موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکالت در پرونده شکایت از پزشک

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

 در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکالت در پرونده شکایت از پزشک خواهیم پرداخت. در انتهای این مطلب پاسخ پرسش های زیر را خواهید دانست.

بیشتر بدانید: مراحل شکایت از پزشک چیست؟

مواردی که در خصوص وکالت در پرونده شکایت از پزشک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • در چه مواردی می توان از پزشک شکایت نمود؟
  • به منظور شکایت از پزشک به کجا مراجعه نماییم؟
  • داشتن وکیل در پرونده های مربوط به شکایت از پزشک دارای چه مزایایی است؟
  • در پرونده های مربوط به شکایت از پزشک چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟
  • هزینه شکایت از پزشک چقدر است؟
  • برای شکایت از پزشک به کجا مراجعه نماییم؟

شکایت از پزشک امری تخصصی به حساب می آید که نیازمند دانش و تخصص لازم می باشد از اینرو موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

در چه مواردی می توان از پزشک شکایت نمود؟

به طور کلی شکایت از پزشک می تواند، بر دو نوع باشد، مورد اول فرضی است که یک پزشک نظیر سایر اشخاص جامعه مرتکب جرائم عمومی می شود. مثلاً پزشک توهین می کند، یا مرتک جنایت غیرعمد در فعل رانندگی می شود. در این صورت طرح شکایت از پزشک نیز همانند سایر موارد صورت می گیرد، و پرونده روند قانونی خود را طی می کند.   اما هدف اصلی ما از این نوشتار با عنوان وکالت در پرونده شکایت از پزشک راجع به جرائم خاص پزشکان است.

منظور جرائمی است، که یک پزشک در حین انجام اقدامات درمانی و پزشکی مرتکب می شود‌. در حقیقت این امکان وجود دارد،  یک پزشک در طی انجام مراحل درمان یک بیمار مرتکب جنایت عمدی و یا قصور و تقصیر شده به نحوی که اقدامات وی موجب صدمه یا تلف بر جسم جان بیمار شود. در خصوص مورد اول، یعنی جنایت عمدی باید بگوییم: تقریباً بعید است که یک پزشک در طی مراحل درمانی  مرتکب جنایت عمد بر جسم و جان بیمار شود. اما فرض را بر این می گذاریم، این مورد بعید تحقق یابد، در این صورت پزشک با توجه به مقررات مربوط به جنایات عمدی مندرج در قانون مجازات اسلامی قابل تعقیب و مجازات خواهد بود.

بیشتر بدانید: وکیل شکایت از جراح بینی

مورد بعدی که بسیار شایع می باشد، قصور و تقصیر پزشک در انجام مراحل درمانی است. توضیح اینکه، در طی مراحل درمانی که بر جسم و جان بیمار صورت میگیرد، قصور یا تقصیر پزشک موجبات خسارت یا تلف بیمار را فراهم نموده و پزشک دارای مسئولیت کیفری می شود.

منظور از قصور یا تقصیر چیست؟

منظور از قصور کوتاهی پزشک در انجام اقدامات درمانی می باشد. در واقع پزشک  فعلی را که می باید انجام دهد ترک می کند، و از این جهت موجب صدمه یا تلف می‌شود. با ذکر مثالی موضوع را روشن می‌کنیم. فرض کنید؛ پزشک متخصص،  بیمار را مورد عمل جراحی قرار دهد. در صورتی که جراحی با موفقیت آمیز باشد، اما در اثر قصور پزشک اقدامات مراقبتی پس از عمل جراحی  به درستی انجام نگیرد،  همین موضوع عاملی شود تا وضعیت بیمار وخیم شده و در نهایت این که به جسم جان بیمار صدمه وارد آید. در این فرض گفته می شود، بر اثر قصور یا به اصطلاح ترک فعل پزشک جرم خاص پزشکی تحقق یافته است.

بیشتر بدانید:وکیل قصور پزشکی

مورد بعدی ارتکاب جرم خاص پزشکی در اثر تقصیر پزشک می باشد. در حقیقت پزشک در انجام اقدامات درمانی یا عملیات جراحی خود مرتکب فعلی می‌شود که از حیث نظامات پزشکی انجام آن برای سلامت بیمار مضر به حساب می آید. به تعبیر ساده، فعلی که از سوی پزشک نمی باید انجام شود، انجام می گیرد. در این فرض گفته می شود، پزشک مرتکب تقصیر شده است. پس در انتهای این بند دانستیم، مورد شایع در ارتکاب جرایم خاص پزشکی قصور یا تقصیر در اعمال جراحی یا سایر اقدامات درمانی از سوی پزشک می باشد.

البته لازم است اشاره کنیم، ارتکاب بزه افشای اسرار حرفه ای نیز از سوی پزشک قابل تصور است. منظور افشای اسرار و اطلاعاتی است که پزشک به واسطه شغل خود از آن مطلع شده و در غیر از موارد قانونی اسرار را افشاء می کند. این بزه نیز از جرائم خاص پزشکی در رابطه به وظایف شغلی محسوب می شود. امیدواریم در مطالبی جداگانه به صورت مفصب به آن بپردازیم.

به منظور شکایت از پزشک به کجا مراجعه نماییم؟ 

مهم‌تر از آن مرجع صالح به منظور رسیدگی به جرایم پزشکی کجاست؟

 در پاسخ می گوییم: فرض بر این است، بر اثر قصور یا تقصیر پزشک جرم خاص پزشکی تحقق یابد. در این فرض، بیمار یا نماینده قانونی وی می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ارائه دلایل و مستندات خود شکایت خود را به ثبت برساند. از این حیث  تفاوتی ندارد، که شما به کدام یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

پس از ثبت شکایت، پرونده به منظور رسیدگی به مرجع صالح قضایی ارسال می‌گردد. به ‌طور کلی مرجع صالح به منظور رسیدگی به جرایم خاص پزشکی دادسرا و دادگاه محل وقوع بزه است. خوب است بدانید، در تهران دادسرای رسیدگی به جرایم پزشکی و دارویی به صورت تخصصی به جرایم خاص پزشکان رسیدگی می نماید.

بیشتر بدانید:وکیل شکایت از پزشک اطفال

داشتن وکیل در پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی دارای چه مزیت هایی است؟

پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی صرفاً دارای ابعاد حقوقی نمی باشد، بلکه به منظور احراز قصور و تقصیر پزشک داشتن اطلاعات پزشکی نیز لازم و ضروری است. البته پرونده‌های مربوط به جرائم خاص پزشکان به منظور کارشناسی به کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی ارجاع می شود و نظریه کمیسیون اخیر در پرونده ضمیمه می گردد. از دیدگاه گروه وکلای نستوه مداخله و شرکت وکیل در پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی مستلزم داشتن اطلاعات پزشکی و درمانی است. بدین منظور، گروه وکلای نستوه پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی، به منظور طرح شکایت در جرایم خاص  پزشکی از تجربه و تخصص وکلای مجرب و همچنین پزشکان متخصص استفاده می کند. پس از بررسی دقیق  اسناد و مدارک، اقدام مقتضی را به عمل خواهد آورد. داشتن وکیل در پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی موجب می گردد، از طرح شکایات واهی که دستاوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه برای شما نخواهد داشت جلوگیری شود.

بیشتر بدانید: شکایت از پزشک

در پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ می گوییم گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب و متخصص همواره آماده و مشتاق است، در کلیه پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های خاص پزشکی به شرح ذیل است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و مشورت با پزشکان متخصص و نهایتاً ارائه راهکار حقوقی در راستای احقاق حق شما، تنظیم شکواییه توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه توسط وکیل متخصص، قبول وکالت به منظور مداخله و حضور در پرونده های مربوط به جرایم خاص پزشکی

امیدواریم؛ این مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi