موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

واخواهی و اعتراض به رای غیابی

واخواهی و اعتراض به رای  غیابی

بر اساس اصول حقوقی، رسیدگی در محاکم بایستی عادلانه و با امکان تناظر و دفاع برای طرفین می باشد. از طرفی، در بسیاری از موارد به خوانده یا متهم دسترسی نبوده و یا شاکی با خواهان از وی نشانی ندارد. در این حالت نیز برای حفظ حقوق متضرر یا بزه دیده، قانونگذار امکان رسیدگی غیابی را در امور حقوقی و کیفری فرهم نموده است. رای غیابی دارای شرایطی است که به موجب قانون مشخص شده است و در صورتی که این شرایط وجود داشته باشد رای غیابی است و در غیر این صورت رای حضوری تلقی می گردد. نکته جالب آنکه رای نسبت به خواهان همیشه حضوری است.

مواردی که در خصوص واخواهی از رای غیابی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از :

  • واخواهی چیست؟
  • واخواهی از رای غیابی چگونه است؟
  • شرایط واخواهی چیست؟
  • نمونه لایحه واخواهی چگونه است؟
  • هزینه وکیل در واخواهی از رای غیابی چقدر است؟
  • نحوه واخواهی از رای غیابی چگونه است؟

ضمن مطالعه مطلب پیش رو در هر زمان که لازم می دانید می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

مطلب مرتبط : واخواهی و اعتراض به رای غیابی

واخواهی چیست؟

واخواهی در اصطلاح به معنای اعتراض و در رویه حقوقی، نوعی اعتراض مختص به آرای غیابی است.

رای غیابی چیست؟

رای غیابی رایی است که در آن خوانده یا متهم در هیچ یک از مراحل دادرسی حضور نداشته، هیچ ابلاغ واقعی به او صورت نگرفته باشد و نیز لایحه نداده و وکیل معرفی ننموده باشد. در نظر داشته باشید که حتی اگر یک ابلاغ به خود شخص صورت گرفته باشد، و او در هیچ یک از مراحل هم حضور پیدا نکند، باز هم رای حضوری محسوب می گردد.

مطلب مرتبط : واخواهی حقوقی

واخواهی در رویه قضایی ایران چگونه است؟

آیین رسیدگی غیابی از جهاتی با آیین دادرسی حضوری فرق دارد. در رسیدگی های غیابی حتی با وجود ابلاغ به صورت نشر آگهی نیز، رای به صورت غیابی صادر شده و محکوم علیه پس از صدور رای علاوه بر مهلت تجدید نظر خواهی مهلت واخواهی هم دارد. مهلت واخواهی 20 روز پس از ابلاغ حکم است و در محکومیت های کیفری اگر متهم اثبات کند که به دلایلی از صدور حکم یا وجود شکایت یا دعوی بی اطلاع بوده، از تاریخ آگاهی از حکم  می تواند واخواهی کند.

مطلب مرتبط : وکیل واخواهی

باید بدانیم که چنانچه محکوم علیه غیابی ظرف مهلت واخواهی از حکم صادر شده تجدید نظر خواهی نماید، گویی که از حق واخواهی خود صرفنظر نموده است و درخواست وی همان تجدید نظر ثبت شده و به دادگاه تجدید نظر ارسال می گردد.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون، دادگاه صادر کننده حکم غیابی بایستی در رای خود حضوری یا غیابی بودن رای را تصریح نماید، لکن اگر رای غیابی بوده و در متن دادنامه به این نکته اشاره نشده باشد، تاثیری در غیابی بودن رای نداشته و حق واخواهی برای محکوم علیه محفوظ است.

 در همین مورد دیوان عالی کشور در رأی شماره ۶۷۰۷/۳۱۰ خود اشعار می دارد: «حضوری و غیابی بودن هر حکمی تابع کیفیت و نفس‌الامری آن حکم است بنابراین هر حکم غیابی ولو هم خلاف واقع حضوری بودن آن قید شده باشد، قابل اعتراض است و به هر حال اصدار حکم حضوری به جای غیابی و بالعکس موجب نقض خواهد بود.»

واخواهی حقوقی چیست؟

 بر اساس ماده 303 قانون آیین دادرسی مدنی :((حکم دادگاه حضوری است مگر اینکه خوانده یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طورکتبی نیز دفاع ننموده باشد و یا اخطاریه ابلاغ واقعی نشده باشد.))

همچنین بر اساس ماده 304 ، در صورتی که خواندگان متعدد باشند و فقط بعضی از آنان در جلسه دادگاه حاضرشوند و یا لایحه دفاعیه تسلیم نمایند، دادگاه نسبت به دعوای مطروحه علیه کلیه خواندگان رسیدگی کرده سپس مبادرت به صدور رای می نماید، رای دادگاه نسبت به کسانی که در جلسات حاضر نشده و لایحه دفاعیه نداده اند و یا اخطاریه، ابلاغ واقعی نشده باشد غیابی محسوب است.

بر اساس ماده 305 قانون آیین دادرسی کیفری: ((محکوم علیه غایب حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید. این اعتراض واخواهی نامیده می شود. دادخواست واخواهی در دادگاه صادر کننده حکم غیابی قابل رسیدگی است))

 و بر اساس شق اول ماده 306 : ((مهلت واخواهی از احکام غیابی برای کسانی که مقیم کشورند بیست روز و برای کسانی که خارج از کشور اقامت دارند دوماه از تاریخ ابلاغ واقعی خواهد بود مگر اینکه معترض به حکم ثابت نماید عدم اقدام به واخواهی در این مهلت به دلیل عذر موجه بوده است. دراین صورت باید دلایل موجه بودن عذر خود را ضمن دادخواست واخواهی به دادگاه صادرکننده رای اعلام نماید. اگر دادگاه ادعا را موجه تشخیص داد قرار قبول دادخواست واخواهی را صادر و اجرای حکم نیز متوقف می شود.))

واخواهی کیفری چیست؟

در مورد احکام کیفری نیز رسیدگی و حکم غیابی وجود دارد، مگر جرم صرفاً از جرائمی باشد که جنبه حق اللهی داشته باشد، که در این صورت رسیدگی غیابی تنها در صورتی جایز است که حکم بر برائت متهم صادر گردد.

بر اساس ماده ۲۱۷ قانون آیین دارسی کیفری، در تمامی جرایم مربوط به حقوق‌الناس و نظم عمومی که جنبه حق‌اللهی نداشته باشند، اگر متهم یا وکیل او در جلسه دادگاه حاضر نباشند و لایحه نیز ارسال نکرده باشند، دادگاه می‌تواند حکم غیابی صادر کند و متعاقب آن فرد محکوم ‌شده نیز می‌تواند به این حکم غیابی اعتراض کند که‌‌ همان واخواهی خواهد بود. لازم به ذکر است که نسبت به شاکی یا خواهان، حکم هیچ گاه غیابی نخواهد بود.

مطلب مرتبط : واخواهی حقوقی

وکیل واخواهی کیست؟

واخواهی مرحله ای بسیار مهم و در واقع ارفاق قانونگذار به محکوم علیه غیابی است که قابلیت های بسیار مهم و ارشمندی دارد.بسیاری از محکومیت ها در واخواهی به برائت یا بی حقی خواهان تبدیل می گردد. لازم است برای واخواهی از وکیل استفاده کرده و از این طریق باعث حفظ حقوق خود شوید. شایان ذکر است که در واخواهی رسیدگی سریعتر بوده و فرصت های رسیدگی عادی ممکن است وجود نداشته باشد و از این رو حضور وکیل متخصص واخواهی با توجه به موضوع برای شما ضروری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، راهنمایی، اخذ مشاوره، مطالعه پرونده وکالت و کلیه خدمات حقوقی، با وکای پایه یک موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید :

- دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

برای استفاده از خدمات وکالت دادآورن نستوه کلیک نمایید

logo-samandehi