موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

نمونه لایحه دفاع از شرب خمر

شاید برای شما پیش آمده است که حین رانندگی به دلیل رفتار هیجانی و یا غیرطبیعی توسط پلیس راهور متوقف و متعاقب آن با بررسی مدارک اقدام به دریافت تست الکل با دستگاه نموده باشند. در صورت مثبت بودن این موضوع پرونده ای در دادسرای ارشاد و سپس در دادگاه ارشاد تشکیل می شود.

در عجبم به عنوان یک وکیل که در مطالبی بارها خوانده ام که دستگاه تست الکل نمی تواند موجب محکومیت گردد این در حالی است که به موجب قانون مجازات اسلامی هر آنچه علم قاضی را به همراه داشته باشد می تواند مبنای صدور رای قرار گیرد. دستگاه تست الکل کنار دیگر ادله و مستندات پرونده می تواند منجر به محکومیت شما به شلاق حدی شود. به هر صورت نمونه لایحه دفاع از شرب خمر که منجر به صدور رای برائت شده است را با شما همراهان به اشتراک می گذاریم لازم به توضیح است بهتر است در هر کاری و در اولین قدم با وکیل مشاوره نمایید.

مواردی که در خصوص نمونه لایحه شرب خمر می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • نمونه لایحه شرب خمر چگونه است؟
  • دفاع در پرونده شرب خمر چگونه است؟
  • مجازات شرب خمر چیست؟
  • چگونه در دادگاه ارشاد از جرم مصرف الکل دفاع کنم؟
  • هزینه وکیل برای دفاع شرب خمر چقدر است؟

با مطالعه مطلب ارائه شده می توانید نمونه ای از دفاع در پرونده شرب خمر را مشاهده نمایید لیکن بهتر است قبل از مراجعه به دادسرا با وکیل دادگستری مشاوره اخذ نمایید از این رو موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی در کوتاه ترین زمان ممکن به شما همراهان می باشد.

نمونه لایحه دفاع از شرب خمر

ریاست محترم شعبه... دادگاه کیفری 2 تهران

با سلام و عرض ادب

احتراماً به وکالت از آقای... متهم پرونده کلاسه... مطروحه نزد آن شعبه، نکات ذیل معروض می ‌گردد:

موکل در تاریخ... توسط یکی از همکارانش به مهمانی کاری شام دعوت می‌شود، بنا به اظهار موکل، تعدادی مهمان خارجی نیز در مجلس حضور داشته، ایشان با میزبان و سایر مهمانان آشنایی کافی نداشته و به واسطه دعوت یکی از دوستان که او خود نیز مهمان بوده است، به مجلس فوق‌الذکر رفته است.

شیوه پذیرایی در این مهمانی، به صورت سلف‌ سرویس بوده است، بدین نحو که مقدار زیادی اغذیه و خوراکی و لیوان‌های آماده انواع نوشیدنی، (آنگونه که در حال حاضر مرسوم است) بر روی میز سرو می ‌شده است. موکل از سلف ‌سرویس مقداری خوراکی و یک لیوان نوشیدنی نعنایی (موهیتو) برداشته و میل می ‌نمایند و سپس به امر تعمیر سیستم‌ های کامپیوتری میزبان می ‌پردازد(که این موضوع  خود دلالتی است بر مصرف بسیار پایین الکل و هشیاری ایشان)، پس از اتمام کار آنجا را ترک نموده و به سمت خانه برمی‌ گردند، لکن در طول مسیر برگشت مأموران کلانتری... اتومبیل وی را متوقف نموده و از ایشان تست الکل می‌گیرند، موکل چون به عدم مصرف مسکرات مطمئن بوده تست را انجام داده و از نتیجه مثبت آن متعجب می ‌گردد، زیرا ایشان به‌هیچ‌عنوان از الکلی بودن نوشیدنی‌ها مطلع نبوده و مقدار بسیار کم الکل موجود در نوشیدنی نیز مزید بر عدم آگاهی ایشان از الکلی بودن نوشیدنی‌ها گردیده است. (نحوه سرو نوشیدنی‌ها و عدم اطلاع ‌رسانی میزبان دال بر الکلی بودن آنها توسط شهود، قابل شهادت بوده و عنداللزوم تقاضای استماع شهادت ایشان را دارم(.

موکل در مرحله تحقیقات مقدماتی نیز بارها عنوان داشته که از الکلی بودن نوشیدنی مطلع نبوده و نوشیدنی را به گمان حلال بودن نوشیده است، همان ‌طور که قاضی محترم مستحضرند جهل موضوعی از عوامل رافع مسئولیت کیفری است. علاوه بر این، اظهار توبه موکل در دادسرا به دلیل نفس شرکت او در مجلسی است که بعدتر فهمیده که در آن مجلس مشروبات الکلی سرو گردیده است.

ممکن است این سؤال به ذهن متبادر گردد که چگونه ممکن است که فردی بزرگسال نوشیدنی را بنوشد و متوجه طعم الکل نگردد، همان‌طور که مستحضرید نوشیدنی‌ های الکلی با درصدهای متفاوتی از الکل در بازار موجودند و بعضاً فاقد بو و حتی مزه قابل تشخیص هستند، از طرفی موکل دارای شخصیت اجتماعی ممتاز و از خانواده‌ای مذهبی و متدین بوده و  هرگز پیشتر  در زندگی خود مشروبات الکی ننوشیده و مضاف بر آن اختلاط الکل با نوشیدنی نعنایی موسوم به «موهیتو» که دارای طعم و مزه قوی نعنا و آب گازدار و لیمو است، مانع از آن شده که موکل الکلی بودن آن را تشخیص دهد.

با در نظر گرفتن مطالبی که معروض گردید؛ با توجه به حدی بودن جرم مصرف مسکرات و با عنایت به قاعده فقهی مسلم «دراء»، همچنین با  عنایت به جهل موضوعی موکل، تقاضای صدور رأی مبنی بر برائت ایشان از اتهام «مصرف مسکر» را دارم.

 

با تجدید احترام

نمونه رای دادگاه شرب خمر

رای به اشتراک گذاشته شده متعلق به پرونده مذکور بوده که پیشتر لایحه آن برای علاقه مندان توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شد.

رای دادگاه 

به موجب كیفرخواست شماره… صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 21 تهران آقای... فرزند... 30 ساله، مجرد و مسلمان و فاقد سابقه ی محکومیت کیفری با وکالت خانم بهاره همايی، متهم است به مصرف مسکر (شرب خمر).

دادگاه با عنايت به محتويات پرونده واظهارات و دفاعیات وی مبنی بر جهل به حرمت مايعی که مصرف نموده است و با احتمال صدق گفتارش که دلیلی بر خالف آن در پرونده ارائه نشده است و دفاعیات موجه وکیل نامبرده بشرح لايحه تقديمی و با توجه به فقد دلیل شرعی و قطعی و اثباتی با وجود شبهه و جريان قاعده درء و نیز حاکمیت اصل برائت به استناد اصل ٣٧ قانون اساسی و ١٢٠ و121 و 217 و 218 قانون مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٩٢ و ماده 4 قانون آيین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 رأی بر برائت متهم ياد شده از بزه ی شرب خمر صادر و اعلام می نمايد. اين رأی حضوری و ظرف مدت بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم تجديدنظراستان تهران می باشد.

logo-samandehi