موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل انتقال مال غیر

قبل از هر چیز لازم به توضیح است که پرونده های کیفری که با شکایت شاکی شروع می شود و نسبت به پرونده های حقوقی بسیار متفاوت است به گونه ای که امکان طرح دعوی کیفری در خصوص هر موضوعی وجود ندارد و اصل بر حقوقی بودن دعاوی است و این قبیل پرونده ها استثناء به حساب می آیند.

با توجه به تفاوت شکایت انتقال مال غیر با موضوع معامله فضولی که اولی دارای جنبه کیفری و دومی موضوعی حقوقی می باشد، مقاله پیش رو توسط وکیل متخصص جرائم کیفری تحت عنوان انتقال مال غیر به رشته تحریر درآمده است و امید انکه برای علاقه مندان مفید و سودمند باشد.

مواردی که در خصوص وکیل انتقال مال غیر می بایست مورد توجه قرار گیرد عبارت است از

  • دفاع در انتقال مال غیر چگونه است؟
  • نمونه شکایت انتقال مال غیر چگونه است؟
  • بهترین وکیل انتقال مال غیر کیست؟
  • وکیل انتقال مال غیر در خیابان پاسداران کیست؟
  • شرایط دعوی انتقال مال غیر چیست؟
  • مجازات فروش مال غیر چیست؟

هم اکنون ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل متخصص در دعاوی کیفری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

انتقال مال غیر چیست؟

انتقال مال غیر از جرائم علیه اموال و از مصادیق و صور خاص جرم کلاهبرداری می باشد. برای تعریف این جرم بایستی به قانون انتقال مال غیر مصوب ۱۳۰۸مراجعه نمودبر اساس این قانون کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحا عیناً یا منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند، کلاهبردار محسوب می‌ شود.

تحلیل جرم انتقال مال غیر:

برای وقوع هر جرمی به سه عنصر قانونی، مادی ومعنوی نیازمندیم.

عنصر قانونی جرم انتقال مال غیر چیست؟

رکن قانونی جرم انتقال مال غیر به صورت عام «قانون انتقال مال غیر مصوب ۱۳۰۸»می باشد. این قانون همچنان معتبر بوده و در مورد این جرم مجراست.

عنصر مادی جرم انتقال مال غیر چیست؟

عنصر مادی یا رفتار مجرمانه جرم انتقال مال غیر، در حقیقت رفتار مجرمانه مرتکب است که بروز و نمود خارجی پیدا کرده و مشتمل بر عنوان مجرمانه است. در انتقال مال غیر رفتار مجرمانه عبارت است از انتقال با سوء نیت مال دیگران بدون وجود سمت قانونی از طرف مالک برای خود شخص است. در واقع، در انتقال مال غیر، مجرم مال شخص دیگری را بدون وجود اذن یا وکالت یا نیابت از او به فروش می رساند و این فروش با سوء نیت و حیله گری می باشد.

مثلاً اگر فردی قبلاً از مالک وکالتی داشته و به گمان پابرجا بودن وکالت مالی را بفروشد، نمی توان او را به اتهام فروش مال غیر مورد پیگرد کیفری قرار داد، مگر سوء نیت او در فروش مال غیر احراز گردد.

برای وقوع جرم انتقال مال غیر باید مالی وجود داشته باشد که دارای ارزش مالی بوده و متعلق به دیگری باشد، ((دیگری)) می تواند هر شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی باشد، حتی انتقال مال غیر می تواند در مورد اموال دولتی هم واقع گردد. همچنین بایستی نتیجه مجرمانه که خارج شدن مال از مالکیت مالک و انتقال به دیگری و در نهایت ضرر مالی به او، بایستی واقع گردد.

عنصر معنوی انتقال مال غیر چیست؟

برای تحقق جرم انتقال مال غیر، وجود سوء نیت ضروری می باشد. احراز وجود سوء نیت با دادرس رسیدگی کننده به پرونده می باشد. برای ارتکاب این جرم وجود سوء نیت عام یعنی علم آگاهی و سوء نیت خاص یعنی قصد انتقال مال دیگر ضروری می باشد.

مجازات، فروش مال غیر چیست؟

بر اساس رأی وحدت ‌رویه ۵۹۴ مصوب اول آذر سال ۱۳۷۳ هیأت عمومی دیوان عالی کشور، مرتکب بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجازات می ‌شود. مجازات این جرم عبارت از حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ شده و رد مال، به صاحب آن است و اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد و همچنین قانونگذار انتقال‌ گیرنده‌ای را که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال ‌دهنده باشد، نیز معاون جرم تلقی می نماید.

برای شکایت از انتقال مال غیر به کجا مراجعه کنیم؟

اگر قربانی جرم انتقال مال غیر بودید، برای شکایت بایستی به دادسرای محل وقوع جرم (در حال حاضر دفاتر خدمات قضایی سراسر کشور) مراجعه نمایید. پس از طرح شکواییه و ارائه ادله، پرونده شما به شعبه ارجاع شده و پس از برررسی پرونده در صورت انتساب جرم به متهم، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال می گردد.

اگر در مورد جرم انتقال مال غیر و یا سایر جرائم وموضوعات حقوقی و کیفری سوالی دارید، میتوانید با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در تماس باشید.

logo-samandehi