موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تجدید نظر تعزیرات

وکیل تجدید نظر تعزیرات

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان عزیز

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه   تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان وکیل تجدیدنظر تعزیرات خواهیم پرداخت.

تعزیرات حکومتی در سال های اخیر حضور پررنگی در جامعه داشته است که می تواند ناشی از شرایط اقتصادی باشد. به هر روی بیشتر کسب و کارها به نوعی با سازمان تعزیرات حکومتی  نهادی حاکمیتی که زیر نظر قوه مجریه فعالیت دارد به انحای گوناگون سر و کار داشته اند. تعزیرات حکومتی دارای شرایطی می باشد و می تواند اقدام به صدور رای نیز نماید.

در صورتی که تا انتهای این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

هدف از تشکیل سازمان تعزیرات حکومتی نظارت و کنترل هر چه بیشتر دولت (قوه مجریه) بر امور صنفی، اقتصادی و بهداشتی به انضمام نظارت بر تولید، توزیع و ضوابط مربوط به قیمت گذاری در مورد فروش کالاها و ارائه خدمات می باشد. 

"راهنما" >>  وکیل تعزیرات باید چه شاخصه های داشته باشد؟ (برای پاسخ به این  سئوال کلیک نمایید)

دولت ها تلاش می کنند با وضع قوانین و مقررات چرخه تولید، توزیع تا فروش کالا به دست مصرف کننده نهایی را مورد نظارت و کنترل دقیق قرار دهند به نحوی که از اقدامات خودسرانه و هرج و مرج در این چرخه اقتصادی جلوگیری شود. برای مثال؛ هیچ تولیدکننده نمی تواند بدون رعایت ضوابط مربوط به تولید کالا که از سوی نهادهای ذیربط برقرار می گردد تخلف نماید، همچنین هیچ توزیع کننده ای نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن ضوابط تعیین شده از سوی مراجع ذیصلاح به منظور توزیع و قیمت گذاری کالا اقدام به توزیع کالا در سطح کلان و خرد کند،علاوه بر همه اینها هیچ فروشنده نیز نمی‌تواند کالای خود را به قیمتی بیشتر از نرخ اعلامی از سوی مراجع قانونی به دست مصرف کننده نهایی برساند.

"راهنما" >>  برای داشتن  وکیل تعزیرات حکومتی در تهران کلیک نمایید

کنترل و نظارت بر امور فوق در اختیار قوه مجریه می باشد که در راستای قانون تعزیرات حکومتی و به وسیله سازمان تعزیرات حکومتی به تخلفات بخش خصوصی و دولتی در امور اقتصادی، بهداشتی و صنفی رسیدگی می نماید. 

مطلب مرتبط :   شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی

 در صورت بروز تخلفاتی نظیر : گرانفروشی، کم‌فروشی، احتکار،  عدم درج قیمت از سوی ارائه کنندگان کالا و خدمات،  عدم رعایت ضوابط و مقررات مربوط به فروش کالا و ارائه خدمات از سوی نهادهای ذیربط قانونی و ... می توان از شخص متخلف (اعم از شخص حقیقی یا حقوقی) در سازمان تعزیرات حکومتی شکایت نمود. سازمان تعزیرات حکومتی دارای شعب بدوی و تجدید نظر بوده که در راستای قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۶۷ به تخلفات انجام گرفته در چرخه اقتصادی کشور رسیدگی می نمایند و با در نظر گرفتن تعزیر های قانونی افراد متخلف را تعزیر می نمایند.

مطلب مرتبط :  نحوه درسیدگی در تعزیرات حکومتی

برخی از تعزیرات قانونی که شامل افراد متخلف می شود عبارتند از :  تذکر کتبی و تشکیل پرونده،  اخطار شدید،   اخذ تعهد کتبی به عدم تخلف و ممهور نمودن پروانه واحد به مهر،  تعطیلی موقت محل کسب، جریمه نقدی، نصب بنر در محل کسب،  تعطیلی محل کسب، لغو جواز کسب، ممنوعیت از دریافت خدمات دولتی و ...

رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی به چه صورت انجام می گیرد؟ 

بر اساس ماده ۸ آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی (به منظور رسیدگی و صدور رای راجع به تخلفات موضوع قانون تعزیرات حکومتی در مراکز استانها و شهرستانها شعبی تحت عنوان شعب رسیدگی به تعزیرات حکومتی تشکیل خواهد شد. شعب مزبور شامل شعب بدوی و تجدیدنظر می باشد).

همانطور که ملاحظه می شود در سازمان تعزیرات حکومتی شعبه بدوی و تجدیدنظر وجود دارد که شعب بدوی با حضور یک نفر رئیس و شعب تجدیدنظر با حضور یک رئیس و دو مستشار تشکیل خواهد شد. همچنین رسیدگی در شعب بدوی به موجب شکایت اشخاص حقیقی یا حقوقی، گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات، گزارش سازمان بازرسی کل کشور وسایر مراجع قضایی و دولتی و انتظامی انجام خواهد گرفت.

مطلب مرتبط :  تجدید نظر خواهی از رای دادگاه انقلاب

کدام یک از آرای صادره از سوی شعب بدوی سازمان تعزیرات حکومتی از سوی محکوم علیه قابل تجدید نظر است؟  

بر اساس ماده ۲۲ آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی (آرای شعب بدوی در مواردی که مجازات پیش بینی شده در قانون هر بار تا یک میلیون ریال جریمه باشد قطعی و از ناحیه محکوم علیه نسبت به مازاد آن قابل تجدید نظر خواهی است). پس محکوم علیه می‌تواند در حدود مقررات ماده فوق از آرای شعب بدوی تجدید نظر خواهی نماید.

اما سوال دیگری که باید به آن پاسخ دهیم اینکه، صرف نظر از محکوم علیه چه اشخاص دیگری حق تجدیدنظرخواهی از کلیه آرای شعب بدوی را دارند؟ 

با استناد به ماده ۲۳ آیین نامه شاکی خصوصی پرونده در صورت برائت متهم، اعضای کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات در استان و شهرستان مربوطه، روسای سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت حق تجدیدنظرخواهی از کلیه آرای شعب بدوی را دارند.

مهلت تجدید نظر خواهی چه میزان است؟ 

مهلت تجدیدنظرخواهی محکوم علیه و شاکی ده روز از تاریخ ابلاغ و برای اعضای کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات در استان و شهرستان مربوطه و روسای سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت سه ماه از تاریخ صدور حکم خواهد بود.

یک نمونه از مجازات  تعضیرات حکومتی :

 مجازات احتکار ماسک و ژل ضد عفونی کننده چیست؟

سوال آیا شعب تجدیدنظر می تواند آرای صادره از سوی شعبه بدوی را تشدید نماید؟ 

در صورتی که شعب تجدیدنظر آرای صادره از سوی بدوی را کمتر از مجازات مقرر قانونی بداند، می تواند آن را تشدید نماید. در غیر از مورد گفته شده شعبه تجدید نظر حق تشدید رای صادره از سوی شعبه بعدی را نخواهد داشت.

"پیشنهاد" >>   سایت سازمان تعزیرات حکومتی

در پرونده های مربوط به تجدید نظرخواهی سازمان تعزیرات حکومتی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ 

شما می توانید با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و دارای دانش در پرونده های مربوط به شعب بدوی و تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما خواهد بود. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به شعب بدوی و تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی به شرح زیر است: 

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل رسمی دادگستری، تنظیم شکواییه در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری، تجدیدنظرخواهی از آرای شعب بدوی در پرونده های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی توسط وکیل رسمی دادگستری، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در پرونده های مربوط به شعب بدوی و تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی .

امیدوارم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه  گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. 

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi