موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل اعاده دادرسی مواد مخدر

با سلام و درود بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات کیفری به عنوان وکیل اعاده دادرسی مواد مخدر خواهیم پرداخت. امیدوارم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. پیش از شروع این بحث می بایست بگوییم؛ تقریباً در تمامی جوامع مترقی جهان، دولت‌ها تمامی تلاش خود را به منظور جلوگیری از گسترش جرائم مربوط به مواد مخدر به کار می ‌گیرند.

به نحوی که برخورد قانونگذاران در جوامع مختلف با قاچاقچیان کلان مواد مخدر سخت و خشن میباشد.عکس العمل جامعه و قانونگذار ایران  نیز در مقابل جرائم مربوط به مواد مخدر به همین ترتیب است. در ایران قانون مبارزه با مواد مخدر توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۷ به تصویب رسیده است و پس از آن نیز چندین مرتبه مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفت. این قانون جرائم مربوط به مواد مخدر و مجازات های آن را به تفصیل بیان می نماید.

در ادامه مطلب تلاش داریم، به بررسی موضوع وکیل اعاده دادرسی مواد مخدر بپردازیم. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه تیم تحریری گروه وکلای نستوه باشید.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی جرائم مواد مخدر

مواردی که در خصوص اعاده دادرسی مواد مخدر می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اعاده دادرسی چیست؟
  • در پروندههای مربوط به مواد مخدر چگونه اعاده دادرسی نماییم؟
  • هزینه اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر چقدر است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر کجاست؟
  • در پرونده های اعاده دادرسی مربوط به مواد مخدر چگونه وکیل متخصص خود را انتخاب نماییم؟

در جهت تخصصی بودن امور موسسه حقوقی دادآوران نستوه اقدام به ارائه مشاوره تخصصی در موضوعات شما به وسیله وکلای پایه یک دادگستری و متخصص می نماید از این رو می توانید هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

منظور از اعاده دادرسی چیست؟

اعاده دادرسی در کنار فرجام خواهی و اعتراض ثالث یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی به حساب می آید.

با این توضیح که اعاده دادرسی صرفاً مختص به احکام قطعیت یافته می باشد، در واقع محکوم علیه می تواند از طریق راهکار اعاده دادرسی نسبت به حکمی که سابقاً به مرحله قطعیت رسیده است اعتراض نماید. خوب است بدانید؛ اعاده دادرسی صرفاً مختص به پرونده‌های کیفری نمی باشد، این طریقه اعتراض در پرونده‌های حقوقی نیز قابل اعمال خواهد بود. البته از آنجا که این بحث راجع به اعاده دادرسی در خصوص پرونده های مربوط به مواد مخدر می باشد محور بحث ما مختص به اعاده دادرسی در امور کیفری است.

شما می توانید به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات اعادی دادرسی در امور حقوقی به مطالبی که سابقا توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و در همین صفحه ارائه گردیده است مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی

بحث اصلی این نوشتار در خصوص اعاده دادرسی کیفری نمی باشد، ولی بحث اصلی وکیل اعاده دادرسی مواد مخدر خواهد بود. پس به صورت کوتاه و گذرا در خصوص اعاده دادرسی کیفری مطالبی را به شرح زیر ارائه می کنیم.

 به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات اعاده دادرسی در امور کیفری می بایست به قوانین آیین دادرسی کیفری مراجعه نمایید.

به موجب مقررات قانون مزبور اعاده دادرسی بر دو قسم میباشد. مورد اول اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۴ قانون پیش گفته است، در این خصوص اعاده دادرسی صرفاً محدود و محصور به جهات قانونی مذکور در این ماده خواهد بود. بنابراین در صورتی که بخواهیم در پرونده های مربوط به مواد مخدر از طریق مکانیزم ماده ۴۷۴ قانون پیش ‌گفته درخواست اعاده دادرسی نماییم، می بایست یکی از جهات قانونی مصرح در آن ماده وجود داشته باشد. به منظور اعمال اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی پس از انجام تشریفات مقرر قانونی تقدیم دیوان عالی کشور می شود. در صورتی که دیوان عالی کشور اعاده دادرسی را مورد پذیرش قرار دهد، پرونده به منظور رسیدگی مجدد به دادگاه هم عرض صادرکننده حکم قطعی ارجاع خواهد شد.

با ذکر مثالی موضوع را روشن میکنیم. فرض کنید؛ در پرونده ای مربوط به مواد مخدر مجازات تعیین شده بیش از مجازات مقرر قانونی باشد، این مورد یکی از جهات قانونی درخواست اعاده دادرسی می باشد. به تعبیر دیگر محکوم علیه می تواند به جهت مذکور درخواست اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری را تقدیم دیوان عالی کشور نماید.

مورد بعدی اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است. در صورتی که رای صادره در پرونده های مربوط به مواد مخدر خلاف بین شرع باشد از طریق  ماده ۴۷۷ (رئیس قوه قضاییه) می توان درخواست اعاده دادرسی نمود.

در صورتی که رئیس قوه قضاییه موضوع را از موارد خلاف شرع بین تشخیص دهد پرونده به منظور رسیدگی به شعب خاصی در دیوان عالی کشور ارجاع می شود.

بیشتر بدانید: نمونه درخواست اعمال ماده 477 برای رباخواری

در پرونده های مربوط به مواد مخدر چگونه اعاده دادرسی نماییم؟

در قسمت اول این نوشتار پاسخ این سوال را داده ایم. مجدداً به طور خلاصه و کوتاه تکرار می کنیم، اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر از دو طریق امکان پذیر است، مورد اول اعاده دادرسی از طریق ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری می باشد و مورد بعدی اعاده دادرسی موضوع ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری از طریق رئیس قوه قضاییه است. هر یک از این موارد دارای مقررات، نکات و پیچیدگی های حقوقی مخصوص به خود خواهد بود. از این جهت تاکید می‌کنیم؛ پیش از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی به منظور اعاده دادرسی در پرونده‌های مربوط به مواد مخدر به  وکیل متخصص مراجعه نمایید.

سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ دهیم اینکه؛

در پرونده‌های اعاده دادرسی مربوط به مواد مخدر چگونه وکیل متخصص خود را انتخاب نمایم؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم؛ اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر نیازمند داشتن تجربه و تخصص در حوزه مقررات و فن دفاع خواهد بود. پس  توصیه و تأکید ما این است؛ اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر را به وکلای مجرب و متخصص گروه وکلای نستوه بسپارید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است  در کلیه پرونده‌های مربوط به اعاده دادرسی مواد مخدر به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به اعاده دادرسی  مواد مخدر به شرح آتی است:

بررسی دقیق  اسناد و مدارک و سایر جوانب پرونده؛ اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی؛ تنظیم لوایح مربوط به اعاده دادرسی در پرونده های مربوط به مواد مخدر توسط وکیل متخصص؛ قبول وکالت در پرونده های اعاده دادرسی مربوط به مواد مخدر و دفاع از حقوق قانونی شما

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi