موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل آدم ربایی

آدم ربایی یکی از سنگین ترین و حساسیت برانگیزترین جرائم مندرج در قانون مجازات اسلامی می باشد که به دلیل تاثیر آن در اجتماع و ایجاد ناامنی و بدبینی در سطح جامعه، همواره از توجه خاصی از سوی قانونگذار، مقام قضایی و ضابطان دادگستری برخوردار است. آدم ربایی می تواند توسط یک نفر و یا گروهی ار اشخاص با سلاح سرد و گرم و یا بدون سلاح سرد و گرم، همچنین همراه با آزار و اذیت و یا بدون آن صورت پذیرد که هر کدام با توجه به شرایط می تواند داری مجازات متفاوتی باشد

مواردی که در خصوص جرم آدم ربایی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات آدم ربایی چیست؟
  • عوامل مشدده جرم آدم ربایی چیست؟
  • آیا شروع به آدم ربایی جرم است؟
  • مجازات معاونت در جرم آدم ربایی چیست؟
  • آیا مجازات جرم آدم ربایی یا شروع به آن قابل تعلیق یا تعویق است؟
  • مرجع صالح برای رسیدگی به جرم آدم ربایی کدام مرجع است؟

با توجه به ویژگی موضوعات مطرح شده در صورت وجود هرگونه سوال و یا ابهام می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود را از کارشناسان دریافت نمایید.

آدم ربایی چیست؟

بر اساس ماده 621 قانون مجازات اسلامی، هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگری به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاً یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد.» عوامل مشدده مجازات جرم آدم ربایی چیست؟

انجام دادن برخی اعمال یا وجود برخی شرایط می تواند باعث تشدید مجازات مرتکب گردد. از جمله این موارد این است که سن قربانی جرم کمتر از پانزده سال باشد یا ربودن به‌ وسیله وسایل نقلیه انجام شود یا به مجنی علیه جرم، آسیب جسمی یا حیثیتی برسد، در این حالت ها  مرتکب جرم آدم ‌ربایی به حداکثر مجازات تعیین شده ۱۵ سال حبس محکوم خواهد شد. همچنین اگر آدم ربا مرتکب جرم دیگری مانند آزار و اذیت جنسی یا تجاوز به عنف گردد، مرتکب به مجازات آن جرم نیز محکوم خواهد شد.

آیا شروع به آدم ربایی جرم است؟

شروع به جرم حالتی است که در آن مرتکب جرم از اتمام جرم باز مانده و هدف مجرمانه به واسطه عنصری غیر از اراده مرتکب عقیم می ماند. اگر خود مرتکب از ادامه جرم منصرف شده باشد این اقدام شروع به جرم نبوده و اگر مجموع عملیات انجام شده یا یکی از آنها واجد وصف کیفری باشد، مرتکب تنها به مجازات آن جرم محکوم خواهد شد. به دلیل اهمیت جرم آدم ربایی، شروع به انجام این اقدام نیز جرم می باشد. بر ساس تبصره ماده 621 مجازات شروع به آدم ربایی بین 3 تا 5 سال حبس می باشد.

آیا مجازات جرم آدم ربایی قابل تعلیق و تعویق می باشد؟

بر اساس قانون، در جرائم تعزیری درجه شش تا هشت دادگاه می تواند با توجه به شرایط خاصی مانند فقدان سابقه کیفری متهم، وضعیت اجتماعی وی و سایر موراد مجازات او را تعلیق کند یا صدور حکم را برای او به تعویق بیندازد، این امتیازی است که قانونگذار برای برخی مجرمان در نظر گرفته است که بدون گذراندن محکومیت و با شرایط خاصی، به آغوش اجتماع بازگشته و سابقه کیفری برای آنها منظور نگردد. اما به واسطه شدت تخریب اجتماعی جرم آدم ربایی و آثار آن بر افراد، قانونگذار مجازات آدم ربایی و نیز شروع به آن را قابل تعلیق و تعویق نمی داند.

مجازات معاونت در جرم آدم ربایی چیست؟

بر اساس ماده 43 قانون مجازات اسلامی، معاون در آدم ربایی شخصی است  کسی با علم و عمده وسایل ارتکاب جرم آدم‌ربایی را تهیه کند و یا افراد را به ارتکاب جرم فوق تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع نماید و یا به هر طریق دیگر وقوع جرم را تسهیل کند و مجازات معاون طبق ماده ۷۲۶ قانون مجازات اسلامی حداقل مجازات مقرر در قانون برای همان جرم می‌ باشد که در مورد جرم آدم ربایی پنج سال پیش ‌بینی شده است.

رسیدگی به جرم آدم ربایی در صلاحیت کدام مرجع است؟

رسیدگی به جرم آدم ربایی در صلاحیت دادگاه کیفری یک می باشد، مگر اینکه در حین جرم آدم ربایی اقدامات مجرمانه دیگری نیز انجام شده باشد که در صلاحیت دادگاه دیگری مانند دادگاه انقلاب باشد، که در این صورت رسیدگی به کلیه اتهامات در صلاحیت دادگاهی است که صالح بر رسیدگی به جرم مهمتر باشد.

دادسرای آدم ربایی کجاست؟

در تهران دادسرایی که تحقیقات مقدماتی جرم آدم ربایی را انجام می دهد، دادسرای امور جنایی واقع در سه راه آذری می باشد. ضابطان تخضضی این جرم معمولاً از مامورین آموزش دیده آگاهی در زمینه آدم ربایی می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر یا ارائه مشاوره، مطالعه پرونده یا نیاز به وکیل با دپارتمان تخصی حقوق کیفری موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi