موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل با نفوذ

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی موضوعی تحت عنوان وکیل با نفوذ خواهیم پرداخت. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید. امیدواریم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود.

بیشتر بدانید: تفاوت وکیل حقوقی و کیفری

مواردی که در خصوص وکیل با نفوذ می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • وکیل رسمی دادگستری به چه کسی اطلاق می گردد؟
  • منظور از نفوذ چیست؟
  • آیا وکیل رسمی دادگستری می تواند مدعی نفوذ در دستگاه قضایی کشور باشد؟
  • ضمانت اجرای ادعای نفوذ در دستگاه قضایی کشور چیست؟
  • وکیل با نفوذ در دادگاه کیست؟

جهت دریافت مشاوره می توانید بدون واسطه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید و اقدام به اخذ مشاوره تخصصی نمایید.

منظور از وکیل رسمی دادگستری چه کسی است؟

تیم تحریریه گروه وکلای نستوه، در مطالب پیشین به این پرسش پاسخ طولانی و مفصل داده است. لذا؛ به منظور دستیابی به پاسخ دقیق این پرسش می توانید، به مطالب پیشین که مرتبط با این سوال تنظیم و در همین سایت ارائه گردیده است مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید: معرفی انواع وکیل

چون موضوع این نوشتار عنوان وکیل با نفوذ است، ناگزیریم به صورت کلی و گذرا مفهوم  وکیل رسمی دادگستری را برایتان تشریح نماییم. وکیل رسمی دادگستری به فردی گفته می شود، که از سوی کانون وکلای دادگستری، یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای مجوز رسمی وکالت در محاکم ایران باشد. توضیح اینکه؛ در حال حاضر کانون وکلای دادگستری به عنوان معتبرترین و قدیمی ترین نهاد مستقل کشور اقدام به صدور پروانه پایه یک وکالت دادگستری برای افراد واجد صلاحیت می نماید. مجوز صادره از کانون وکلای دادگستری به منظور وکالت در محاکم ایران از ارزش و اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. قضات دادگستری پس از بازنشستگی از منصب قضا، اصولاً درخواست خود را به منظور اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری تقدیم کانون وکلای مربوطه می نمایند.

دیگر نهادی که به موجب قوانین اخیرالتصویب حق صدور پروانه پایه یک وکالت دادگستری را دارد، مرکز امور مشاوران قوه قضاییه می باشد. این مرکز زیر نظر قوه قضاییه اقدام به تربیت مشاوران حقوقی که نهایتاً با طی مراحل آموزشی مبدل به وکیل پایه یک دادگستری شوند می نماید.

در انتهای این بند دانستیم، وکیل رسمی دادگستری به فردی اطلاق می شود، که از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران قوه قضاییه دارای مجوز و پروانه پایه یک وکالت دادگستری معتبر می باشد. به غیر از وکلای رسمی دادگستری افراد دیگر به هیچ عنوان حق مداخله و شرکت به عنوان وکیل در محاکم دادگستری را نخواهند داشت. (به استثنای یک مورد، وکالت اتفاقی)

منظور از نفوذ چیست؟

هر فردی صرف نظر از اینکه وکیل دادگستری است یا خیر می تواند، مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی یا سایر مراجع قانونی کشور باشد. متاسفانه برخی از افراد سودجو (اغلب غیر وکیل) با سوء استفاده و فریب مردم مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضا  می شوند، و از این طریق به اهداف مالی نامشروع خود دست پیدا می کنند. قالب این افراد وکیل رسمی دادگستری نیستند، بلکه افرادی سود جو یا به اصطلاح کارچاق کن می باشند که با سوء استفاده از نقاط ضعف مراجعین مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی شده و از این طریق مبالغ هنگفتی را به جیب می زنند.

بیشتر بدانید: انواع وکیل

این افراد سودجو با توسل به چه روش هایی موجب فریب مردم می‌شوند؟

متاسفانه در کشور ما فرهنگ مراجعه به وکیل پیش از انجام اقدامات حقوقی و قضایی به درستی نهادینه نشده است. در حقیقت بسیاری از مراجعین دادگستری بدون مشورت با وکلای رسمی و بر اثر اقدامات خودسرانه به دستگاه قضایی کشور مراجعه می‌کنند، این مراجعین فاقد هرگونه اطلاعات و دانش حقوقی می باشند و نمی توانند به درستی پرونده‌های قضایی را مطرح و پیگیری نمایند. لذا همیشه این بدبینی در آنها وجود دارد، حق آنها به نوعی از سوی دستگاه قضایی تضییع شده است یا طرف دعوی آنان با مقامات قضایی روابط خارج از عرف دادگستری دارد.

زمانی که چنین نگرشی منفی در یک شخص به وجود می آید، آن فرد از اقدامات قانونی و علمی ناامید شده و  تلاش می کند تا قانون را دور زده یا بر اساس باورهای غلط خود با مقامات دستگاه قضایی ارتباط برقرار نماید. در این وضعیت، افراد به اصطلاح کار چاق کن با سوء استفاده از از نگرش منفی به وجود آمده در شخص مراجعه کننده و ناآگاهی وی از قوانین و مقررات با دادن وعده های فریبنده مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی و سایر مراجع قانونی می شوند.  از این طریق با جلب اعتماد مراجعین مبالغ هنگفتی را از آنها مطالبه می کنند. اغلب این افراد سودجو فاقد پروانه وکالت دادگستری یا هرگونه اطلاعات حقوقی و قضایی می باشند. شما باید مراقب باشید، در محیط هایی نظیر راهرو،   حیاط دادگستری و حتی موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد غیر وکیل در دام این افراد شیاد گرفتار نشوید. این افراد با دادن وعده هایی نظیر داشتن ارتباطات گسترده در دستگاه قضایی یاداشتن رفاقت یا نسبت های فامیلی با روسای شعب دادگستری سعی در جلب اعتماد شما می نمایند. اما مطمئن باشید، چنین افرادی که مدعی اعمال نفوذ در مراجع قانونی کشور هستند هرگز نمی توانند موجب پیشبرد امور حقوقی و قضایی شما شوند.

بیشتر بدانید: بازداشت غیر قانونی

آیا وکیل رسمی دادگستری می تواند مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی کشور باشد؟

همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم،  اغلب اشخاصی که مدعی اعمال نفوذ و داشتن ارتباط در دستگاه قضایی کشور می باشند فاقد پروانه وکالت دادگستری یا هرگونه اطلاعات حقوقی و قضایی هستند. چرا که یک وکیل دادگستری خوب می داند، ادعای اعمال نفوذ در دستگاه قضایی کشور دارای آثار کیفری و انتظامی خواهد بود. شاید برای شما این سوال پیش آید، آیا هیچ  وکیل رسمی دادگستری در هیچ کجا مدعی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی نشده است؟ در پاسخ به این پرسش می گوییم: امکان اینکه وکیل رسمی دادگستری نیز مدتی اعمال نفوذ در دستگاه قضایی کشور  شود وجود دارد، البته چنین وکیلی می باید خود را برای پیامدهای کیفری و انتظامی چنین تخلف بزرگی نیز آماده نماید. همچنین توصیه و تاکید می‌کنیم، در صورت مواجه شدن با چنین وکیلی  با وی قطع همکاری کرده و تخلف وی را نیز به دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری اطلاع دهید. (البته با ذکر مستندات)

بیشتر بدانید: چه جرائمی شامل مرور زمان نمی شوند؟

ضمانت اجرای ادعای نفوذ در دستگاه قضایی و سایر مراجع قانونی کشور چیست؟

در پاسخ باید بگوییم: در صورتی که مدعی اعمال نفوذ وکیل رسمی دادگستری نباشد، با طرح شکایت کیفری علیه وی و با فرض اثبات موضوع، مجازات کیفری بر حسب اتهام انتسابی بر او اعمال خواهد شد. اما در صورتی که مدعی اعمال نفوذ وکیل رسمی دادگستری باشد، با فرض اثبات موضوع علاوه بر اینکه مجازات کیفری در انتظار او خواهد بود مجوز وکالت از او سلب و پروانه وی ابطال می گردد.

گروه وکلای نستوه با بهره ‌گیری از  وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است، در راستای قانون و دانش حقوق، ارائه گر کلیه خدمات حقوقی به شما باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح ذیل می باشد:

بررسی دقیق  اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی به شما، تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری، تنظیم شکواییه در کلیه عمومی کیفری، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی و همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی

امیدواریم؛  مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه  تماس بگیرید.

logo-samandehi