) ازطریق ساختمان دیوان عالی کشور طبقه همکف و با مراجعه حضوری متقاضی ممکن می باشد. اما همانطور که در بالا نیز گفتیم، پذیرش درخواست اعمال ماده ۴۷۷ از طریق ساختمان دیوان عالی کشور دیگر میسر نیست. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا بدانید به منظور اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری باید به کجا مراجعه نمود.

در در صورتی که بخواهید از آرای قطعی صادر شده از دادگستری استان تهران درخواست اعمال ماده ۴۷۷ نمایید، باید به ساختمان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان جامی، خیابان کسری مراجعه کنید. شما می توانید با به همراه داشتن لایحه اعتراض و سایر اسناد و مدارک خود به صورت حضوری به نشانی مزبور مراجعه نموده و درخواست اعمال ماده ۴۷۷ خود را ثبت کنید. در در صورتی که رای قطعی صادره از دادگستری سایر استان های ایران (به غیر از تهران) صادر شده باشد؛ می بایست با لایحه اعتراضی و سایر اسناد و مدارک خود به صورت حضوری به دفتر رئیس کل دادگستری استان مراجعه کنید، تا از این طریق درخواست اعمال ماده ۴۷۷  ثبت شود.

بیشتر بدانید: اعمال ماده 477

به منظور اعمال ماده ۴۷۷ وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: شما می توانید وکیل خود را از بین هر یک از وکلای عضو کانون های وکلای دادگستری ایران انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تجربه و دانش در پرونده های مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. گروه وکلای نستوه تمامی سعی و تلاش خود را به کار می گیرد، تا در راستای قانون در پرونده های مربوط به اعمال ماده ۴۷۷ حقوق قانونی شما تضییع نشود.

امیدواریم؛  مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi