موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تحصیل مال نامشروع

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان وکیل تحصیل مال نامشروع خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

بیشتر بدانید: نحوه طرح شکایت در دادسرا

مواردی که در خصوص تحصیل مال نامشروع می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از تحصیل مال نامشروع چیست؟
  • نمونه شکایت تحصیل مال نامشروع چگونه است؟
  • تحصیل مال نامشروع چه تفاوتی با کلاهبرداری دارد؟
  • تحصیل مال از طریق نامشروع دارای چه مجازاتی است؟
  • در پرونده های مربوط به تحصیل مال از طریق نامشروع چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟

به منظور دستیابی به پاسخ سوالات خود می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید و با وکیل متخصص در این موسسه مشاوره اخذ نمایید.

منظور از تحصیل مال نامشروع چیست؟  

تحصیل مال نامشروع نیز مانند همه جرائم دارای رکن قانونی می باشد. رکن قانونی بزه تحصیل مال نامشروع ماده ۲ لایحه قانونی تشدید مجازات ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۶۷می باشد.

این ماده می گوید: (هر کس به نحوی از انحاء امتیازاتی را که به اشخاص خاص به جهت داشتن شرایط مخصوص تفویض می گردد نظیر جواز صادرات و واردات و آنچه عرفاً موافقت اصولی گفته می شود در معرض خرید و فرش قرار  دهد و یا از آن سوء استفاده نماید و یا در توزیع کالاهائی که مقرربوده طبق ضوابطی توزیع نماید مرتکب تقلب شود و یا به طور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریقه تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی بوده است مجرم محسوب و علاوه بر رد اصل مال به مجازات سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال بدست آمده محکوم خواهد شد). همانطور که ملاحظه می گردد، بزه تحصیل مال از طریق نامشروع عنوانی کلی بوده که در عالم کیفری می تواند مصادیق بسیاری داشته باشد.

آیا هر مالی که در اثر ارتکاب جرم عاید مرتکب می گردد تحصیل مال نامشروع تلقی می شود؟ برای مثال، مالی که در اثر جرائمی نظیر سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاء و ... بدست می آید تحصیل مال نامشروع است؟

به طور قطع و یقین پاسخ این سوال منفی است. اگرچه در ظاهر تحصیل مال نامشروع عنوانی کلی به حساب می آید، و از طرفی هر مالی که در اثر ارتکاب جرم بدست می آید نیز نامشروع تحصیل گردیده است، اما در صورتی که رفتار مرتکب با عنوانی خاص از مقررات کیفری قابل تطبیق باشد مرتکب را نمی توان به اتهام تحصیل مال نامشروع تحت پیگرد قانونی قرار داد. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم؛ فرض کنید مالی به شخص الف سپرده شود. در صورتی که الف نسبت به مال سپرده شده مرتکب تلف، تصاحب، استعمال یا عامداً مال را مفقود نماید عنوان کیفری وی خیانت در امانت خواهد بود. دلیل این مطلب نیز روشن است، قانون مجازات اسلامی برای رفتار مرتکب عنوانی خاص تحت عنوان خیانت در امانت درنظر گرفته است.

بیشتر بدانید: تفاوت شکایت و دادخواست چیست؟

 تحصیل مال نامشروع چه تفاوتی با کلاهبرداری دارد؟

در پاسخ خواهیم گفت، خواننده هوشمند با مطالعه قسمت اول این نوشتار فرق بین تحصیل مال از طریق نامشروع و کلاهبرداری را به خوبی درک می نماید‌. همانطور که در فوق نیز تصریح نمودیم؛ تحصیل مال از طریق نامشروع یک عنوان کلی جزائی می باشد که شخص از طریقی نامشروع مالی را تحصیل می کند. با این توضیح که رفتار مرتکب با هیچ یک از عناوین خاص جزائی منطبق نمی باشد. برای مثال، شخص الف با انداختن یک عدد سکه تقلبی درون دستگاه فروش نوشیدنی، یک بطری نوشابه تحصیل می کند. این رفتار مرتکب با هیچ یک از عناوین خاص جزایی نظیر کلاهبرداری و ... قابل انطباق نخواهد بود‌. در این مثال نتیجه گرفته می شود که عمل شخص الف تحصیل مال از طریق نامشروع می باشد. حال در فرضی که شخص الف با توسل به مانورها یا وسایلی متقلبانه موجبات اغفال قربانی را فراهم نموده و مال وی را می برد عمل وی کلاهبرداری تلقی می گردد.

بیشتر بدانید: وکیل شکایت کیفری

تحصیل مال از طریق نامشروع دارای چه مجازاتی است؟

بر اساس ماده ۲ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام مرتکب جرم مزبور علاوه بر رد اصل مال به حبس از سه ماه  تا ۲ سال و یا جریمه نقدی معادله دو برابر مال تحصیل شده محکوم خواهد شد.

در پرونده‌های مربوط به تحصیل مال ازطریق نامشروع وکیل خود را چگونه تعیین نماییم؟ توصیه و تاکید ما این است در  پرونده‌های مربوط به تحصیل مال از طریق نامشروع وکیل خود را از بین وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب و تعیین نمایید. وکلای عضو کانون وکلای دادگستری از نخبگان جامعه حقوقی کشور به حساب می‌آیند که پس از طی آموزش های سخت و فشرده به عنوان وکیل پایه یک دادگستری به عضویت کانون وکلای دادگستری در می آیند. شاید برایتان این سوال مطرح شود، سایر معیارهایی که می بایست در انتخاب وکیل خود در پرونده های مربوط به تحصیل مال ازطریق نامشروع رعایت نماییم کدام است؟ در پاسخ به این پرسش نیز باید بگوییم؛ از میان وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری وکیلی که دارای تجربه و مهارت در جنبه های تئوری و عملی حرفه  وکالت می باشد مناسب ترین گزینه برای شما به حساب خواهد آمد.

گروه وکلای نستوه با بهره‌گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در پرونده‌های مربوط به به تحصیل مال ازطریق نامشروع به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

  برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه  به شرح آتی خواهد بود:

 بررسی دقیق مدارک و ارائه مشاوره تخصصی در کلیه پرونده های حقوقی و کیفری، تنظیم دادخواست در کلیه دعاوی حقوقی و امور مربوط به دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه در امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، اخذ وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار مناسب در راستای احقاق حقوق قانونی شما، قبول وکالت در کلیه پرونده های حقوقی و کیفری و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و غیرقضایی.

امیدوارم مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد، شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi