موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه لایحه خیانت در امانت

خیانت در امانت جرم محسوب می شود و به موجب قانون نیز جرم انگاری شده است. در صورت سپردن مالی به دیگری به رسم امانت و عدم استرداد آن می تواند با وجود دیگر ارکان اقدام به طرح شکایت خیانت در امانت نمود.

برای شکایت خیانت در امانت می توانید به دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم ولیکن در حال حاضر به دفتر خدمات قضایی مراجعه نمایید. پس از ثبت، پرونده جهت رسیدگی به ضابط قضایی در کلانتری ارجاع می گردد و پس از انجام تحقیقات اولیه مجدداً پرونده جهت ثبت به دادسرا و در نهایت امر به یکی از شعب دادیاری و یا بازپرسی ارجاع می گردد.

بازپرس پس از شروع به تعقیب در صورت وجود ادله کافی اقدام به صدور قرار جلب به دادرسی و در غیر اینصورت با صدور قرار منع یا موقوفی تعقیب پرونده را به دادستان ارجاع می نماید. دادستان در مهلت قانونی نظر خود را می دهد که در صورت موافقت پرونده با کیفرخواست به دادگاه ارجاع و دادگاه پس از تشکیل جلسه اقدام به صدور رای می نماید.

مواردی که در خصوص وکیل خیانت در امانت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه شکایت خیانت در امانت چگونه است؟
  • نمونه لایحه خیانت در امانت چگونه است؟
  • دفاع در جرم خیانت در امانت چگونه است؟
  • راه های دفاع در جرم خیانت در امانت چیست؟
  • بهترین وکیل خیانت در امانت کیست؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه، در صورت نیاز می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در این موسسه در ارتباط باشید.

نمونه لایحه خیانت در امانت

بنام خدا

ریاست محترم شعبه... دادگاه کیفری 2 شهرستان...

با عرض سلام و ادب

احتراماً اینجانب... در خصوص پرونده کلاسه... که منجر به صدور دادنامه غیابی شماره... از سوی شعبه... دادگاه کیفری 2 شهرستان... گردیده است واخواهی خود را به استحضار میرساند.

همانگونه که مستحضرید، سیر طبیعی پروندهای جزایی در وحله اول باید متشکل از عناصر (قانونی،مادی،روانی) باشد و با وجود عناصر مذکور سپس ارزیابی دلایل ابرازی از سوی شاکی و برقراری رابطه ای منطقی میان حقایق موجود در پرونده با اصول و قواعد قانونی و نهایتاً توصیف آن وقایع بر اساس یکی از مقولات شناخته شده حقوقی به منظور کشف حقیقت و احراز واقع و احقاق حقی،در حالی که نظر به دلایل و مستندات ذیل دادنامه معترض عنه واجد شرایط مذکور نبوده و دارای ایرادات و اشکالات اساسی می باشد که موجب ورود ضرر و تضییع حقوق قانونی به اینجانب گردیده است بدین شرح که فاقد:

الف : عنصر قانونی

ماده 674 قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد: «...بنا بر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیا نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید...»

در صورتی که مطابق شواهد موجود در پرونده قصد اضرار به اثبات نرسیده بنابراین دلیل که پس از تماس تلفنی شاکی به آژانس مقرر گردید که گوشی تلفن مورد نظر را در محل اعلامی از سوی شاکی به شخص ثالثی که شاکی معرفی نموده  تحویل نمایم و مبلغی پول دریافت، که متأسفانه پس از تحویل گوشی شخص تعرفه شده متواری گردید و در این خصوص شهودی نیز وجود دارند که حاضر به ادای شهادت شرعی با اتیان سوگند در محضر مبارک دادگاه می باشند.

ب: فقدان عنصر مادی

عنصر مادی این جرم متشکل از استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کردن می باشد که موارد فوق از طرف اینجانب تحقق نیافته است و اینجانب به رسم امانت رفتار نموده ام همانگونه که خداوند امر فرموده اند که ان الله یأمرکم ان تودو الامانات الی اهلها (خداوند مردم را به رسانیدن امانات به اهل آن امر نموده است) سوره نساء آیه 58

بنابراین اینجانب امین بوده و خارج از رسم امانت رفتار ننموده و کالا را به محل و شخص مورد نظر رسانده ولی به علت سهل انگاری از آنجایی که  اطلاع داشته ام شخص مورد نظر یکی از آشنایان شاکی بوده که یک گوشی تلفن گران قیمت را فقط با یک تلفن به آدرس ارسال می نماید و این امر موجب گردید که قبل از دریافت پول گوشی را تحویل داده و...

ج: فقدان عنصر روانی (سوء نیت)

مطابق رأی شماره 182 مورخ 27/01/1318 شعبه دوم دیوان عالی کشور که مقرر می دارد «در اتلاف یا مفقود کردن...مال مورد امانت سوء نیت شرط تحقق بزه است»

سوء نیت عام:

فقط می تواند عمد در ارتکاب عمل فیزیکی باشد یعنی این که متهم باید یکی از چهار فعل استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود کردن مال مورد امانت را عمداً و از روی قصد و اراده و نه از روی سهل انگاری و بی توجهی انجام داده باشد.

سوء نیت خاص:

آن است که مرتکب این اعمال را به قصد و نیل به نتیجه انجام داده باشد یعنی این که قصد متهم از ارتکاب فعل مجرمانه ایراد ضرر به مالک یا متصرف باشد.

مطابق رأی شماره 228 مورخ 13/01/1316 هیأت عمومی دیوان عالی کشور و رأی شماره 1231 مورخ 31/04/1320 شعبه دوم که مقرر می دارد« جرم خیانت در امانت قصد مرتکب نیز لازم است»

علی ایحال با توجه به وصف مراتب فوق الابیان و همچنین مطابق قاعده فقهی (لا ضرر) برای جلوگیری از ورود ضرر به اینجانب پس از صدق عرایض تقاضای نقض دادنامه معترض عنه و رسیدگی و صدور حکم شایسته مورد استدعاست.

با احترام مجدد

لازم به ذکر است که صرف استفاده از نمونه لوایح نمی تواند موجب پیروزی و یا شکست شما در پرونده باشد و بهتر است در این موارد از مشاوره تخصصی وکیل بهره مند گردید. از اینرو موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه آماده ارائه خدمات تخصصی به شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi