موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

واخواهی کیفری

اعتراض به رای با شرایط ویژه و رسیدگی آن نیز در مراجع مختلفی صورت می پذیرد که هر یک با دیگری دارای تفاوت هایی می باشند. واخواهی به معنای اعتراض و دوباره خواستن و در ترمینولوژی حقوقی به نوعی از اعتراض گفته می شود که در قبال صدور رای غیابی انجام می شود. در واقع واخواهی نوعی از اعتراض است که مختص آرای غیابی صادره از محاکم قضایی می باشد و تفاوتی بین دادگاه حقوقی و کیفری از این جهت وجود ندارد. توصیه داریم با توجه به تخصصی بودن موضوع دفاع این امر را به وکیل متخصص بسپاید.

رای غیابی چیست؟

رای غیابی بر اساس ماده 406 قانون آیین دادرسی کیفری اینگونه تعریف شده است ;I در تمام جرائم به استثنا جرائمی که تنها جنبه حق اللهی دارند، هرگاه متهم یا وکیل او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده یا لایحه نفرستاده باشد، دادگاه پس از رسیدگی، رای غیابی صادر می کند. در این صورت، چنانچه رای دادگاه مبنی بر محکومیت متهم باشد، ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی قابل واخواهی در همان دادگاه می باشد و پس از انقضای مهلت واخواهی برابر مقررات حسب مورد قابل تجدید نظر یا فرجام است. مهلت واخواهی برای اشخاص مقیم خارج از کشور، دو ماه است.

مواردی که در خصوص واخواهی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • واخواهی چگونه است؟
  • نمونه لایحه واخواهی چگونه است؟
  • وکیل واخواهی در تهران کیست؟
  • دفاع در جلسه واخواهی چگونه است؟

در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات خود می توانید در هر زمان با وکیل متخصص موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق شماره تلفن همراه اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

مبنای محاسبه مهلت واخواهی چگونه است؟

بر اساس قانون هر گاه رای به متهم ابلاغ واقعی شده باشد، او ظرف مهلت 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی، حق واخواهی دارد. ابلاغ واقعی نیز تنها به ابلاغی گفته می شود که به خود متهم واصل شده باشد. پس ابلاغ به خانواده متهم یا الصاق به دیوار ابلاغ واقعی نبوده و ابلاغ واقعی هستند. اگر ابلاغ قانونی باشد، یعنی ابلاغ به بستگان یا اقارب و یا الصاق شده باشد، مهلت واخواهی از تاریخ اطلاع محکوم از مفاد حکم است. پس اگر ابلاغ قانونی باشد، محکوم پس از اطلاع از حکم می تواند ظرف بیست روز واخواهی نماید.

واخواهی در اجرای حکم چگونه است؟

به تعبیری دیگر اگر حکم محکومیت به مرحله اجرا رسیده باشد، چگونه از آن واخواهی می شود؟ بر اساس تبصره 2 ماده 406 قانون آیین دادرسی کیفری، اگر از حکم غیابی ظرف مهلت مقرر واخواهی، تجدید نظر یا فرجام خواهی نگردد، به اجرا گذاشته می شود. پس اگر ابلاغ واقعی نباشد، محکوم علیه می تواند واخواهی کند، در این صورت اجرای رای متوقف و متهم تحت الحفظ به همراه پرونده به دادگاه صادرکننده حکم اعزام می گردد. این دادگاه در صورت اقتضا نسبت به اخذ تامین یا تجدید نظر در تامین قبلی اقدام می کند.

آیا امکان واخواهی در مواردی که رای در حال اجر است، توسط وکیل وجود دارد؟

بر اساس تبصره 2 ماده 406 محکوم علیه می تواند ظرف مهلت بیست روز از تاریخ اطلاع از رای غیابی حتی پس از صدور اجراییه نیز، واخواهی کند. بطور کلی و بر اساس اصول حقوقی تمامی حقوق قانونی در مرحله رسیدگی قانونی، قابل توکیل است.

در متن این تبصره از کلمه محکوم علیه استفاده شده است که می تواند خود محکوم علیه و یا وکیل قانونی او باشد، بنابراین نباید تصور کرد در جایی که متهم حضور پیدا نکند پذیرش وکالت وکیل منوط به احضار متهم نزد مقام قضایی می باشد (کما اینکه وکیل قانوناً چنین تکلیفی ندارد)، بنابراین مقام قضایی می تواند نسبت به اخذ تامین با وکالت وکیل اقدام نماید.عدم پذیرش وکالت وکیل، مستلزم وجود نص قانونی است و در این خصوص منعی برای پذیرش وکالت وکیل در مرحله واخواهی حین اجرای حکم وجود ندارد.

رسیدگی واخواهی چگونه است؟

پس از وصول تقاضای واخواهی، دادگاه تعیین وقت نموده و طرفین را دعوت می نماید و پس از بررسی ادله و دفاعیات واخواه تصمیم لازم را اتخاذ می نماید. درخواست واخواهی را می توان در دفاتر خدمات قضایی یا شعبه ضادر کننده رای محکومیت تقدیم کرد. لازم به ذکر است که حکم غیابی فقط نسبت به متهم صادر شده و نسبت به شاکی امکان صدورحکم غیابی وجود ندارد.

نکاتی در خصوص واخواهی:

احکام دادگاه کیفری در خصوص شاکی همیشه حضوری محسوب می ‌شود. ابلاغ واقعی زمانی واقع می شود که ابلاغیه به متهم رسیده باشد حضور نداشتن متهم در دادگاه منتج به صدور حکم غیابی خواهد شد. در هیچ کدام از جرائم مستوجب حدود الهی نمی ‌توان حکم غیابی مبنی بر محکومیت افراد صادر کرد. ملاک حضوری بودن یا غیابی بودن حکم، حضور یا حضور نداشتن متهم یا وکیلش و نیز ابلاغ قانونی یا واقعی به او در دادگاه است. تقاضای واخواهی به‌‌ همان دادگاهی تقدیم می ‌شود که حکم غیابی را صادرکرده است.

آیا برای واخواهی کیفری به وکیل نیازمندیم؟

بله، حتماً لازم است که برای استفاده از این فرصت قانونی خود را به سلاح قانون مجهز کرده و با دفاعی مناسب در دادگاه حضور پیدا کنید، داشتن یک وکیل خوب و متخصص به شما کمک می کند که تبرئه شده و مجبور به تحمل مجازات نباشید. همچنین در مواردی که حکم غیابی صادر می شود، معمولا اشد مجازات برای متهم در نظر گرفته می شود که با داشتن وکیل و حتی در صورت اثبات اتهام و محکومیت، میزان مجازات بسیار کاهش می  یابد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه، با دارا بودن بهترین و زبده ترین وکلای متخصص امر کیفری مفتخر به ارائه کلیه خدمات حقوقی و نیز اخذ وکالت از شما برای دفاع در تمامی محاکم دادگستری می باشد.

logo-samandehi