موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی دادگاه نظامی

پس از رسیدگی و صدور رای در دادگاه نظامی این رای در صورتی که قطعی نباشد قابل تجدیدنظر است. آراء دادگاه نظامی دو قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر نظامی می باشد و همچنین آراء دادگاه نظامی یک قابل اعتراض در دیوان عالی کشور است البته قسمتی از آراء صادره در دادگاه نظامی یک قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر نظامی است به طور مثال در مواردی که دادگاه نظامی یک به دلیل تراکم دادگاه نظامی دو رسیدگی نموده باشد و... لیکن اصل بر مراجعی است که در فوق اعلام گردید.

قبل از هر چیز لازم به ذکر است که مهلت تجدیدنظر خواهی 20 روز از تاریخ ابلاغ رای می باشد چنانچه دارای سامانه ثنا می باشید این مدت از زمان درج در سامانه محاسبه می گردد. در صورتی که خارج از مهلت اقدام به اعتراض نمایید، اعتراض شما پذیرفته نمی شود و رای دادگاه بدوی قطعی محسوب می شود.

مواردی که در خصوص لایحه تجدید نظر نظامی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه لایحه تجدیدنظر نظامی چگونه است؟
  • شرایط تجدیدنظر خواهی در دادگاه نظامی چگونه است؟
  • وکیل تجدیدنظر نظامی چه شرایطی دارد؟
  • تجدیدنظرخواهی نظامی چگونه است؟
  • اعتراض به رای دادگاه نظامی یک چگونه است؟
  • اعتراض به رای دادگاه نظامی دو چگونه است؟

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی دادگاه نظامی

ریاست محترم دادگاه تجدیدنظر نظامی استان تهران

با سلام

احتراماً به وکالت از آقای... ضمن تجدیدنظرخواهی از دادنامه شماره... توضیحات ذیل به استحضار عالی می‌رسد:

شرح ماوقع:

حسب محتویات پرونده، متهمین در تاریخ... حین گشت با خودروی مزدا 323 با شیشه‌های پایین مواجه شده و متعاقب استعلام مشخص می‌گردد خودروی مذکور سرقتی نیست، لیکن به جهت حفظ امنیت خودرو اقدام به انتقال آن به پارکینگ می‌نمایند. در همین حین اقلامی از خودرو به سرقت رفته و پیرو آن پرونده حاضر تشکیل می‌گردد:

حالیه به حکایت اوراق پرونده:

  1. مطابق اظهارات آقای... مورخ... ستوان... در حال برداشتن وسایل از داخل خودرو بوده و موکل و آقای... در حال قدم زدن در کنار خودرو بوده‌اند.
  2. به حکایت صفحه 8 پرونده ستوان... هرگونه خسارت به خودرو را پذیرفته و جبران آن را تعهد نموده است.
  3. رضایت شاکی از سوی ستوان... جلب و مبالغی از سوی ایشان به شاکی پرداخت شده است.
  4. مطابق اظهارات موکل یک پلاستیک حاوی مقداری سیم تحویل موکل شده که در عقب خودرو گشت قرار داده شد.

تعریف سرقت:

ماده267 قانون مجازات اسلامی، سرقت را ربودن مال متعلق به غیر تعریف نموده است. در ادامه جهت تحقق سرقت وجود دو رکن ضروری است:

1- ربودن:

برداشتن مال مسروقه از محل قرارگیری آن.

2- قصد تملک:

ربودن تنها در فرضی سرقت تلقی خواهد شد که توام با قصد تملک باشد.

در موضوع پرونده حاضر، اشیا سرقتی از سوی ستوان... برداشته شده و به موکل تحویل شده تا در عقب خودروی گشت قرار گیرد. قطعاً فعل موکل صحیح نبوده است، لیکن در امر کیفری تعاریف قانونی ملاک قضاوت بوده و با توجه به تعریف ارائه شده از سوی قانونگذار، فعل موکل (دریافت پلاستیک حاوی اموال مسروقه و انتقال آن به عقب خودرو گشت) نه ربودن تلقی می‌گردد و نه قصد تملک از آن دریافت می‌گردد.

خاصه آنکه ستوان... عودت اقلام مسروقه را تعهد نموده و در نهایت امر نیز خسارات وارده به شاکی از سوی ایشان پرداخت و رضایت ایشان جلب می‌گردد.

 صرف‌نظر از تمامی موارد فوق، دادگاه محترم بدوی بدون توجه به بند 2 ماده 3 قانون نحوه وصول برخی از درامدهای دولت و همچنین آثار سو حبس‌های کوتاه مدت (از حیث آثار اصلاحی متهم) به جای تعلیق مجازات و یا استفاده از سایر نهادهای نوین قانون مجازات اسلامی که مناسب‌تر به حال متهم باشند، حبس کوتاه مدت را انتخاب نموده‌اند.

علی‌هذا با توجه به توضیحات فوق صدور رأی مقتضی مورد استدعاست.

با تجدید احترام

logo-samandehi