موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل استفاده از سند مجعول

وکیل استفاده از سند مجعول

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه   گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل استفاده از سند مجعول خواهیم پرداخت‌. 

جعل و استفاده از سند مجعول دو عنوان مستقل و جدا می باشد که به صورت جداگانه در دادگاه رسیدگی و مورد تعقیب قرار می گیرد. 

در صورتی که تا پایان این مطلب همراه ما باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

منظور از جعل چیست؟   |  انواع جعل کدام است؟   |  منظور از استفاده از سند مجعول چیست؟

در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

منظور از جعل سند چیست؟ 

جعل سند یکی از جرایم کیفری می باشد که با تغییر در یک سند اصیل یا ساختن یک سند تقلبی تحقق می یاید. قانون مجازات اسلامی تعریف صریحی از جرم جعل ارائه ننموده است و صرفاً در ماده ۵۲۳ قانون بخش تعزیرات به بیان برخی از افعال که می‌تواند موجب تحقق رکن مادی جرم جعل باشد اشاره نموده است. برخی از حقوقدانان در تعریف جرم جعل می گویند: (ساختن یک سند بر خلاف واقع و یا قلب حقیقت در یک سند به نحوی که قابلیت اضرار را به اشخاص در جامعه را دارا باشد). 

مطلب مرتبط :   نگاهی کامل به جعل سند

جرم جعل همانند تمامی جرایم کیفری دارای سه رکن مادی، معنوی و قانونی است. البته ارکان جرم جعل محدود به همین سه مورد نمی‌شود؛ زیرا رکن ضرری (سند مجعول باید قابلیت ورود ضرر به اشخاص در جامعه را دارا باشد) دیگر رکن بزه جعل محسوب می گردد. در توضیح رکن ضرری باید گفت: جرم جعل در صورتی تحقق می‌یابد که سند مجعول قابلیت ورود ضرر به اشخاص در جامعه را دارا باشد، به همین جهت ایجاد تغییر یا به نوعی تحریف در یک کپی سند موجب تحقق جرم جعل نخواهد شد.

همانطورکه در بالا اشاره شد ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات به بیان برخی از افعال که می‌تواند موجب تحقق رکن مادی جرم‌ جعل باشد اشاره نموده است. در ادامه همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید تا در خصوص برخی از این افعال بیشتر بدانید.

"راهنما" >>   وکیل در دفاع از متهم به کلاهبرداری یا وکیل شاکی در جرم کلاهبرداری

جرم جعل الحاق : برای مثال شخص الف یک صفر به رقم مندرج در چک اضافه می کند و از این طریق میزان دین را بیشتر جلوه می دهد. فعل شخص الف برای تحقق رکن مادی جرم جعل الحاق است.

جرم جعل تراشیدن یا خراشیدن : برای مثال شخص الف با استفاده از ابزار مخصوص کلمه حسین (نوشته شده بر روی وصیت نامه) را به حسن تبدیل می‌کند و از این طریق رکن مادی جرم جعل به وسیله خراشیدن و تراشیدن تحقق می یابد.

جرم جعل محو : شخص الف با استفاده از ابزار خاص برخی از عبارات یا کلمات مندرج بر روی سند را محو می کند واز این طریق موجب اضرار به اشخاص در جامعه می شود. این اقدام شخص الف از مصادیق محو خواهد بود.

مطلب مرتبط :  جرم استفاده از سند مجعول

انواع جرم جعل کدام است؟ 

جرم جعل می تواند در سند رسمی و عادی تحقق یابد. فرض کنید؛ شخص الف با ایجاد تغییرات مد نظر خود در یک مبایعنامه عادی که توسط دفتر مشاور املاک تنظیم شده است مرتکب جرم جعل می شود، اقدام شخص الف جعل در یک سند عادی است. به طور کلی در تمامی مواردی که موضوع جرم جعل یک سند عادی (سند غیر رسمی) است، جعل درسند عادی تحقق می یابد.  از طرف دیگر این امکان وجود دارد جرم جعل در سند رسمی تحقق یابد.

مطلب مرتبط :  تعدد جرم کلاهبرداری

از طرف دیگر در تمامی مواردی که جرم جعل در یک سند رسمی نظیر: شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه رانندگی، کارت پایان خدمت سربازی، مدارک تحصیلی، اسناد تنظیم شده توسط دفاتر اسناد رسمی و ... تحقق یابد و یا جاعل اقدام به ساخت یک سند رسمی غیر واقعی نماید  تحقق یافته است.

مطلب مرتبط :    جرم جعل و جرم کلاهبرداری

جرم جعل می‌تواند مادی یا مفادی باشد. منظور از جعل مادی ایجاد جعل سند رسمی تغییر در شکل، ظاهری یا همان فیزیک سند اعم از رسمی یا عادی است. برای مثال؛ شخص جاعل با اضافه کردن یک صفر متراژ موضوع معامله (یک قطعه زمین) در مبایعه نامه را افزایش می دهد. مثال اخیرا از مصادیق جعل مادی است، همچنین ماده ۵۲۳  قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات افعالی که می تواند از مصادیق جعل مادی باشد را بیان نموده است. از طرف دیگر جرم جعل می‌تواند مفادی باشد. در جعل مفادی مقام رسمی در حین تنظیم یک سند رسمی ماهیت و محتوای سند را دچار تحریف و جعل می نماید. برای مثال سردفتر در حین تنظیم سند رسمی مبایعه نامه و بر خلاف واقع تصریح می کند ثمن معامله به طور کامل پرداخت گردید.لازم به ذکر است،جعل مفادی برخلاف جعل مادی صرفاً در اسناد رسمی و از سوی مامور رسمی تنظیم کننده سند قابل تحقق خواهد بود.

مطلب مرتبط :   جعل رایانه ای (جعل کامپیوتری)  چیست؟

"راهنما" >>   وکیل کلاهبرداری رایانه ای

منظور از جرم استفاده از سند مجعول چیست؟ 

در جرم استفاده از سند مجعول شخص مجرم با علم و عمد سند مجعول را در جامعه ارائه می‌کند. به منظور تحقق جرم استفاده از سند مجعول یا همان ارائه سند مجعول لازم نیست ارائه کننده سند امتیاز یا منفعتی را به دست آورد و به صرف ارائه سند جعلی جرم مزبور تحقق خواهد یافت. برای مثال؛ شخص الف با ارائه گذرنامه جعلی در فرودگاه دستگیر می شود و موفق به خروج از مرز نمی  گردد، در این مثال شخص الف مرتکب به بزه ارائه سند مجعول شده است. خوب است بدانید؛ جرم‌جعل با جرم ارائه سند مجعول متفاوت بوده و همواره این امکان وجود دارد جاعل سند با ارائه کننده سند مجعول دو فرد متفاوت باشند.

"راهنما" >>   نگاهی به عملکرد وکیل جعل سند

"پیشنهاد" >>   بهترین وکیل وصول مطالبات

در پرونده های مربوط به ارائه سند مجعول وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ 

گروه وکلای نستوه  متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش عضو کانون  وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل و مشاور در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به استفاده از سند مجعول به شرح زیر است: 

بررسی دقیق اسناد و مدارک در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل رسمی دادگستری، تنظیم شکواییه در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول توسط وکیل رسمی دادگستری، تنظیم لایحه کیفری در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول توسط وکیل رسمی دادگستری، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول توسط وکیل رسمی دادگستری، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به استفاده از سند مجعول توسط وکیل رسمی دادگستری .

مطلب مرتبط :   تفاوت کلاهبرداری و جعل

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. 

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>    آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi